Ustawaz dnia 20 lipca 1950 r.o zawodzie felczera

Art. 1.

1.

Prawo wykonywania zawodu i używania tytułu felczera przysługuje obywatelom polskim, którzy:

1)

ukończyli liceum felczerskie bądź szkołę felczerską w Polsce albo

2)

w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy byli uprawnieni do wykonywania czynności felczerskich na podstawie dotychczasowych przepisów, albo

3)

po dniu 9 maja 1945 r. ukończyli Oficerską Szkołę Instruktorów Sanitarnych przy Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w Łodzi.

2.

Minister Zdrowia może przyznawać prawo wykonywania zawodu i używania tytułu felczera obywatelom polskim, którzy za granicą w myśl obowiązujących tam przepisów nabyli równorzędne uprawnienia. Minister Zdrowia może uzależnić przyznanie tego prawa od złożenia przez kandydata egzaminu w liceum felczerskim z niektórych przedmiotów, objętych programem tego liceum.

Art. 2.

1.

Wykonywanie zawodu felczera obejmuje:

1)

udzielanie pomocy ludności w przypadkach zachorowania lub zagrożenia chorobą w granicach, ustalonych przez Ministra Zdrowia (art. 4),

2)

szerzenie oświaty sanitarnej,

3)

wykonywanie czynności sanitarnych z zakresu: higieny pracy, zwalczania chorób zakaźnych i zapobiegania tym chorobom oraz nadzoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku,

4)

wydawanie orzeczeń o stanie zdrowia,

5)

stwierdzanie zgonów.

2.

Czynności, określone w ust. 1 pkt 1) i 4), felczer może wykonywać jedynie w zakładach społecznych służby zdrowia. W punktach felczerskich felczer wykonuje te czynności samodzielnie, w innych zaś zakładach społecznych służby zdrowia - pod kierunkiem lekarza.

3.

Przepis ust. 2 nie dotyczy czynności, związanych z udzielaniem pomocy w nagłych wypadkach.

Art. 3.

1.

Felczerowi, wykonującemu zawód ponad trzy lata, przysługuje po odbyciu kursu dokształcającego tytuł starszego felczera.

2.

Starszy felczer jest uprawniony od samodzielnego wykonywania czynności, określonych w art. 2 ust. 1 pkt 1) i 4), nie tylko w punktach felczerskich, lecz również w innych zakładach społecznych służby zdrowia.

3.

Minister Zdrowia ustala, w jakich zakładach i na jakich stanowiskach może być zatrudniony starszy felczer.

4.

Minister Zdrowia ustala program, organizację i warunki odbywania kursów dokształcających dla felczerów oraz tryb przyjmowania na te kursy.

Art. 4.

Szczegółowy zakres czynności, do których wykonywania jest uprawniony felczer (starszy felczer), określa Minister Zdrowia w drodze rozporządzenia.

Art. 5.

1.

W związku z samodzielnym wykonywaniem czynności, określonych w art. 2 ust. 1 pkt 1) felczer (starszy felczer) jest uprawniony do wystawiania recept.

2.

Minister Zdrowia określa w drodze rozporządzenia zasady wystawiania recept przez felczera (starszego felczera) oraz wykaz leków, które może on zapisywać.

Art. 6.

W nagłych wypadkach nie wolno felczerowi (starszemu felczerowi) odmówić udzielenia pomocy choremu do czasu przybycia lekarza.

Art. 7.

1.

Felczer (starszy felczer) obowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym poweźmie wiadomość w związku z wykonywaniem zawodu.

2.

Od obowiązku zachowania tajemnicy felczer (starszy felczer) jest zwolniony w stosunku do lekarza, sprawującego nadzór fachowy nad danym zakładem bądź kierującego czynnościami felczera (starszego felczera), a ponadto w przypadkach:

1)

gdy z mocy szczególnych przepisów jest on obowiązany, donieść władzom o określonych okolicznościach,

2)

gdy osoba, korzystająca z jego pomocy lub jej prawny zastępca, zezwolą na ujawnienie tajemnicy,

3)

gdy zachowanie tajemnicy może spowodować istotne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osoby, korzystającej z pomocy felczera (starszego felczera) lub dla otoczenia tej osoby.

Art. 8.

1.

W celu przygotowania kadr felczerów Minister Zdrowia prowadzi:

1)

licea felczerskie dla osób, posiadających wykształcenie na poziomie ośmiu klas szkoły podstawowej,

2)

szkoły felczerskie dla osób, wyróżniających się doświadczeniem w zakresie opieki nad chorymi oraz wysokimi kwalifikacjami społecznymi, które:

a)

posiadają stałe prawo wykonywania praktyki pielęgniarskiej oraz po uzyskaniu tego prawa wykonywały zawód pielęgniarki (pielęgniarza) albo

b)

uzyskały zaliczenie trzech lat studiów na wydziale lekarskim polskiej szkoły akademickiej.

2.

Nauczanie w liceach felczerskich trwa trzy lata, w szkołach felczerskich zaś - rok i sześć miesięcy.

3.

Do liceum felczerskiego mogą być przyjęte osoby bez względu na wykształcenie szkolne pod warunkiem złożenia egzaminu wstępnego w zakresie, odpowiadającym wykształceniu szkolnemu, określonemu w ust. 1 pkt 1).

4.

Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty ustala:

1)

organizację i programy liceów i szkół felczerskich,

2)

warunki i tryb przyjmowania kandydatów, a w szczególności okres wykonywania zawodu przez osoby, określone w ust. 1 pkt 2) lit a), nie krótszy jednak niż jeden rok oraz

3)

szczegółowy zakres egzaminu wstępnego (ust. 3).

5.

Uprawnienia Ministra Zdrowia, przewidziane w ustępach poprzedzających, przysługują odpowiednio Ministrowi Obrony Narodowej, który organizację i programy liceów i szkół felczerskich, warunki przyjmowania kandydatów oraz szczegółowy zakres egzaminu wstępnego ustala ponadto w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.

Art. 9.

1.

Felczer (starszy felczer), który przedsiębierze czynności, przekraczające jego uprawnienia zawodowe lub odmawia udzielenia pomocy choremu wbrew obowiązkom, ustalonym w niniejszej ustawie - podlega karze aresztu do roku i grzywny lub jednej z tych kar.

2.

Felczer (starszy felczer), który ujawnia tajemnicę zawodową wbrew obowiązkowi, określonemu w art. 7 - podlega karze aresztu do trzech miesięcy i grzywny do 150.000 zł lub jednej z tych kar.

3.

Do orzekania w sprawach, określonych w ust. 2, powołane są powiatowe rady narodowe.

Art. 10.

Przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do obywateli państw obcych na zasadach wzajemności.

Art. 11.

Osoby, którym prawo wykonywania zawodu i używania tytułu felczera przysługuje w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2), mogą wykonywać czynności zawodowe poza zakładami społecznymi służby zdrowia.

Art. 12.

Uchyla się ustawę z dnia 1 lipca 1921 r. o uprawnieniach do wykonywania czynności felczerskich   (Dz. U. R. P. z 1921 r. Nr 64, poz. 396, z 1934 r. Nr 110, poz. 976 i z 1946 r. Nr 55, poz. 312).

Art. 13.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty.

Art. 14.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.