Ustawaz dnia 16 listopada 1994 r.o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym

Art. 1.

W ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym   (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 2 w ust. 3:

a)

po pkt 3 dodaje się pkt 3a i 3b w brzmieniu:
„ 

3a)

wydania towarów lub świadczenia usług w zamian za wierzytelności,

3b)

wydania towarów lub świadczenia usług w miejsce świadczenia pieniężnego,
 ”

b)

dodaje się pkt 6 w brzmieniu:
„ 

6)

towarów, o których mowa w art. 6a.
 ”
 ;

2)

w art. 3 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1)

sprzedaży przedsiębiorstwa, zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans lub innej zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej wyodrębniony organizacyjnie zakład (oddział),
 ”
 ;

3)

w art. 5 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:
„ 

5.

Minister Finansów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady ustalania i poboru podatku z tytułu świadczenia usług międzynarodowego przewozu drogowego, wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników wymienionych w ust. 1 pkt 4.
 ”
 ;

4)

w art. 6 w ust. 4 skreśla się zdanie drugie;

5)

po art. 6 dodaje się art. 6a w brzmieniu:
„ 

Art. 6a.

1.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane, w przypadku:

1)

rozwiązania spółki prawa cywilnego lub handlowego nie mającej osobowości prawnej albo

2)

zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie odrębnych przepisów, do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej.

2.

Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 14 ust. 1 i 6.

3.

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik będący osobą fizyczną zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 6 miesięcy, bez zawiadomienia właściwych organów, na podstawie odrębnych przepisów, o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej.

4.

Przepisy ust. 1 i 3 mają zastosowanie do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

5.

W przypadkach, o których mowa w ust. 1, podatnicy obowiązani są do sporządzenia spisu z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwanego dalej „spisem z natury”. Podatnicy obowiązani są:

1)

sporządzić spis z natury w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu,

2)

zawiadomić o dokonanym spisie z natury, ustalonej wartości towarów i kwocie podatku należnego urząd skarbowy w terminie 14 dni od dnia zakończenia sporządzenia tego spisu.

6.

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 30 dnia od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

7.

Zwalnia się od podatku od towarów i usług przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, czynności określone w art. 2 ust. 1 i 3 pkt 1-5, których przedmiotem są towary objęte spisem z natury, pod warunkiem rozliczenia podatku, o którym mowa w ust. 1 i ust. 6.

8.

Podstawą opodatkowania jest wartość towarów wymienionych w ust. 1, ustalona zgodnie z art. 15 ust. 3.

9.

Przy rozliczeniu podatku stosuje się odpowiednio przepis art. 21 ust. 1, przy czym podatek naliczony zmniejsza podatek należny tylko do wysokości kwoty podatku należnego.

10.

Jeżeli spis z natury nie został sporządzony w terminie określonym w ust. 5 lub sporządzony został w sposób nierzetelny, urząd skarbowy określa wartość towarów w drodze oszacowania i określa wysokość zobowiązania podatkowego przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 22% bez możliwości odliczenia podatku naliczonego.

11.

Przepisy ust. 1, 3, 5-8 i 10 stosuje się odpowiednio do producentów wyrobów akcyzowych, z tym że w przypadku, gdy stawki podatku akcyzowego zostały ustalone w kwocie na jednostkę wyrobu, podstawą opodatkowania jest ilość wyrobów akcyzowych.
 ”
 ;

6)

w art. 7:

a)

w ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:
„ 

4)

import towarów zwolnionych od cła na podstawie art. 12, 14 ust. 1 pkt 1-5, 7-36 i 38, art. 15, art. 17 ust. 1 pkt 1 i 3-10 oraz ust. 2, a także art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne   (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312),
 ”

b)

w ust. 1 pkt 6 otrzymuje brzmienie:
„ 

6)

działalność, o której mowa w art. 12 ust. 1-6 i art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych   (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 i Nr 134, poz. 646 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 163, Nr 90, poz. 419 i Nr 113, poz. 547),
 ”

c)

po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„ 

1a.

Zwolnień, o których mowa w ust. 1 pkt 4, nie stosuje się w przypadku importu wyrobów akcyzowych wymienionych w poz. 13-15, 17 i 19 załącznika nr 6, zwolnionych od cła na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 i 3-10 ustawy określonej w ust. 1 pkt 4.
 ”
 ,

7)

w art. 10 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2.

