Ustawaz dnia 30 czerwca 1995 r.o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Art. 1.

W ustawie z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej   (Dz. U. Nr 67, poz. 398 i Nr 79, poz. 465 oraz z 1993 r. Nr 45, poz. 205) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 2 skreśla się ust. 2 oraz oznaczenie ust. 1;

2)

po art. 8 dodaje się art. 8a i 8b w brzmieniu:
„ 

Art. 8a.

Kadencja Prezydenta trwa 5 lat i liczy się od dnia objęcia urzędu, którym jest dzień złożenia przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego.

Art. 8b.

1.

Jeżeli w wyborach, o których mowa w art. 7, żaden z kandydatów na Prezydenta nie uzyska większości bezwzględnej ważnie oddanych głosów, w 14 dniu po pierwszym głosowaniu przeprowadza się drugą turę głosowania.

2.

W drugiej turze głosowania biorą udział dwaj kandydaci, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali kolejno największą liczbę głosów i nie wycofali swojej kandydatury.

3.

Za wybranego na urząd Prezydenta w drugiej turze głosowania uznaje się tego kandydata, który uzyskał większą liczbę ważnie oddanych głosów.

4.

Jeżeli spośród dwóch kandydatów, o których mowa w ust. 2, przed drugą turą głosowania pozostałby na liście tylko jeden kandydat, do udziału w drugiej turze głosowania dopuszcza się następnego kandydata, który w pierwszym głosowaniu uzyskał kolejno największą liczbę głosów i nie wycofał swojej kandydatury.
 ”
 ;

3)

w art. 10 w ust. 1 skreśla się pkt 8;

4)

w art. 68 skreśla się ust. 2-5 oraz oznaczenie ust. 1;

5)

w art. 69 w ust. 2 wyrazy „w art. 68 ust. 3” zastępuje się wyrazami „w art. 8b ust. 1”;

6)

w art. 70 skreśla się ust. 2;

7)

w art. 71 wyrazy „Zgromadzeniu Narodowemu” zastępuje się wyrazami „Sądowi Najwyższemu”;

8)

w art. 75 skreśla się ust. 3;

9)

art. 76 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 76.

1.

Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz po rozpoznaniu protestów rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta.

2.

Rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 1, Sąd Najwyższy podejmuje w formie uchwały nie później niż w 20 dniu po dniu wyborów na posiedzeniu z udziałem Prokuratora Generalnego i przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

3.

Uchwałę Sądu Najwyższego przedstawia się niezwłocznie Marszałkowi Sejmu, a także przesyła Państwowej Komisji Wyborczej oraz ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
 ”
 ;

10)

po art. 76 dodaje się art. 76a w brzmieniu:
„ 

Art. 76a.

1.

W razie podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały stwierdzającej nieważność wyboru Prezydenta, przeprowadza się nowe wybory na zasadach i w trybie przewidzianych niniejszą ustawą.

2.

Zarządzenie Marszałka Sejmu o nowych wyborach podaje się do publicznej wiadomości i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej najpóźniej w 5 dniu od dnia ogłoszenia uchwały Sądu Najwyższego, o której mowa w ust. 1.
 ”
 ;

11)

w art. 83:

a)

w ust. 1 wyraz „państwowego” zastępuje się wyrazem „publicznego”,

b)

ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2.

Państwowa Komisja Wyborcza w porozumieniu z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji określi szczegółowe zasady, na których zarejestrowani kandydaci i osoby przez nich wskazane mogą prezentować programy wyborcze oraz składać oświadczenia w publicznym radiu i telewizji.
 ”

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.