Ustawaz dnia 23 lipca 1999 r.o zmianie ustawy o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent

Art. 1.

W ustawie z dnia 6 marca 1997 r. o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent   (Dz. U. Nr 30, poz. 164 i Nr 107, poz. 691) wprowadza się następujące zmiany:

1)

art. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 2.

1.

Zrekompensowanie, o którym mowa w art. 1, następuje przez wypłatę rekompensaty pieniężnej, zwanej dalej „rekompensatą”, na zasadach i w trybie określonym w ustawie.

2.

Do rekompensat nie stosuje się przepisów dotyczących świadczeń ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych.
 ”
 ;

2)

w art. 3 w zdaniu wstępnym wyrazy „nieodpłatnego nabycia świadectw rekompensacyjnych” zastępuje się wyrazem „rekompensaty”;

3)

w art. 4 wyrazy „przysługują świadectwa rekompensacyjne” zastępuje się wyrazami „przysługuje rekompensata”;

4)

w art. 5:

a)

w ust. 1 wyrazy „wartość należnych świadectw rekompensacyjnych” zastępuje się wyrazami „nominalną wartość rekompensaty”,

b)

w ust. 3 w zdaniu pierwszym wyrazy „wartości świadectw rekompensacyjnych” zastępuje się wyrazami „nominalnej wartości rekompensaty”;

5)

art. 6 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 6.

Prawo do rekompensaty jest niezbywalne.
 ”
 ;

6)

w art. 7 wyrazy „Prawo nieodpłatnego nabycia świadectw rekompensacyjnych” zastępuje się wyrazami „Prawo do rekompensaty”;

7)

art. 8 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 8.

Wypłata rekompensaty stanowi zaspokojenie wszelkich roszczeń z tytułów określonych w art. 1.
 ”
 ;

8)

tytuł rozdziału 2 otrzymuje brzmienie:
„ 
Zasady i tryb wypłaty rekompensat
 ”
 ;

9)

art. 9-11 otrzymują brzmienie:
„ 

Art. 9.

1.

Nominalna wartość rekompensaty podlega waloryzacji.

2.

Wartość zwaloryzowanej rekompensaty na kolejny kwartał ustala się, mnożąc jej wartość nominalną przez wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem za poprzedni kwartał w stosunku do IV kwartału 1995 r., zaokrąglając w górę do pełnych groszy.

3.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w terminie 15 dni po zakończeniu kwartału, ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” wysokość wskaźnika, o którym mowa w ust. 2.

Art. 10.

Wypłata rekompensat nastąpi w latach 2000-2004.

Art. 11.

1.

Łączną kwotę przeznaczoną na wypłatę rekompensat w danym roku ustala ustawa budżetowa.

2.

Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa zapewni, w okresie wskazanym w art. 10, wpływy z prywatyzacji przeznaczone na finansowanie wypłat, o których mowa w ust. 1.
 ”
 ;

10)

skreśla się art. 12-16;

11)

skreśla się wyrazy „Rozdział 3 Dystrybucja świadectw rekompensacyjnych”;

12)

w art. 17 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2.

W spisie uprawnionych określa się wartość nominalną rekompensaty, jaka przysługuje uprawnionemu.
 ”
 ;

13)

w art. 18:

a)

w ust. 2 wyrazy „o przysługującej liczbie świadectw rekompensacyjnych” zastępuje się wyrazami „o nominalnej wartości rekompensaty”,

b)

w ust. 3 wyrazy „właściwej liczby przysługujących mu świadectw rekompensacyjnych” zastępuje się wyrazami „nominalnej wartości rekompensaty”;

14)

w art. 20:

a)

w ust. 1 wyrazy „o łącznej liczbie świadectw rekompensacyjnych” zastępuje się wyrazami „o nominalnej wartości rekompensaty”,

b)

w ust. 3 wyrazy „emitentowi świadectw” zastępuje się wyrazami „ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej”, a wyrazy „liczbie świadectw rekompensacyjnych” zastępuje się wyrazami „nominalnej wartości rekompensat”,

c)

w ust. 4 wyrazy „emitentowi” zastępuje się wyrazami „ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej”;

15)

art. 21 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 21.

1.

Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, tryb i harmonogram wypłat rekompensat według kryterium wieku uprawnionych oraz zadania poszczególnych podmiotów odpowiedzialnych za realizację zobowiązań Skarbu Państwa wobec uprawnionych.

2.

Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, w celu realizacji wypłat rekompensat, wyłoni w drodze przetargu podmiot prowadzący działalność bankową lub konsorcjum takich podmiotów lub inną instytucję, która spełni wymogi przetargowe.

3.

Minister właściwy do spraw administracji publicznej przekaże wykazy uprawnionych, o których mowa w art. 3, na nośniku magnetycznym do podmiotu wyłonionego w drodze przetargu, o którym mowa w ust. 2.
 ”
 ;

16)

po art. 21 dodaje się art. 21a w brzmieniu:
„ 

Art. 21a.

Spadkobiercy uprawnionych odbierają rekompensatę w instytucji, o której mowa w art. 21 ust. 2, po uprzednim okazaniu prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po osobie uprawnionej.
 ”
 ;

17)

art. 22 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 22.

1.

Roszczenie o wypłatę rekompensaty przedawnia się z upływem pięciu lat.

2.

Bieg przedawnienia rozpoczyna się od pierwszego dnia, w którym uprawniony lub jego spadkobierca mógł odebrać rekompensatę.
 ”
 ;

18)

art. 23 i 24 otrzymują brzmienie:
„ 

Art. 23.

1.

Minister właściwy do spraw administracji publicznej przekaże na nośniku magnetycznym bankowi bazę danych adresowych uprawnionych, o których mowa w art. 3.

2.

Bank, niezwłocznie po otrzymaniu bazy danych, o której mowa w ust. 1, prześle każdemu uprawnionemu informację o możliwości i trybie odbioru rekompensaty.

Art. 24.

1.

Minister właściwy do spraw administracji publicznej aktualizuje spisy, na podstawie zebranych od organów sporządzających spisy danych aktualizacyjnych, przekazywanych na nośniku magnetycznym, w standardzie określonym przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

2.

Minister właściwy do spraw administracji publicznej przekazuje instytucji, o której mowa w art. 21 ust. 2, zaktualizowane spisy, o których mowa w ust. 1.
 ”

Art. 2.

1)

w art. 21 w ust. 1 w pkt 53 wyrazy „świadectw rekompensacyjnych otrzymanych” zastępuje się wyrazami „rekompensaty pieniężnej otrzymanej”;

2)

w art. 52 skreśla się pkt 5.

Art. 3.

W ustawie z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych   (Dz. U. Nr 139, poz. 933) w art. 150 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w ust. 1 skreśla się wyrazy „oraz świadectwami rekompensacyjnymi, jeżeli statuty tych funduszy tak stanowią”;

2)

skreśla się ust. 2.

Art. 4.

W ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych   (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 oraz z 1999 r. Nr 38, poz. 360 i Nr 70, poz. 774) w art. 15 w ust. 3 w zdaniu pierwszym wyrazy „wartość świadectw rekompensacyjnych” zastępuje się wyrazami „wartość rekompensaty pieniężnej ustaloną zgodnie z pkt 3 załącznika do ustawy z dnia 6 marca 1997 r. o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent.”

Art. 5.

Środki finansowe, o których mowa w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji   (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z 1994 r. Nr 84, poz. 385 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164, Nr 47, poz. 298 i Nr 107, poz. 691), przewidziane na pokrycie kosztów realizacji ustawy o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent, pozostawia się w dyspozycji ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa z dotychczasowym przeznaczeniem, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2001 r.

Art. 6.

1.

Spisy uprawnionych do świadectw rekompensacyjnych, sporządzone zgodnie z ustawą o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent, są spisami uprawnionych do rekompensaty.

2.

Wykonanie obowiązku, o którym mowa w art. 18 ustawy o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent, dotyczącego poinformowania uprawnionych o liczbie przysługujących świadectw rekompensacyjnych jest tożsame z poinformowaniem o umieszczeniu w spisie uprawnionych do rekompensaty i wartości przysługującej rekompensaty.

3.

Liczba świadectw rekompensacyjnych stanowi nominalną wartość rekompensaty wyrażoną w złotych.

Art. 7.

Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa ogłosi tekst jednolity ustawy z dnia 6 marca 1997 r. o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania tekstu jednolitego.

Art. 8.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.