Ustawaz dnia 26 lutego 1982 r.o uprawnieniach do prowadzenia handlu zagranicznego

Art. 1.

Ustawa określa warunki i tryb nadawania, zmiany i cofania uprawnień do prowadzenia działalności w zakresie handlu zagranicznego, zwanych dalej „koncesjami”.

Art. 2.

Handel zagraniczny obejmuje obrót towarami i usługami z zagranicą.

Art. 3.

Działalność w zakresie handlu zagranicznego prowadzą:

1)

przedsiębiorstwa eksportowo-importowe, utworzone przez Ministra Handlu Zagranicznego,

2)

inne osoby prawne i fizyczne, pod warunkiem otrzymania koncesji.

Art. 4.

Koncesje mogą otrzymać:

1)

przedsiębiorstwa nie wymienione w art. 3 pkt 1 oraz inne jednostki gospodarki uspołecznionej,

2)

osoby prawne, nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej, oraz osoby fizyczne, jeżeli prowadzą na podstawie właściwego uprawnienia działalność produkcyjną, usługową lub handlową,

3)

organizacje społeczne prowadzące działalność gospodarczą.

Art. 5.

Koncesje nadaje, zmienia i cofa Minister Handlu Zagranicznego.

Art. 6.

1.

Koncesje nadaje się na prowadzenie działalności w zakresie eksportu lub importu określonych towarów, usług lub myśli naukowo-technicznej.

2.

Koncesje mogą uprawniać do prowadzenia działalności tylko na określonych rynkach lub do zawierania określonych umów.

3.

Koncesje nadaje się na czas określony lub nie określony.

Art. 7.

Koncesji nie nadaje się na obrót towarami o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, których wykaz ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. W rozporządzeniu tym Rada Ministrów określi wypadki, w których Minister Handlu Zagranicznego może stosować odstępstwa od zasady niewydawania koncesji na obrót towarami objętymi wykazem.

Art. 8.

1.

Osoba prawna lub fizyczna ubiegająca się o uzyskanie koncesji powinna spełniać następujące warunki:

1)

wartość bezpośredniego eksportu wytwarzanych towarów lub świadczonych usług osiągnęła co najmniej 25% własnej produkcji lub usług albo przekroczyła wartość 1 miliarda złotych rocznie; w razie zmiany kursu złotego do walut zagranicznych kwota ta ulega odpowiedniej zmianie,

2)

zapewniać prawidłową obsługę kadrową, organizacyjną i techniczną eksportu lub importu towarów oraz usług określonych w koncesji. W odniesieniu do osób prawnych w zakresie kwalifikacji kadr stosuje się wymagania obowiązujące pracowników przedsiębiorstw handlu zagranicznego.

2.

Warunki określone w ust. 1 pkt 1 nie dotyczą wypadków ubiegania się o nadanie koncesji wyłącznie na prowadzenie działalności w zakresie importu, uprawniającej do zawierania określonych umów oraz wykonywania czynności pośrednictwa handlowego.

3.

W uzasadnionych wypadkach koncesja może być nadana osobie prawnej lub fizycznej albo ich zrzeszeniom - nie spełniającym warunków określonych w ust. 1 pkt 1, a zwłaszcza na prowadzenie działalności w zakresie eksportu myśli naukowo-technicznej lub gdy ubiegający się o nadanie koncesji pozostaje w związkach kooperacyjnych z kontrahentami zagranicznymi albo produkuje wyroby na eksport z materiałów powierzonych przez kontrahentów zagranicznych.

Art. 9.

Minister Handlu Zagranicznego jest obowiązany do wydania decyzji w sprawie nadania koncesji w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Art. 10.

Osoba prawna lub fizyczna, która otrzymała koncesję, jest obowiązana do:

1)

przestrzegania postanowień wynikających z wiążących Polską Rzeczpospolitą Ludową umów międzynarodowych,

2)

prowadzenia handlowego obrotu towarowego z zagranicą z zachowaniem wymogów przewidzianych w odrębnych przepisach regulujących sprawy pozwoleń na przywóz i wywóz towarów oraz przepisach celnych, dewizowych i sanitarnych.

Art. 11.

Minister Handlu Zagranicznego sprawuje kontrolę nad działalnością osób prawnych i fizycznych co do zgodności ich działania z warunkami nadanych koncesji oraz przepisami art. 10.

Art. 12.

1.

Minister Handlu Zagranicznego może odmówić nadania koncesji lub cofnąć bądź ograniczyć koncesję nadaną, jeżeli jej nadanie lub utrzymanie mogłoby mieć ujemny wpływ na sytuację handlową lub płatniczą Państwa.

2.

Minister Handlu Zagranicznego zmienia lub cofa koncesję w wypadku stwierdzenia istotnego naruszenia przepisów art. 8 ust. 1 i art. 10.

3.

Zmiana i cofnięcie koncesji nie odnoszą skutków prawnych w zakresie wykonania umów zawartych przed dniem wydania decyzji o zmianie lub cofnięciu koncesji.

4.

Decyzja o zmianie lub cofnięciu koncesji może być wydana również na wniosek zainteresowanej osoby prawnej lub fizycznej, której koncesja została nadana.

Art. 13.

Minister Handlu Zagranicznego, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach nadawania, zmiany i cofania koncesji.

Art. 14.

Decyzja Ministra Handlu Zagranicznego o odmowie nadania, zmianie lub cofnięciu koncesji może być zaskarżona do sądu administracyjnego.

Art. 15.

Minister Handlu Zagranicznego, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, dostosuje nadane dotychczas koncesje do wymogów określonych w ustawie.

Art. 16.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.