Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnejz dnia 28 listopada 1996 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu

Spis treści

Treść obwieszczenia

1.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu   (Dz. U. Nr 60, poz. 276) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 października 1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu   (Dz. U. Nr 35, poz. 191), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu   (Dz. U. Nr 60, poz. 276) oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu.

2.

Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia nie obejmuje przepisów § 2 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu   (Dz. U. Nr 60, poz. 276), które stanowią:
„ 

§ 2.

Do nie uiszczonych odszkodowań za szkody w powierzonym mieniu, powstałe przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
 ”
„ 

§ 4.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 czerwca 1996 r.
 ”

Załącznik   -   Tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 października 1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu

Na podstawie art. 126 § 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:

§ 2.

12)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1..

Odpowiedzialność materialną za szkody w powierzonym mieniu ponoszą na zasadach przewidzianych w art. 114-116 i 118 Kodeksu pracy pracownicy zatrudnieni:

1)

w magazynach, w których wyodrębniono pomieszczenie do wydawania towarów (halę spedycyjną) oraz zorganizowano dozór ruchu mienia i osób; warunek wyodrębnienia pomieszczenia wydawania towarów nie jest wymagany w magazynach, w których przeładunek odbywa się systemem automatycznym z urządzeniami pomiarowo-kontrolnymi,

2)

w sklepach o obsadzie co najmniej 6 osób i w stoiskach (działach) w domach towarowych (handlowych), jeżeli przy sprzedaży towarów wystawia się dowody sprzedaży, inkaso gotówki jest dokonywane przez kasjerów w wydzielonych kasach, a wydawanie towarów jest dokonywane przez inną osobę niż sprzedawca,

3)

w sklepach samoobsługowych oraz w stoiskach (działach) samoobsługowych w domach towarowych (handlowych), w których inkaso gotówki dokonywane jest w wydzielonych kasach przy użyciu kas rejestrujących.

23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1..

Objęcie pracownika odpowiedzialnością materialną na zasadach określonych w ust. 1 następuje po uprzednim zawiadomieniu go na piśmie o zaistnieniu warunków uzasadniających taką odpowiedzialność i po przeprowadzeniu inwentaryzacji, nie później niż w ciągu jednego miesiąca od zaistnienia tych warunków.

§ 3.

14)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1..

Pracodawca może, w trybie określonym w § 2 ust. 2, zastosować zasady odpowiedzialności materialnej za szkody w powierzonym mieniu, przewidziane w art. 114-116 i 118 Kodeksu pracy, także w stosunku do pracowników zatrudnionych:

1)

w magazynach określonych w § 2 ust. 1 pkt 1, w których nie ma wyodrębnionego pomieszczenia do wydawania towarów (hali spedycyjnej) i w których przeładunek nie odbywa się systemem automatycznym z urządzeniami pomiarowo-kontrolnymi,

2)

w sklepach określonych w § 2 ust. 1 pkt 2, w których wydawanie towarów jest dokonywane przez sprzedawcę,

3)

w sklepach i stoiskach (działach) w domach towarowych (handlowych) z artykułami spożywczymi o obsadzie co najmniej 3 osób i z artykułami przemysłowymi o obsadzie od 3 do 5 osób, jeżeli inkaso gotówki dokonywane jest przy użyciu kas rejestrujących.

25)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1..

Przed zastosowaniem zasad odpowiedzialności materialnej, o których mowa w ust. 1, pracodawca zasięga opinii zakładowej organizacji związkowej.

§ 57)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1..

Przepisów § 2 i 3 nie stosuje się do pracowników ponoszących wspólną odpowiedzialność materialną, o której mowa w art. 125 Kodeksu pracy.

§ 6.

18)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1..

Wysokość odszkodowania za szkody w mieniu powierzonym pracownikowi ponoszącemu odpowiedzialność materialną na zasadach określonych w art. 124 § 2 oraz art. 125 Kodeksu pracy obniża się stosownie, gdy sprawowanie nadzoru nad tym mieniem jest utrudnione, a w szczególności:

1)

gdy mienie znajduje się w pomieszczeniach, do których ze względu na potrzeby prawidłowej obsługi konsumentów (interesantów) mają dostęp również pracownicy innych działów albo inne osoby, a zwłaszcza w placówkach handlowych, w których nabywcy mają swobodny dostęp do towarów, oraz gdy przyjmowanie towarów odbywa się bez przerywania obsługi nabywców,

2)

w magazynach, sklepach i punktach usługowych, w których praca trwa dłużej niż na jedną zmianę lub w których obsada wynosi co najmniej 5 osób.

2.

Gdy szkoda w powierzonym mieniu powstała w innych okolicznościach niż określone w ust. 1, wysokość odszkodowania może być w wyjątkowych wypadkach obniżona, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na zasady współżycia społecznego.

§ 7.

W wyjątkowych wypadkach, gdy jest to uzasadnione ze względu na zasady współżycia społecznego, wysokość odszkodowania za szkody w powierzonym mieniu może być także obniżona pracownikom ponoszącym odpowiedzialność materialną na zasadach przewidzianych w art. 114-116 i 118 Kodeksu pracy.

§ 89)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1..

Obniżenie odszkodowania, o którym mowa w § 6 i 7, ustala się uwzględniając stopień utrudnienia sprawowania nadzoru nad powierzonym mieniem, rodzaj zaniedbań, rozmiar szkody, stopień winy pracownika, jego doświadczenie zawodowe i wyniki dotychczasowej pracy oraz sytuację rodzinną i majątkową.

§ 910)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1..

Wysokość odszkodowania, o którym mowa w § 6 i 7, ustala pracodawca po wysłuchaniu pracownika i po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej.

§ 12.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.
1)
Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu (Dz. U. Nr 60, poz. 276), które weszło w życie z dniem 2 czerwca 1996 r.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
6)
Przez § 1 pkt 4 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.
11)
Przez § 1 pkt 9 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.