Ustawaz dnia 29 sierpnia 1997 r.o zmianie ustawy o stosowaniu szczególnych rozwiązań w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r., oraz ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu

Art. 1.

W ustawie z dnia 17 lipca 1997 r. o stosowaniu szczególnych rozwiązań w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r.   (Dz. U. Nr 80, poz. 491), wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 1 po ust. 2 dodaje się ust. 2a i 2b w brzmieniu:
„ 

2a.

Jednorazowa zapomoga finansowa lub pomoc przekazana w postaci rzeczowej przysługuje także uczniom wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży, z gospodarstw domowych, o których mowa w ust. 1, i przeznaczana jest na zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z pobieraniem nauki. Decyzje o wartości i formie pomocy rzeczowej oraz kwocie zapomogi podejmuje miejski (gminny) ośrodek pomocy społecznej w porozumieniu z dyrekcją właściwej szkoły.

2b.

Kwota przyznana gminie (miastu) na realizację zadania określonego w ust. 2a stanowi iloczyn liczby uczniów, o których mowa w tym przepisie, i kwoty 500 zł.
 ”
 ;

2)

art. 7 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 7.

1.

Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przewidziane w bieżącym planie finansowym mogą być przeznaczone na:

1)

utrzymanie zagrożonych likwidacją, z powodu powodzi, miejsc pracy osób niepełnosprawnych,

2)

pożyczki zakładom pracy chronionej, które poniosły straty w wyniku powodzi,

3)

utrzymanie zagrożonych likwidacją warsztatów terapii zajęciowej z powodu powodzi,

4)

zakup sprzętu rehabilitacyjnego utraconego w wyniku powodzi.

2.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i tryb realizacji przepisów ust. 1.
 ”
 ;

3)

po art. 11 dodaje się art. 11a-11e w brzmieniu:
„ 

Art. 11a.

1.

Rejonowy urząd pracy może dokonywać, w zakresie i na zasadach określonych w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu   (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128, Nr 28, poz. 153, Nr 41, poz. 255, Nr 63, poz. 403 i Nr 93, poz. 569), zwanej dalej „ustawą o zatrudnieniu”, zwrotu przez okres 12 miesięcy poniesionych przez pracodawcę kosztów na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia skierowanych bezrobotnych zamieszkałych w gminach, o których mowa w ust. 7, w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie przekraczającej jednak iloczynu 2-krotnego najniższego wynagrodzenia i liczby zatrudnionych bezrobotnych - pod warunkiem że pracodawca nie zmniejszy w tym okresie liczby zatrudnionych pracowników.

2.

W wypadku gdy pracodawca nie dotrzyma warunku określonego w ust. 1, kierownik rejonowego urzędu pracy może zmniejszyć kwotę refundacji proporcjonalnie do zmniejszenia liczby zatrudnionych pracowników.

3.

Zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio do pracodawcy, którego zakład pracy jest zlokalizowany w gminie wymienionej w wykazie, o którym mowa w ust. 7, na obszarze której wystąpiła powódź, z tym że do pracodawcy tego nie stosuje się warunku zatrudnienia bezrobotnych, o których mowa w ust. 1.

4.

Na wniosek organizatora robót publicznych wykonywanych w gminie wymienionej w wykazie, o którym mowa w ust. 7, kierownik rejonowego urzędu pracy może wyrazić zgodę na refundowanie z Funduszu Pracy rzeczowych kosztów organizacji robót publicznych, jednakże w wysokości nie wyższej niż 35% kwoty wynagrodzeń, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych z Funduszu Pracy.

5.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej może, w drodze rozporządzenia, wydłużyć okresy, o których mowa w ust. 1, a także w art. 2 ust. 1 pkt 18 i 21 oraz w art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o zatrudnieniu, w odniesieniu do wszystkich lub niektórych gmin wymienionych w wykazie, o którym mowa w ust. 7.

6.

Kierownik rejonowego urzędu pracy może udzielić z Funduszu Pracy nie oprocentowanej pożyczki w wysokości, na zasadach i w trybie określonych w ustawie o zatrudnieniu podmiotowi gospodarczemu zatrudniającemu do 20 pracowników na terenie gmin wymienionych w wykazie, o którym mowa w ust. 7, na sfinansowanie kosztów wznowienia tej działalności, jeżeli jej prowadzenie wskutek powodzi było niemożliwe.

7.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej, określa, w drodze rozporządzenia, wykaz gmin, w których stosowane są szczególne rozwiązania dotyczące zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, mające na celu likwidację skutków powodzi.

Art. 11b.

1.

Pożyczka, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o zatrudnieniu, może zostać umorzona w kwocie pozostałej do spłaty wraz z odsetkami, jeżeli zorganizowane miejsce pracy uległo zniszczeniu wskutek powodzi; w wypadku gdy pożyczka została udzielona na zorganizowanie więcej niż jednego dodatkowego miejsca pracy i nie wszystkie zorganizowane miejsca pracy uległy zniszczeniu, kwota pozostała do spłaty pożyczki wraz z odsetkami może być umorzona w części lub w całości.

2.

Pożyczka, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy o zatrudnieniu, może zostać umorzona w kwocie pozostałej do spłaty wraz z odsetkami, jeżeli dalsze prowadzenie działalności, na którą udzielono pożyczki, jest niemożliwe wskutek powodzi.

3.

Umorzenia pożyczki wraz z odsetkami, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje kierownik rejonowego urzędu pracy, w drodze decyzji, na wniosek pożyczkobiorcy lub z urzędu w wypadku śmierci pożyczkobiorcy.

Art. 11c.

1.

