Ustawaz dnia 29 czerwca 2007 r.o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw

Art. 1.

W ustawie z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej   (Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1944 oraz z 2007 r. Nr 107, poz. 732) wprowadza się następujące zmiany:

1)

art. 14 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 14.

1.

Przekraczanie granicy państwowej jest dozwolone na podstawie dokumentów uprawniających do jej przekroczenia.

2.

Dokumenty, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy, w tym umowy międzynarodowe, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, lub przepisy prawa Unii Europejskiej.
 ”
 ;

2)

po art. 14 dodaje się art. 14a w brzmieniu:
„ 

Art. 14a.

Przekraczanie granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną w rozumieniu przepisów rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen)   (Dz. Urz. UE L 105 z 13.04.2006, str. 1), zwanego dalej „kodeksem granicznym Schengen”, dozwolone jest przez przeznaczone oraz otwarte dla ruchu granicznego przejścia graniczne, z uwzględnieniem postanowień umów międzynarodowych wiążących Rzeczpospolitą Polską.
 ”
 ;

3)

w art. 15:

a)

ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Osoby przekraczające granicę państwową obowiązane są poddać się kontroli granicznej, w zakresie określonym kodeksem granicznym Schengen oraz innymi przepisami odrębnymi, wykonywanej przez uprawnionych funkcjonariuszy Straży Granicznej.
 ”
 ,

b)

uchyla się ust. 2;

4)

w art. 16 po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:
„ 

3a.

Minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej oraz ministrami właściwymi do spraw gospodarki morskiej i transportu określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania zasięgu terytorialnego przejść granicznych oraz podmioty właściwe w tych sprawach, a także szczegółowe obowiązki podmiotów uczestniczących w prowadzeniu komunikacji międzynarodowej wobec organów działających w przejściach granicznych, uwzględniając możliwość ograniczenia tych obowiązków w sytuacjach szczególnych.
 ”
 ;

5)

po art. 19 dodaje się art. 19a w brzmieniu:
„ 

Art. 19a.

Przepis art. 14a traci moc z dniem określonym w decyzji Rady dotyczącej pełnego stosowania dorobku Schengen w Rzeczypospolitej Polskiej.
 ”
 .

Art. 2.

W ustawie z dnia 22 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw   (Dz. U. Nr 90, poz. 757) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 2 pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„ 

7)

po art. 17 dodaje się art. 17a i 17b w brzmieniu:
„ 

Art. 17a.

Minister właściwy do spraw wewnętrznych, w drodze rozporządzenia, przywraca tymczasowo, przedłuża lub znosi kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną w rozumieniu przepisów kodeksu granicznego Schengen, uwzględniając warunki i procedury przywracania i przedłużania kontroli granicznej osób określone w tych przepisach.

Art. 17b.

Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje obiektów i wyposażenie, których utrzymanie jest niezbędne do sprawnego przywrócenia kontroli granicznej osób, o której mowa w art. 17a, oraz organy zobowiązane do ich utrzymania, uwzględniając wykorzystanie obiektów i wyposażenia przejść granicznych zniesionych w związku z decyzją Rady dotyczącą pełnego stosowania dorobku Schengen w Rzeczypospolitej Polskiej.”.
 ”
 ;
 ”
 ;

2)

w art. 26 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„ 

3)

art. 2 pkt 7, który wchodzi w życie z dniem określonym w decyzji Rady dotyczącej pełnego stosowania dorobku Schengen w Rzeczypospolitej Polskiej.
 ”
 .

Art. 3.

Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej zachowują moc do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie art. 16 ust. 3a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy.

Art. 4.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.