Ustawaz dnia 18 marca 2010 r.o zmianie ustawy o pomocy społecznej

Art. 1.

1)

w art. 72 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„ 

4.

Rodzina zastępcza sprawuje opiekę nad powierzonym dzieckiem osobiście, z wyjątkiem przypadków, gdy osoba pełniąca funkcję rodziny zastępczej okresowo nie może z powodów zdrowotnych lub losowych sprawować opieki osobiście albo gdy dziecko okresowo przebywa w szczególności w sanatorium, szpitalu, domu pomocy społecznej, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii lub w innej placówce zapewniającej opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
 ”
 ;

2)

w art. 78:

a)

ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„ 

4.

Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny zastępczej udziela tej rodzinie pomocy pieniężnej w wysokości nie niższej niż:

1)

60% podstawy - w przypadku dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia,

2)

80% podstawy - w przypadku dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności,

3)

60% podstawy - w przypadku dziecka w wieku powyżej 7. roku życia do ukończenia 18. roku życia, posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,

4)

60% podstawy - w przypadku dziecka w wieku powyżej 7. roku życia do ukończenia 18. roku życia, umieszczonego w rodzinie zastępczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich   (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178),

5)

80% podstawy - w przypadku dziecka w wieku powyżej 7. roku życia do ukończenia 18. roku życia, posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i umieszczonego w rodzinie zastępczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich
- pomniejszonej o kwotę odpowiadającą 50% dochodu dziecka, nie mniej jednak niż 20% podstawy.
 ”
 ,

b)

ust. 11 otrzymuje brzmienie:
„ 

11.

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia:

1)

sposób i zakres współdziałania powiatowego centrum pomocy rodzinie z rodzinami zastępczymi,

2)

tryb przygotowywania kandydatów do pełnienia funkcji i szkolenia rodzin zastępczych ze szczególnym uwzględnieniem niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych oraz zawodowych niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych,

3)

zakres programowy szkolenia kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych, prowadzenia placówek rodzinnych oraz rodzin zastępczych, w tym zakres programowy dla zawodowych niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych oraz tryb zatwierdzenia programów szkolenia rodzin zastępczych,

4)

zakres współdziałania powiatowego centrum pomocy rodzinie z sądem
- uwzględniając dobro dziecka pozbawionego całkowicie lub częściowo opieki rodziców.
 ”
 ;

3)

po art. 78 dodaje się art. 78a-78d w brzmieniu:
„ 

Art. 78a.

Pomoc pieniężną, o której mowa w art. 78 ust. 3 i 4, przyznaje się za okres pobytu dziecka:

1)

w rodzinie zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, rodzinie zastępczej niespokrewnionej z dzieckiem oraz zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem wielodzietnej i specjalistycznej rodzinie zastępczej, począwszy od dnia ustanowienia rodziny zastępczej,

2)

w zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem rodzinie zastępczej o charakterze pogotowia rodzinnego, począwszy od dnia, w którym dziecko zostało faktycznie w tej rodzinie umieszczone
- nie wcześniej jednak niż za okres miesiąca kalendarzowego, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy pieniężnej.

Art. 78b.

W razie niemożności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, o której mowa w art. 72 ust. 4, rodzina zastępcza otrzymuje pomoc pieniężną w wysokości nie niższej niż 20% pomocy pieniężnej ustalonej na podstawie art. 78 ust. 3 - w okresie pobytu dziecka w:

1)

domu pomocy społecznej,

2)

specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,

3)

młodzieżowym ośrodku wychowawczym,

4)

młodzieżowym ośrodku socjoterapii zapewniającym całodobową opiekę
- w przypadku gdy rodzina zastępcza nie ponosi kosztów utrzymania dziecka.

Art. 78c.

1.

Zawodowa niespokrewniona z dzieckiem wielodzietna lub specjalistyczna rodzina zastępcza otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości do 160% podstawy, nie mniej jednak niż 95% podstawy.

2.

Starosta, ustalając wysokość wynagrodzenia dla zawodowej niespokrewnionionej z dzieckiem wielodzietnej lub specjalistycznej rodziny zastępczej, bierze pod uwagę między innymi:

1)

ukończenie przez tę rodzinę dodatkowych kursów i szkoleń w zakresie opieki nad dzieckiem;

2)

doświadczenie tej rodziny w pracy z dziećmi, zwłaszcza okres pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

Art. 78d.

1.

Zawodowa niespokrewniona z dzieckiem rodzina zastępcza o charakterze pogotowia rodzinnego w okresie pozostawania w gotowości przyjęcia dziecka otrzymuje miesięcznie wynagrodzenie w wysokości 95% podstawy.

2.

Zawodowa niespokrewniona z dzieckiem rodzina zastępcza o charakterze pogotowia rodzinnego z dniem przyjęcia pierwszego dziecka otrzymuje miesięcznie wynagrodzenie w wysokości 160% podstawy.

3.

Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2, zwiększa się o 20% podstawy, jeżeli w rodzinie zastępczej przebywa w okresie dłuższym niż 10 dni w miesiącu kalendarzowym więcej niż troje dzieci lub co najmniej jedno dziecko, o którym mowa w art. 78 ust. 4.

4.

Starosta może, za zgodą zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem rodziny zastępczej o charakterze pogotowia rodzinnego, rozliczać zwiększenie wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3, w okresach trzymiesięcznych.
 ”
 ;

4)

w art. 79 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Opłatę za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej oraz osoby pełnoletniej, o której mowa w art. 78 ust. 5, do wysokości miesięcznej pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w tej rodzinie, wnoszą solidarnie rodzice.
 ”
 ;

5)

w art. 85 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
„ 

2.

