Ustawaz dnia 26 marca 1982 r.o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego

Art. 1.

W ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego   (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z 1965 r. Nr 15, poz. 113, z 1974 r. Nr 27, poz. 157 i Nr 39, poz. 231 oraz z 1975 r. Nr 45, poz. 234) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 17 w pkt 4 wyrazy: „sto tysięcy złotych” zastępuje się wyrazami: „trzysta tysięcy złotych”;

2)

w art. 946 w § 1 zdanie trzecie otrzymuje brzmienie:
„ 
Wystawienie na licytację wydzielonej części nieruchomości rolnej może jednak nastąpić tylko po zasięgnięciu opinii właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego i tylko z zachowaniem przepisów dotyczących podziału takiej nieruchomości w razie przenoszenia własności.
 ”
 ;

3)

art. 957 uchyla się;

4)

w art. 958 § 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 1.

Z chwilą obwieszczenia o licytacji nieruchomości rolnej każdemu współwłaścicielowi nieruchomości wystawionej na licytację, odpowiadającemu warunkom wymaganym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności i nie będącemu dłużnikiem osobistym, przysługuje aż do trzeciego dnia przed licytacją prawo przejęcia nieruchomości wystawionej na licytację na własność w cenie nie niższej od sumy oszacowania. Przy wniosku o przejęcie wnioskodawca powinien złożyć rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia.
 ”
 ;

5)

w art. 982 § 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 1.

Jeżeli na licytacji nikt nie przystąpił do przetargu, a przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, współwłaściciel nieruchomości wystawionej na licytację, odpowiadający warunkom wymaganym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności i nie będący dłużnikiem osobistym, ma prawo przejęcia nieruchomości na własność w cenie nie niższej od trzech czwartych sumy oszacowania. Art. 958 § 2 stosuje się odpowiednio.
 ”
 ;

6)

w art. 984 w § 1 zdanie trzecie otrzymuje brzmienie:
„ 
W wypadku gdy osoby określone w art. 982 nie skorzystają z prawa przejęcia nieruchomości rolnej, prawo to przysługuje także wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu, odpowiadającemu warunkom wymaganym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności.
 ”

Art. 2.

Oświadczenie osoby uprawnionej o przejęciu na własność nieruchomości rolnej, złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, jest skuteczne, jeżeli przed tym dniem zostało wydane postanowienie o przybiciu. Jednakże w razie uchylenia postanowienia o przybiciu po dniu wejścia w życie ustawy, w dalszym postępowaniu będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego w brzmieniu nadanym tą ustawą.

Art. 3.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.