Ustawaz dnia 6 listopada 1992 r.o zmianie ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia

Art. 1.

W ustawie z dnia 25 listopada 1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia   (Dz. U. Nr 29, poz. 245, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1985 r. Nr 12, poz. 49, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 i z 1992 r. Nr 33, poz. 144) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 2 w ust. 2 po wyrazach „Minister Zdrowia i Opieki Społecznej” dodaje się wyrazy „w drodze rozporządzenia”,

2)

w art. 3 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala, w drodze rozporządzenia, szczególne warunki produkcji i wprowadzania do obrotu dietetycznych środków spożywczych, używek przeznaczonych do celów dietetycznych i odżywek, z tym że warunki produkcji ustalane są w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
 ”
 ,

3)

w art. 4 ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie:
„ 

4.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala wykaz substancji dodatkowych, zwanych dalej substancjami dodatkowymi dozwolonymi, a także zanieczyszczeń technicznych I innych substancji szkodliwych dla zdrowia oraz dopuszczalne ich ilości, które mogą znajdować się w środkach spożywczych lub używkach albo na ich powierzchni.

5.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określi, w drodze rozporządzenia, najwyższe dopuszczalne pozostałości środków chemicznych stosowanych przy uprawie, ochronie, przechowywaniu i transporcie roślin, które mogą znajdować się w środkach spożywczych lub na ich powierzchni, bez szkody dla zdrowia ludzkiego.
 ”
 ,

4)

w art. 5 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala, w drodze rozporządzenia, zasady i tryb udzielania zezwoleń, o których mowa w ust. 1, oraz może upoważnić terenowe organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej do wydania niektórych z tych zezwoleń.
 ”
 ,

5)

art. 6 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 6.

1.

Zakazuje się wykorzystywania dla celów żywienia ludzi lub do produkcji innych środków spożywczych produktów pochodzących od zwierząt lub ze zwierząt, którym podawano substancje o działaniu hormonalnym, z zastrzeżeniem ust. 2.

2.

W przypadku podawania zwierzętom substancji hormonalnych w celach leczniczych, synchronizacji rui i porodów u samic lub przenoszenia zarodków - środki spożywcze, o których mowa w ust. 1, mogą być pozyskiwane bez ograniczeń po upływie obowiązującego okresu karencji lub po przeprowadzeniu badań na obecność pozostałości hormonów.

3.

Produkty pochodzące od zwierząt lub ze zwierząt, którym podawano hormony, nie mogą być przeznaczone do produkcji środków spożywczych dla niemowląt i dzieci, a także żywności dietetycznej.
 ”
 ,

6)

art. 7 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 7.

1.

Zakazuje się wykorzystywania dla celów żywienia ludzi lub do produkcji innych środków spożywczych produktów pochodzących ze zwierząt lub od zwierząt, a zawierających pozostałości podawanych tym zwierzętom antybiotyków.

2.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa, w drodze rozporządzenia, warunki używania do produkcji środków spożywczych pochodzących od zwierząt lub ze zwierząt, którym podawano antybiotyki.
 ”
 ,

7)

w art. 10 w ust. 1 wyrazy „art. 11 i 12” zastępuje się wyrazami „art. 11-13a”,

8)

w art. 12 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„ 

4.

Tranzyt środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych może się odbywać w szczelnych środkach transportu, zabezpieczonych przed ich nie kontrolowanym otwarciem i zaopatrzonych w plomby polskiego urzędu celnego na stacji wejściowej.
 ”
 ,

9)

w art. 13 w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2)

zakazać stosowania procesów technologicznych lub metod postępowania w produkcji, przy przechowywaniu i w transporcie środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych oraz obrocie nimi w razie stwierdzenia, że stosowanie takich procesów lub metod powoduje powstawanie w tych artykułach albo na ich powierzchni substancji szkodliwych dla zdrowia.
 ”
 ,

10)

po art. 13 dodaje się art. 13a w brzmieniu:
„ 

Art. 13a.

1.

Przy produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby, skupie, przechowywaniu lub sprzedaży grzybów przez zakłady przetwórcze lub handlowe powinna być zatrudniona osoba posiadająca uprawnienia w zakresie grzyboznawstwa oraz powinny być przestrzegane inne wymagania niezbędne dla ochrony zdrowia ludzkiego.

2.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa w drodze rozporządzenia:

1)

wykazy grzybów jadalnych, wymagania technologiczne ich przetwarzania, skupu, przechowywania i sprzedaży oraz warunki dyskwalifikacji grzybów do celów spożywczych,

2)

organy właściwe do nadawania uprawnień w zakresie grzyboznawstwa, rodzaje tych uprawnień oraz warunki ich uzyskiwania i cofania,

3)

wykaz stanowisk, na których powinny być zatrudnione osoby posiadające uprawnienia w zakresie grzyboznawstwa.

3.

Podjęcie produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby, prowadzenie skupu, wprowadzanie grzybów do obrotu, ich przechowywanie i transport może nastąpić jedynie po stwierdzeniu, przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego, spełnienia wymagań niezbędnych do ochrony zdrowia ludzkiego, określonych w odrębnych przepisach.
 ”
 ,

11)

w art. 14 wyrazy „Polska Rzeczpospolita Ludowa” zastępuje się wyrazami „Rzeczpospolita Polska”,

12)

w art. 15:

a)

ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„ 

4.

Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Ministrem Przemysłu i Handlu określa, w drodze rozporządzenia:

1)

sposób znakowania środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych, w opakowaniach jednostkowych przeznaczonych do obrotu,

2)

inne dane dotyczące środka spożywczego lub używki, które ze względu na ochronę zdrowia ludzkiego powinny być podane do wiadomości nabywcy.
 ”
 ,

b)

skreśla się ust. 5,

c)

ust. 6 oznacza się jako ust. 5 i w ustępie tym skreśla się wyrazy „i 5”,

13)

w art. 17:

a)

ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Produkcję i obrót środkami spożywczymi, używkami i substancjami dodatkowymi dozwolonymi wolno prowadzić pod warunkiem, że pomieszczenia i urządzenia oraz ich prawidłowa lokalizacja są zgodne z obowiązującymi wymogami. Rozpoczęcie wymienionej działalności wymaga uzyskania zgody właściwego organu pełniącego nadzór sanitarny.
 ”
 ,

b)

dodaje się ust. 3a w brzmieniu:
„ 

3a.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymagania kwalifikacyjne w zakresie podstawowych zagadnień higieny dla osób zatrudnionych przy produkcji, przechowywaniu i obrocie środkami spożywczymi.
 ”
 ,

c)

ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„ 

5.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej określa, w drodze rozporządzenia, warunki sanitarne produkcji mleka i jego przetwarzania.
 ”
 ,

14)

w art. 18 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
„ 

2.

Przepis ust. 1 nie dotyczy środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych, których wykaz ustalają Ministrowie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej, jeżeli zostanie stwierdzone, że po upływie terminu przydatności do spożycia nie uległy one zepsuciu i nie utraciły swych normalnych właściwości.

3.

Wykaz środków spożywczych produkowanych przez jednostki przetwórstwa rybnego podległe Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej, do których stosuje się przepis ust. 2, ustala Minister Transportu i Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
 ”
 ,

15)

w art. 21:

a)

w ust. 1 wyrazy „Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług” zastępuje się wyrazami „Ministrem Przemysłu i Handlu”,

b)

ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala, w drodze rozporządzenia, ogólne wymagania sanitarne dotyczące przewozu środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych.
 ”
 ,

16)

w art. 22:

a)

ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„ 

3.

Organy służby weterynaryjnej nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w zakresie ustalonym w ust. 2 sprawują nadzór nad:

1)

miejscami uboju, zakładami przetwórstwa mięsa i ubocznych artykułów ubojowych zwierząt rzeźnych, królików, nutrii, dziczyzny i drobiu,

2)

zakładami jajczarskimi, przetwórstwem jaj, ryb i innych zwierząt wodnych oraz mięczaków,

3)

pozyskiwaniem, transportem i przetwórstwem mleka,

4)

miejscami przechowywania i składania wymienionych artykułów pochodzenia zwierzęcego,

5)

obrotem mięsem mniej wartościowym w punktach sprzedaży takiego mięsa,

6)

targowiskową sprzedażą mięsa w miejscach wyznaczonych.
 ”
 ,

b)

dodaje się ust. 3a w brzmieniu:
„ 

3a.

Jeżeli środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego są produkowane lub przechowywane w zakładzie produkującym inne środki spożywcze, nadzór nad ich zdrowotną jakością może być powierzony organowi służby weterynaryjnej lub organowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
 ”
 ,

17)

w art. 23 wyrazy „Organy administracji państwowej” zastępuje się wyrazami „Organy służby weterynaryjnej”,

18)

w art. 24 w ust. 2 wyrazy „organowi administracji państwowej” zastępuje się wyrazami „organowi służby weterynaryjnej”,

19)

w art. 27 kropkę na końcu skreśla się i dodaje wyrazy „lub właściwy organ służby weterynaryjnej nadzorowany przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.”,

20)

w art. 29 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Zakłady i instytucje, które w ramach swoich zadań zapewniają określonym grupom osób wyżywienie, są obowiązane ustalać - z uwzględnieniem obowiązujących norm finansowych ustalonych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej racji pokarmowych - ilość środków spożywczych przypadających na poszczególne posiłki w danym dniu dla jednej osoby z podaniem ich wartości energetycznej i zawartości w nich składników odżywczych.
 ”
 ,

21)

w art. 31 w ust. 2 skreśla się wyrazy „do 5.000 zł”,

22)

w art. 32:

a)

dodaje się pkt 11 i 12 w brzmieniu:
„ 

11)

narusza obowiązki przewidziane w art. 13a ust. 1 i 3,

12)

rozpoczyna działalność bez uzyskania zgody, o której mowa w art. 17 ust. 1,
 ”

b)

skreśla się wyrazy „do 5.000 zł”,

23)

w art. 35 skreśla się ust. 2 i oznaczenie ust. 1,

24)

użyte:

a)

w art. 19 i art. 34 ust. 3 w różnych przypadkach wyrazy „Minister Handlu Wewnętrznego i Usług” zastępuje się użytymi w odpowiednich przypadkach wyrazami „Minister Przemysłu i Handlu”,

b)

w art. 11 ust. 3, art. 12 ust. 3 i art. 34 ust. 3 w różnych przypadkach wyrazy „Minister Handlu Zagranicznego” zastępuje się użytymi w odpowiednich przypadkach wyrazami „Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą”.

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.