Zobowiązanie podatkowe lub kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że urząd skarbowy określi je w innej wysokości.
 ”
 ;

8)

po art. 11 dodaje się art. 11a w brzmieniu:
„ 

Art. 11a.

1.

W przypadku stwierdzenia, że urząd celny nie pobrał podatku lub pobrał podatek w kwocie niższej od należnej, właściwy dla podatnika organ podatkowy wydaje decyzję ustalającą podatek w prawidłowej wysokości.

2.

Podmiotem zobowiązanym do zapłacenia podatku, o którym mowa w ust. 1, jest importer towaru, który obowiązany jest zapłacić różnicę między podatkiem wynikającym z decyzji urzędu skarbowego a podatkiem pobranym przez urząd celny, w terminie 14 dni od daty otrzymania tej decyzji.

3.

W razie stwierdzenia w toku kontroli, że wartość celna towaru została zaniżona, podatek, o którym mowa w ust. 1, może być ustalony po dokonaniu przez właściwy organ zmiany decyzji o dopuszczeniu towaru do obrotu na polskim obszarze celnym.

4.

Różnica, o której mowa w ust. 2, dotycząca podatku od towarów i usług, stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 19 ust. 2.
 ”
 ;

9)

w art. 14:

a)

w ust. 1 i 3 wyrazy „1,2 mld zł” zastępuje się wyrazami „800 mln zł”,

b)

w ust. 8 wyrazy „znacznie niższą niż” zastępuje się wyrazami „znacznie odbiegającą od tej, którą”,

c)

skreśla się ust. 9 i 12,

d)

w ust. 10:
  •   -  
    w pkt 1 lit. b) wyrazy „16 i 17” zastępuje się wyrazami „16, 17 i 20”,
  •   -  
    pkt 2 otrzymuje brzmienie:
    „ 

    2)

    świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa i rzeczoznawstwa, a także usługi jubilerskie,
     ”
     ;

10)

w art. 18 dodaje się ust. 4-7 w brzmieniu:
„ 

4.

Stawkę podatku 0%, o której mowa w ust. 3, stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej.

5.

Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 4, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej sprzedaży w ewidencji, o której mowa w art. 27 ust. 4, za dany miesiąc, lecz w miesiącu następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 4, przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten miesiąc. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim, mają zastosowanie stawki właściwe dla sprzedaży tego towaru w kraju.

6.

Przepis ust. 5 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument odprawy celnej wystawiony przez wewnętrzny urząd celny.

7.

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 5 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży, w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokument ten otrzymał.
 ”
 ;

11)

w art. 19 po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:
„ 

3a.

Obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi albo otrzymania przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 6 ust. 8.
 ”
 ;

12)

w art. 21:

a)

w ust. 6 w zdaniu pierwszym i trzecim liczbę „15” zastępuje się liczbą „25”,

b)

po ust. 6 dodaje się ust. 6a w brzmieniu:
„ 

6a.

Na wniosek podatnika urząd skarbowy jest obowiązany do zwrotu różnicy podatku w ciągu 15 dni od dnia złożenia rozliczenia, jeżeli podatnik w ciągu 12 miesięcy przed datą złożenia deklaracji podatkowej terminowo regulował podatek od towarów i usług, podatek akcyzowy oraz inne zobowiązania podatkowe stanowiące dochody budżetu państwa. Przepis ust. 6 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
 ”
 ;

13)

w art. 26 liczbę „15” zastępuje się liczbą „25”;

14)

w art. 37 w ust. 1:

a)

po pkt 1 dodaje się pkt 1a w brzmieniu:
„ 
1 a) paliw do silników (załącznik nr 6, poz. 1) 80% i 400%,
 ”

b)

pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2)

wyrobów winiarskich, piwa, pozostałych napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych (załącznik nr 6, poz. 14, 15, 17 i 19) 70% i 230%.
 ”
 ;

15)

w art. 38:

a)

ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Sprzedaż wyrobów akcyzowych na eksport nie podlega akcyzie, z wyjątkiem wyrobów, które przed dokonaniem eksportu zostały oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów znakami skarbowymi akcyzy.
 ”
 ,

b)

w ust. 2 dodaje się pkt 4 i 5 w brzmieniu:
„ 

4)

określi szczegółowe zasady ustalania i poboru podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych określonych w poz. 20 załącznika nr 6 oraz sposób opodatkowania tych wyrobów, w przypadku zastosowania opakowań z tworzyw sztucznych do towarów w nich importowanych,

