Ustawaz dnia 9 maja 1997 r.o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Art. 1.

W ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych   (Dz. U. Nr 55, poz. 234, z 1994 r. Nr 43, poz. 163 oraz z 1996 r. Nr 1, poz. 2 i Nr 24, poz. 110, Nr 61, poz. 283, Nr 75, poz. 355 i Nr 152, poz. 723) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 27:

a)

ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.
 ”
 ;

b)

ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„ 

3.

Zakładowy system (zasady) wynagradzania i związane z nim regulaminy nagród i premiowania są ustalane i zmieniane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową; dotyczy to również zasad podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w państwowej jednostce sfery budżetowej.
 ”
 ;

2)

w art. 30:

a)

w ust. 5 po wyrazach „regulaminu wynagradzania” dodaje się przecinek oraz wyrazy „regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych”,

b)

w ust. 6 skreśla się wyrazy „oraz zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych”;

3)

w art. 45:

a)

dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„ 

1a.

Jeżeli nieruchomość, o której mowa w ust. 1, w dniu podziału nie stanowi własności lub nie jest przedmiotem użytkowania wieczystego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, podziałowi pomiędzy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych podlegają nakłady na nieruchomość poczynione przez Zrzeszenie Związków Zawodowych i zwrócone przez właściciela nieruchomości.
 ”
 ,

b)

ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„ 

3.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej, w terminie do dnia 31 sierpnia 1997 r., w oparciu o inwentaryzację nieruchomości, o których mowa w ust. 1, określi w drodze rozporządzenia wykazy nieruchomości, które od dnia wejścia w życie rozporządzenia stanowić będą wyłączną własność albo przedmiot użytkowania wieczystego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” lub Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych; wykazy te stanowić będą podstawę do ujawnienia praw w księgach wieczystych.
 ”
 ,

c)

dodaje się ust. 3a w brzmieniu:
„ 

3a.

Postępowanie w sprawach, o których mowa w ust. 1a i 3, wolne jest od opłat sądowych.
 ”

Art. 2.

W ustawie z dnia 25 października 1990 r. o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego   (Dz. U. z 1996 r. Nr 143, poz. 661) w art. 32 w ust. 1 dodaje się pkt 5 w brzmieniu:
„ 

5)

potrącenia z wzajemnej, bezspornej i wymagalnej wierzytelności wobec Skarbu Państwa, na zasadach przewidzianych dla zobowiązań podatkowych.
 ”

Art. 3.

W ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych   (Dz. U. Nr 55, poz. 236) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 11 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„ 

3.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej określi, w drodze rozporządzenia, warunki wynagradzania mediatorów z listy, o której mowa w ust. 1.
 ”
 ;

2)

dodaje się art. 111 w brzmieniu:
„ 

Art. 111.

1.

Mediatorom na czas prowadzenia mediacji przysługuje zwolnienie od pracy. Łączny wymiar tego zwolnienia w roku kalendarzowym nie może przekraczać 30 dni.

2.

Wynagrodzenie należne mediatorowi oraz zwrot poniesionych kosztów przejazdu i zakwaterowania określa umowa zawarta przez mediatora ze stronami sporu zbiorowego.

3.

Wynagrodzenie mediatora nie może być niższe od ustalonego w drodze rozporządzenia, o którym mowa w art. 11 ust. 3.

4.

Koszty postępowania mediacyjnego, o których mowa w ust. 2, ponoszą strony sporu zbiorowego w równych częściach, chyba że uzgodnią inny ich podział.

5.

W razie udokumentowanego braku środków na pokrycie kosztów, o których mowa w ust. 2 i 4, na wniosek strony sporu zbiorowego Minister Pracy i Polityki Socjalnej pokrywa koszty mediacji, z tym że wynagrodzenie mediatora pokrywane jest do wysokości określonej w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 11 ust. 3.
 ”

Art. 4.

W ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych   (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, Nr 118, poz. 561, Nr 139, poz. 647 i Nr 147, poz. 686) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 3:

a)

dodaje się ust. 5a w brzmieniu:
„ 

5a.

Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego, o którym mowa w ust. 5.
 ”
 ,

b)

dodaje się ust. 7 w brzmieniu:
„ 

7.

