Ustawaz dnia 18 czerwca 2004 r.o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw

Art. 1.

W ustawie z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw   (Dz. U. Nr 88, poz. 983 oraz z 2003 r. Nr 229, poz. 2273) wprowadza się następujące zmiany:

1)

art. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 2.

Osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby prawne prowadzące gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzące działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej mogą organizować się w grupy producentów rolnych w celu dostosowania produkcji rolnej do warunków rynkowych, poprawy efektywności gospodarowania, planowania produkcji ze szczególnym uwzględnieniem jej ilości i jakości, koncentracji podaży oraz organizowania sprzedaży produktów rolnych, a także ochrony środowiska naturalnego.
 ”
 ;

2)

w art. 3:

a)

w ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:
„ 

4)

przychody ze sprzedaży produktów lub grup produktów wytworzonych w gospodarstwach członków grupy stanowią więcej niż połowę przychodów grupy ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona,
 ”
 ,

b)

uchyla się ust. 2;

3)

w art. 4 w ust. 1 pkt 6 otrzymuje brzmienie:
„ 

6)

zasady tworzenia i wykorzystania funduszu specjalnego, o którym mowa w art. 5, jeżeli będzie on utworzony,
 ”
 ;

4)

w art. 7 w ust. 1 skreśla się wyrazy „i 4”;

5)

w art. 9 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:
„ 

5.

Wojewoda informuje ministra właściwego do spraw rolnictwa, Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Prezesa Agencji Rynku Rolnego o każdej zmianie danych zawartych w rejestrze.
 ”
 ;

6)

w art. 11 skreśla się wyrazy „i 4”;

7)

art. 12 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 12.

1.

Nadzór nad działalnością grupy sprawuje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę grupy.

2.

W ramach sprawowanego nadzoru wojewoda przeprowadza kontrole w zakresie spełniania przez grupę warunków, o których mowa w art. 3, oraz warunków określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 6.

3.

Czynności kontrolne są wykonywane przez osoby posiadające imienne upoważnienie wydane przez wojewodę.

4.

Upoważnienie zawiera wskazanie osoby upoważnionej do wykonywania czynności kontrolnych, ich miejsce i zakres oraz podstawę prawną do ich wykonywania.

5.

Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych osoba upoważniona do ich wykonywania jest obowiązana okazać imienne upoważnienie.

6.

Osoby upoważnione do wykonywania czynności kontrolnych mają prawo do:

1)

wstępu na teren nieruchomości należących do grupy,

2)

żądania pisemnych lub ustnych informacji związanych z przedmiotem kontroli,

3)

wglądu do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, sporządzania z nich odpisów, wyciągów lub kserokopii oraz zabezpieczania tych dokumentów.

7.

Osoba wykonująca czynności kontrolne sporządza z tych czynności protokół.

8.

Protokół podpisuje osoba wykonująca czynności kontrolne oraz kontrolowany.

9.

W przypadku odmowy podpisania protokołu przez kontrolowanego protokół podpisuje tylko osoba wykonująca czynności kontrolne, dokonując w protokole stosownej adnotacji o tej odmowie.

10.

W przypadku gdy kontrolowany nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole, może, w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu, zgłosić wojewodzie umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole.

11.

Minister właściwy do spraw rynków rolnych określi, w drodze rozporządzenia, wzór imiennego upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych, mając na względzie ujednolicenie informacji zawartych w upoważnieniu.
 ”
 .

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.