Ustawaz dnia 14 czerwca 1991 r.o Krajowej Szkole Administracji Publicznej

Art. 1.

1.

Krajową Szkołę Administracji Publicznej, utworzoną na podstawie przepisów o jednostkach badawczo-rozwojowych, przekształca się w państwową jednostkę organizacyjną pod nazwą „Krajowa Szkoła Administracji Publicznej”, z siedzibą w Warszawie.

2.

Zadaniem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, zwanej dalej „Szkołą”, jest kształcenie i przygotowywanie do służby publicznej kadr wyższych urzędników administracji Rzeczypospolitej Polskiej.

3.

Szkoła ma osobowość prawną.

Art. 2.

1.

Ustrój i organizację Szkoły, zakres działania, zasady kształcenia, prawa i obowiązki słuchaczy oraz inne sprawy dotyczące jej działania, nie uregulowane w ustawie, określa statut. Statut nadaje Szkole Prezes Rady Ministrów.

2.

Szkołą kieruje i reprezentuje ją na zewnątrz dyrektor Szkoły, powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów.

3.

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad Szkołą w zakresie zgodności jej działania z przepisami ustawowymi i statutem.

Art. 3.

Do mienia i finansów Szkoły stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące państwowych szkół wyższych. Ministrem właściwym w rozumieniu tych przepisów w odniesieniu do Szkoły jest Minister - Szef Urzędu Rady Ministrów.

Art. 4.

1.

Słuchacze Szkoły są wyłaniani w drodze postępowania rekrutacyjnego spośród osób posiadających ukończone studia wyższe.

2.

Zasady i tryb przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz powoływania komisji rekrutacyjnej określa statut Szkoły; decyzje komisji rekrutacyjnej są ostateczne.

Art. 5.

1.

Słuchacze Szkoły składają zobowiązanie do podjęcia i wykonywania, przez okres nie krótszy niż pięć lat od. daty jej ukończenia, pracy w urzędach administracji na stanowiskach postawionych im do dyspozycji przez Prezesa Rady Ministrów.

2.

Słuchacze Szkoły odbywający w urzędzie administracji praktykę wykonują zadania przewidziane dla urzędników tego urzędu.

Art. 6.

1.

W okresie kształcenia słuchacze Szkoły otrzymują stypendium.

2.

Urzędnicy na okres kształcenia w Szkole otrzymują urlop bezpłatny w urzędzie.

3.

Słuchacze Szkoły oraz ich niepracujący współmałżonkowie i dzieci są uprawnieni do korzystania ze świadczeń zakładów społecznej służby zdrowia na zasadach ustalonych dla pracowników i ich rodzin.

4.

Okres kształcenia w Szkole traktuje się jako okres równorzędny z okresem zatrudnienia, w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

5.

Absolwentom Szkoły okres kształcenia w tej Szkole zalicza się w zakresie wszelkich uprawnień pracowniczych, z wyjątkiem przypadków, gdy absolwent został zobowiązany do zwrotu stypendium i innych kosztów kształcenia.

Art. 7.

W razie skreślenia z listy słuchaczy decyzją dyrektora Szkoły albo niepodjęcia pracy w urzędach administracji, a także w razie rezygnacji z niej w okresie, o którym mowa w art. 5 ust. 1, stypendium oraz inne koszty kształcenia podlegają w całości lub w części zwrotowi, z zastrzeżeniem art. 8 pkt 2. Decyzję w tych sprawach podejmuje Minister - Szef Urzędu Rady Ministrów.

Art. 8.

Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa:

1)

zasady wynagradzania pracowników Szkoły i przyznawania im innych świadczeń oraz wymagane kwalifikacje,

2)

wysokość, szczegółowe zasady i tryb ustalania, wypłacania oraz zwrotu stypendium i innych kosztów kształcenia, a także przypadki, w których stypendium i inne koszty nie podlegają zwrotowi lub podlegają zwrotowi w części.

Art. 9.

1.

Z dniem wejścia w życie ustawy:

1)

mienie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, utworzonej uchwałą nr 74 Rady Ministrów z dnia 30 maja 1990 r. w sprawie utworzenia Krajowej Szkoły Administracji Publicznej   (Monitor Polski Nr 21, poz. 167), staje się mieniem Szkoły,

2)

pracownicy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, o której mowa w pkt 1, stają się pracownikami Szkoły,

3)

słuchacze wyłonieni w 1991 r. w drodze postępowania rekrutacyjnego do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, o której mowa w pkt 1, stają się słuchaczami Szkoły.

2.

W 1991 r. finansowanie działalności Szkoły jest realizowane w ramach przyznanych na ten rok środków.

Art. 10.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.