5)

może określić inne niż wymienione w art. 35 ust. 2 i 3 momenty powstania obowiązku podatkowego.
 ”
 ;

16)

w art. 51 w ust. 1:

a)

w pkt 1 wyrazy „1994 r.” zastępuje się wyrazami „1995 r.”,

b)

w pkt 2 w lit. c) po wyrazie „mieszkaniowego” dodaje się wyrazy „lub ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych”;

17)

w art. 54:

a)

ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Do dnia 31 grudnia 1998 r. towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 2, nie wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej, podlegają opodatkowaniu stawką określoną w art. 18 ust. 1.
 ”
 ,

b)

w ust. 2 wyrazy „Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą w porozumieniu z” zastępuje się wyrazami „Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i”;

18)

w art. 55 w ust. 2 wyrazy „1994 r.” zastępuje się wyrazami „1995 r.”;

19)

w załączniku nr 1 po poz. 6 dodaje się poz. 6a w brzmieniu:

Poz.
Symbol SWW
Nazwa towaru (grupy towarów)
„6a
2549-4
Miód pszczeli standaryzowany”
     

20)

w załączniku nr 2 poz. 12 i 13 otrzymują brzmienie:

Poz.
Symbol KU
Nazwa usługi
1
2
3
„12
91-93
Usługi w zakresie administracji państwowej i samorządu terytorialnego, wymiaru sprawiedliwości, obrony narodowej oraz bezpieczeństwa publicznego, z wyłączeniem:
   
  -   usług wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych
   
  -   usług notarialnych (KU 92104) i usług adwokackich (KU 924)
13
94-95
Usługi w zakresie finansów i ubezpieczeń, z wyłączeniem:
   
  -   pośrednictwa w zakresie ubezpieczeń
   
  -   usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy
   
  -   działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki”
     

21)

w załączniku nr 3:

a)

poz. 12, 28 i 75 otrzymują brzmienie:

Poz.
Symbol SWW/KU
Nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)
„12
0973-111, -112
Igły lekarskie drożne, strzykawki lekarskie”
„28
25
Wyroby przemysłu spożywczego - część III, z wyłączeniem wyrobów cukierniczych trwałych (SWW:251), przypraw i dodatków piekarskich i ciastkarskich (SWW:2524), wód mineralnych i innych napojów bezalkoholowych (SWW:253), octu, musztardy i kwasów spożywczych (SWW:2541), używek naturalnych i ich ekstraktów (SWW:2543), tytoniu i wyrobów tytoniowych (SWW:255)”
„75
88
Usługi w zakresie turystyki i wypoczynku, z wyłączeniem usług świadczonych przez hotele 5-gwiazdkowe”
     

b)

skreśla się poz. 33, 34 i 47;

22)

w załączniku nr 5:

a)

poz. 2, 32 i 64 otrzymują brzmienie:

Poz.
Symbol SWW
Nazwa towaru (grupy towarów)
„2
0454-1
Pręty i profile średnie”
„32
091
Urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania - wyłącznie urządzenia i zestawy urządzeń do automatycznej regulacji dostaw ciepła oraz zdalnego sterowania pracą systemów ciepłowniczych, a także części do tych urządzeń”
„64
1484, 1485
Zaprawy i wyprawy (bez ogniotrwałych), mieszanki mineralno-bitumiczne”
     

b)

skreśla się poz. 43;

23)

w załączniku nr 6:

a)

poz. 1 i 4 otrzymują brzmienie:

Poz.
Symbol SWW
Nazwa towaru (grupy towarów)
„1
0241-1, 0242-2
Półprodukty paliwowe z przeróbki ropy naftowej oraz paliwa do silników”
„4
0844-9
Wyposażenie specjalistyczne obiektów działalności rozrywkowej osobno nie wymienione:
   
  -   rulety wraz ze stołami do rulety
   
  -   stoły do gry w karty
   
  -   automaty hazardowe
   
  -   maszyny i urządzenia losujące
   
  -   elektroniczne maszyny i urządzenia do gry”
     

b)

dodaje się poz. 20 w brzmieniu:

Poz.
Symbol SWW
Nazwa towaru (grupy towarów)
Poz.
Symbol SWW
Nazwa towaru (grupy towarów)
„20
bez względu na symbol SWW
Opakowania z tworzyw sztucznych, w tym również zastosowane do towarów w nich importowanych”
     

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów art. 1:

1)

pkt 9 lit. a), pkt 12, 13, 15, 16 i 18, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.,

2)

pkt 23 lit. b), który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1995 r.