W przypadku zmian w stanie zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego podstawę tworzenia Funduszu lub wypłaty świadczenia urlopowego przez pracodawcę stanowi liczba zatrudnionych, o której mowa w ust. 1, w dniu 1 stycznia danego roku.
 ”
 ;

2)

w art. 5 w ust. 3a wyrazy „może być” zastępuje się wyrazem „jest”;

3)

w art. 6 w ust. 1 wyrazy „art. 4 i 5” zastępuje się wyrazami „art. 4, 5 i 6a ust. 1”;

4)

w art. 6a wprowadza się następujące zmiany:

a)

w ust. 1 po wyrazie „dokonuje” dodaje się przecinek oraz wyrazy „z zastrzeżeniem ust. 1a,”

b)

dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„ 

1a.

Jeśli rozpoczęcie działalności następuje w roku kalendarzowym w wyniku komercjalizacji, przejęcia, podziału lub połączenia zakładu lub jego części z równoczesnym przejęciem pracowników, pracodawca tworzy Fundusz lub wypłaca świadczenie urlopowe według zasad określonych w art. 3.
 ”
 ,

c)

w ust. 2 po wyrazach „ust. 1” dodaje się wyrazy „lub ust. 1a”;

5)

w art. 7:

a)

w ust. 1 w pkt 1 po wyrazach „działalności socjalnej” dodaje się przecinek oraz wyrazy „o której mowa w art. 2 pkt 1,”

b)

w pkt 8 po wyrazach „lokali mieszkalnych” dodaje się wyrazy „ w części nie przeznaczonej na utrzymanie pozostałych zakładowych zasobów mieszkaniowych”;

6)

w art. 8 w ust. 2 skreśla się zdanie trzecie.

Art. 5.

1.

Z dniem wejścia w życie ustawy grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub gminy (związku komunalnego), będące częścią nieruchomości, o których mowa w art. 45 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 1, i pozostające w użytkowaniu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, stają się przedmiotem użytkowania wieczystego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Nie narusza to praw osób trzecich.

2.

Budynki i inne urządzenia oraz lokale znajdujące się na gruntach określonych w ust. 1 stają się z dniem wejścia w życie ustawy z mocy prawa własnością Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Nabycie własności następuje nieodpłatnie.

3.

Nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntów, o których mowa w ust. 1, oraz własności budynków, innych urządzeń i lokali, o których mowa w ust. 2, stwierdza się decyzją wojewody w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub decyzją zarządu gminy (zarządu związku komunalnego) w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy (związku komunalnego).

4.

Nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntów, o których mowa w ust. 1, wolne jest od pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste.

5.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej, w terminie czternastu dni od dnia wejścia w życie ustawy, określi, w drodze rozporządzenia, wykaz nieruchomości, o których mowa w ust. 1 i 2, będących następnie przedmiotem podziału na podstawie art. 45 ustawy wymienionej w art. 1.

Art. 6.

1.

Środki pieniężne Zrzeszenia Związków Zawodowych przekazane na zasadach i w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 61 ust. 2 ustawy, o której mowa w art. 48 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 1, podlegają waloryzacji, o której mowa w art. 3 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 2, z tym że waloryzacji dokonuje się za okres do dnia wydania decyzji, o której mowa w ust. 2.

2.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej dokona, w drodze decyzji, rozliczenia wynikającego z waloryzacji, o której mowa w ust. 1.

Art. 7.

1.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, utworzona przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, zwana dalej „Spółką”, przejmie przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, jednostki organizacyjnej „Fundusz Wczasów Pracowniczych”, działającej na podstawie ustawy, o której mowa w ust. 3 - jako aport wniesiony do Spółki przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

2.

Spółka wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki Funduszu Wczasów Pracowniczych, bez względu na charakter stosunku prawnego, z którego te prawa i obowiązki wynikają.

3.

Traci moc ustawa z dnia 21 kwietnia 1988 r. o Funduszu Wczasów Pracowniczych   (Dz. U. Nr 11, poz. 84 i z 1992 r. Nr 21, poz. 85).

4.

Przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych   (Dz. U. Nr 118, poz. 561 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 32, poz. 184) stosuje się odpowiednio w części dotyczącej nieodpłatnego udostępnienia udziałów uprawnionym pracownikom Funduszu Wczasów Pracowniczych oraz członkom jego organów, w stosunku do udziałów w Spółce pokrytych aportem, o którym mowa w ust. 1. Szczegółowe zasady udostępnienia udziałów określi umowa Spółki.

Art. 8.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 4 pkt 2, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r., i art. 7 ust. 3, który wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 1997 r.