Ustawaz dnia 1 sierpnia 1997 r.o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz zmianie niektórych ustaw

Art. 1.

W ustawie z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz zmianie niektórych ustaw   (Dz. U. z 1996 r. Nr 5, poz. 32 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 80, poz. 508) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 3 skreśla się ust. 2-4;

2)

w art. 4 w ust. 1 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:
„ 

4)

wykupieniu ze środków budżetu państwa części zadłużenia kredytobiorców z tytułu skapitalizowanych odsetek.
 ”
 ;

3)

w art. 6:

a)

ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Z budżetu państwa przekazywane są bankom środki w wysokości oprocentowania obliczanego według stopy procentowej ustalonej przez Radę Ministrów, pod warunkiem dokonywania przez kredytobiorcę spłat w wysokości wynikającej z przepisów art. 7 i 8.
 ”
 ,

b)

dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„ 

3.

Nie odzyskana przez bank, w drodze windykacji należności, kwota zadłużenia, o którym mowa w ust. 2, podlega umorzeniu.
 ”
 ;

4)

w art. 7 w ust. 2 po wyrazach „oraz liczby” dodaje się wyrazy „nie mniejszej niż 400”;

5)

po art. 8 dodaje się art. 8a w brzmieniu:
„ 

Art. 8a.

1.

Jeżeli przeciętny dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego w kwartale poprzednim obniży się poniżej 110% kwoty najniżej emerytury, na wniosek kredytobiorcy bank zawiesza spłatę kredytu na okres nie dłuższy niż 4 kwartały.

2.

Na wniosek kredytobiorcy, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużone, o nie więcej niż 4 kwartały, częściowe zawieszenie, pod warunkiem, że kredytobiorca wnosi na poczet spłaty kredytu środki w wysokości 50% należnej kwoty spłaty.

3.

Zawieszenie spłaty no ust. 1 i 2 nie ogranicza możliwości skorzystania z uprawnień z art. 10a.
 ”
 ;

6)

art. 9 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 9.

1.

Środki przeznaczane przez kredytobiorcę na spłatę kredytów mieszkaniowych według zasad określonych w art. 7 i 8 zaliczane są w pierwszej kolejności na zmniejszenie zadłużenia z tytułu kredytu wraz ze skapitalizowanymi odsetkami.

2.

Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i tryb rozliczeń z bankami z tytułu przejściowego wykupienia odsetek od kredytów mieszkaniowych, w tym: wysokość oprocentowania kredytów objętych przejściowym wykupem odsetek oraz wysokość i sposób oprocentowania odsetek przejściowo wykupionych, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3.
 ”
 ;

7)

w art. 10:

a)

w ust. 1 w pkt 5 wyrazy „31 grudnia 1997 r.” zastępuje się wyrazami „31 grudnia 1999 r.”,

b)

skreśla się ust. 4;

8)

po art. 10 dodaje się art. 10a i 10b w brzmieniu:
„ 

Art. 10a.

Na wniosek kredytobiorcy, który w ciągu 20 lat od dnia 1 stycznia 1998 r. dokonywał systematycznej i terminowej spłaty kredytu w wysokości wynikającej z art. 7 i 8, bank umarza w ciężar budżetu państwa pozostałe zadłużenie z tytułu skapitalizowanych odsetek oraz z tytułu przejściowego wykupu odsetek od kredytu.

Art. 10b.

Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i tryb stosowania oraz sposób rozliczeń umorzeń, o których mowa w art. 6 ust. 3, art. 10 ust. 1, art. 10a i art. 11 ust. 3 i 6.
 ”
 ;

9)

w art. 11:

a)

w ust. 3 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:
„ 
W takim przypadku nadwyżka przypadającego na dany lokal zadłużenia z tytułu kredytu i skapitalizowanych odsetek oraz z tytułu przejściowego wykupu odsetek ponad wartość lokalu, ustaloną według zasad określonych w art. 10 ust. 2, podlega w pierwszej kolejności umorzeniu w odniesieniu do przejściowo wykupionych odsetek, a następnie wykupieniu ze środków budżetu państwa skapitalizowanych odsetek.
 ”
 ,

b)

po ust. 3 dodaje się ust. 4-6 w brzmieniu:
„ 

4.

Kwota odsetek podlegająca umorzeniu lub wykupieniu oraz wartość lokalu ustalane są na dzień złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 3.

5.

Na wniosek kredytobiorcy bank może ustalić zasady stopniowego zwiększania obciążeń z tytułu spłaty kredytów, o których mowa w ust. 1, przy założeniu, że najpóźniej w ciągu 2 lat od złożenia wniosku zostanie spełniony warunek, o którym mowa w ust. 1.

6.

Na wniosek kredytobiorcy, który do dnia 31 grudnia 1999 r. dokona spłaty kredytu, o którym mowa w ust. 1, wraz z 30% odsetek przejściowo wykupionych przez budżet państwa, oraz 30% odsetek skapitalizowanych naliczonych po dniu 30 czerwca 1993 r., pozostałe 70% odsetek przejściowo wykupionych podlega umorzeniu, a 70% skapitalizowanych odsetek podlega wykupieniu przez budżet państwa.
 ”

Art. 2.

Osoby, które otrzymały premię gwarancyjną na zasadach określonych w art. 3 ust. 2-4 ustawy wymienionej w ust. 1, otrzymują nie dopłacone kwoty po złożeniu wniosku w banku, który wypłacał premię gwarancyjną. Dopłaty do wypłaconych premii gwarancyjnych nie są oprocentowane.

Art. 3.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że art. 1 pkt 1 z mocą od dnia 1 stycznia 1996 r., a art. 1 pkt 2 oraz pkt 9 lit. a) i lit. b) w zakresie dotyczącym ust. 4 i 6 art. 11 ustawy wymienionej w art. 1 wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.