Kierownik rejonowego urzędu pracy może, na wniosek osoby uprawnionej, przyznać jej prawo do zasiłku dla bezrobotnego lub zasiłku przedemerytalnego albo świadczenia przedemerytalnego - za okres poprzedzający dzień zarejestrowania się tej osoby w rejonowym urzędzie pracy, jeżeli opóźnienie w rejestracji było spowodowane powodzią.

2.

Bezrobotnym zamieszkałym w gminach wymienionych w wykazie, o którym mowa w art. 11a ust. 7, którzy w okresie od dnia 7 lipca 1997 r. do dnia 31 lipca 1997 r. utracili prawo do zasiłku dla bezrobotnych z powodu upływu okresu jego pobierania, przysługuje od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy prawo do zasiłku dla bezrobotnych przez okres 30 dni.

Art. 11d.

1.

Środki Funduszu Pracy mogą być przeznaczone na bezzwrotną pomoc osobom, o których mowa w art. 12 ust. 1, w okresie odbudowy jego gospodarstwa rolnego, które uległo zniszczeniu lub poniosło znaczne straty wskutek powodzi.

2.

Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy tryb ubiegania się o pomoc, o której mowa w ust. 1, oraz szczegółowe warunki uprawniające do ubiegania się o tę pomoc.

3.

Pomoc, o której mowa w ust. 1, w formie specjalnego świadczenia pieniężnego, przyznaje, w drodze decyzji, kierownik rejonowego urzędu pracy na wniosek osoby zainteresowanej po zaopiniowaniu przez zarząd gminy właściwy ze względu na położenie gospodarstwa rolnego.

4.

Specjalne świadczenie, o którym mowa w ust. 3, może być przyznane w wysokości zasiłku, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy o zatrudnieniu, na okres do 12 miesięcy, z tym że wypłata tego świadczenia następuje w okresach miesięcznych z dołu.

5.

Specjalne świadczenie, o którym mowa w ust. 3 i 4, nie podlega składce na ubezpieczenie społeczne.

6.

Kierownik rejonowego urzędu pracy może, na wniosek zainteresowanego, skierować osobę, o której mowa w art. 12 ust. 1, oraz jego domowników podlegających ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z tytułu stałej pracy w gospodarstwie do wykonywania pracy w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych.

7.

Specjalne świadczenie, o którym mowa w ust. 3 i 4, nie przysługuje osobie, która ma prawo do zasiłku dla bezrobotnego lub utraciła prawo do tego zasiłku z innego powodu niż wyczerpanie okresu jego pobierania albo podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w rozumieniu ustawy o zatrudnieniu.

Art. 11e.

Rada Ministrów, określając, na podstawie art. 37i ust. 1 ustawy o zatrudnieniu, województwa lub rejony administracyjne (gminy), w których regionalne programy mające na celu restrukturyzację gospodarki mogą być wspierane środkami budżetu państwa określonymi na ten cel w ustawie budżetowej, może uwzględnić również te województwa lub rejony, na obszarze których wystąpiła powódź.
 ”
 ;

4)

w art. 16:

a)

w ust. 1 po pkt 4 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 5 i 6 w brzmieniu:
„ 

5)

kwoty umorzonych na podstawie art. 11b pożyczek przyznanych ze środków Funduszu Pracy,

6)

specjalne świadczenie, o którym mowa w art. 11d.
 ”
 ,

b)

w ust. 4 w pkt 2 wyraz „zwolnienia” zastępuje się wyrazem „zezwolenia”;

5)

po art. 16 dodaje się art. 16a w brzmieniu:
„ 

Art. 16a.

1.

Minister Skarbu Państwa, na wniosek dotkniętej skutkami powodzi spółki, będącej stroną umowy o oddanie mienia Skarbu Państwa do odpłatnego korzystania, złożony w terminie do dnia 31 grudnia 1997 r., może dokonać zmiany dotychczasowych warunków spłaty należności za korzystanie z mienia Skarbu Państwa; do wniosku spółka dołącza oszacowanie strat poniesionych wskutek powodzi.

2.

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do nie spłaconej części należności z tytułu umów sprzedaży przedsiębiorstw oraz akcji spółek należących do Skarbu Państwa, dotkniętych skutkami powodzi.
 ”
 ;

6)

po art. 19 dodaje się art. 19a w brzmieniu:
„ 

Art. 19a.

Upoważnia się Ministra Skarbu Państwa do przeznaczania, do dnia 31 grudnia 1997 r., środków finansowych, o których mowa w art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych   (Dz. U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80, Nr 75, poz. 329, Nr 101, poz. 444, Nr 107, poz. 464, z 1993 r. Nr 18, poz. 82, Nr 60, poz. 280, z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 80, poz. 368 i Nr 113, poz. 547, z 1995 r. Nr 1, poz. 2, Nr 95, poz. 474 i Nr 154, poz. 791, z 1996 r. Nr 90, poz. 405, Nr 106, poz. 496, Nr 118, poz. 561 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 43, poz. 272 i Nr 106, poz. 675), na cele związane z usuwaniem skutków powodzi.
 ”

Art. 2.

W ustawie z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu   (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128, Nr 28, poz. 153, Nr 41, poz. 225, Nr 63, poz. 403 i Nr 93, poz. 569) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 20 w ust. 3 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy „a także rzeczowych kosztów organizacji robót publicznych”;

2)

w art. 57:

a)

w ust. 1 w pkt 22 po wyrazie „wnoszonych” dodaje się wyrazy „za zgodą lub z inicjatywy Ministra Pracy i Polityki Socjalnej”,

b)

w ust. 4 po wyrazie „dokonywać” dodaje się wyrazy „lub z inicjatywy Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dokonuje”.

Art. 3.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.