Obsługę finansowo-księgowa publicznych placówek rodzinnych prowadzi starosta. Placówki rodzinne otrzymują środki finansowe na utrzymanie dziecka oraz środki finansowe na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej.

3.

Rada powiatu, w drodze uchwały, może zwiększyć wysokość środków finansowych na utrzymanie dziecka w placówce rodzinnej oraz wysokość środków finansowych na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej.
 ”
 ;

6)

po art. 85 dodaje się art. 85a-85f w brzmieniu:
„ 

Art. 85a.

1.

Środki finansowe na utrzymanie dziecka w placówce rodzinnej przysługują w zryczałtowanej kwocie nie niższej niż 34% podstawy miesięcznie.

2.

Kwota, o której mowa w ust. 1, obejmuje wydatki na:

1)

wyżywienie dostosowane do potrzeb rozwojowych dziecka;

2)

wyposażenie w:

a)

odzież, obuwie, bieliznę i inne przedmioty osobistego użytku, stosownie do wieku i indywidualnych potrzeb dziecka,

b)

środki higieny osobistej;

3)

podręczniki, pomoce i przybory szkolne;

4)

koszty przejazdu do i z miejsca uzasadnionego pobytu poza placówką rodzinną;

5)

zajęcia kulturalne, rekreacyjne i sportowe;

6)

zabawki odpowiednie do wieku rozwojowego dziecka;

7)

miesięczną drobną kwotę do własnego dysponowania przez dziecko umieszczone w placówce rodzinnej, w wysokości określonej w przepisach w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych;

8)

opłatę za pobyt w bursie lub internacie, jeżeli dziecko uczy się poza miejscowością, w której mieści się placówka rodzinna.

Art. 85b.

1.

Środki finansowe na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej są określane w miesięcznych i rocznych stawkach.

2.

W miesięcznych stawkach są określane środki finansowe na:

1)

utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym albo domu jednorodzinnego, w którym mieści się placówka rodzinna;

2)

usługi telekomunikacyjne.

3.

W rocznych stawkach są określane środki finansowe na:

1)

bieżące naprawy, remonty oraz wyposażenie placówki rodzinnej w niezbędny sprzęt, o którym mowa w przepisach w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych, dla umieszczonych w niej dzieci;

2)

świadczenia opieki zdrowotnej, które w całości lub w części nie są finansowane ze środków publicznych na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;

3)

wyrównywanie opóźnień w nauce.

Art. 85c.

1.

Środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, w którym mieści się placówka rodzinna, przysługują w miesięcznej stawce odpowiadającej wysokości kwoty wydatków ponoszonych na czynsz, opłaty za energię elektryczną i cieplną, wodę, gaz, odbiór nieczystości stałych i płynnych, windę, antenę zbiorczą, abonament telewizyjny i radiowy, wydatki związane z kosztami eksploatacji i remontów, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, z uwzględnieniem podatku od nieruchomości i opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, podzielonej przez liczbę osób zamieszkujących w tym lokalu i pomnożonej przez liczbę dzieci umieszczonych w placówce rodzinnej oraz prowadzącego placówkę.

2.

Środki finansowe na utrzymanie domu jednorodzinnego, w którym mieści się placówka rodzinna, przysługują w miesięcznej stawce odpowiadającej wysokości kwoty wydatków ponoszonych na czynsz, opłaty za energię cieplną i elektryczną, wodę, gaz, odbiór nieczystości stałych i płynnych, abonament telewizyjny i radiowy, ryczałt na zakup opału, wydatki związane z kosztami eksploatacji i remontów, z uwzględnieniem podatku od nieruchomości i opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, podzielonej przez liczbę osób zamieszkujących w domu jednorodzinnym i pomnożonej przez liczbę dzieci umieszczonych w placówce rodzinnej oraz prowadzącego placówkę.

Art. 85d.

1.

Środki finansowe na usługi telekomunikacyjne przysługują w miesięcznej stawce odpowiadającej wysokości wydatków ponoszonych na abonament i połączenia telefoniczne w ruchu automatycznym.

2.

Wysokość środków finansowych na połączenia telefoniczne w ruchu automatycznym, w kwocie nie wyższej niż 21% podstawy, ustala starosta w porozumieniu z dyrektorem placówki rodzinnej.

Art. 85e.

1.

Środki finansowe na bieżące naprawy i remonty przysługują w rocznej stawce odpowiadającej wysokości ponoszonych wydatków podzielonych przez liczbę osób zamieszkujących w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym i pomnożonej przez liczbę dzieci umieszczonych w placówce rodzinnej, w kwocie nie wyższej niż 96% podstawy na dziecko.

2.

Środki finansowe na wyposażenie placówki rodzinnej w sprzęt niezbędny dla umieszczonych w niej dzieci, z uwzględnieniem standardu usług świadczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych określonego w przepisach w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych, przysługują w rocznej stawce odpowiadającej wysokości poniesionych wydatków, w kwocie nie wyższej niż 177% podstawy na dziecko.

Art. 85f.

Środki finansowe na świadczenia opieki zdrowotnej, które w całości lub w części nie są finansowane ze środków publicznych na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, lub na wyrównywanie opóźnień w nauce przysługują w rocznej stawce ustalonej ze starostą w miarę wystąpienia potrzeb, w wysokości poniesionych wydatków, w kwocie nie wyższej niż 163% podstawy na dziecko.
 ”
 .

Art. 2.

Wydane na podstawie dotychczasowych przepisów decyzje ustalające wysokość:

1)

pomocy pieniężnej, o której mowa w art. 78 ust. 4 ustawy wymienionej w art. 1,

2)

opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej oraz osoby pełnoletniej, o której mowa w art. 78 ust. 5 ustawy wymienionej w art. 1
- zachowują moc do czasu wydania decyzji na podstawie przepisów ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 3.

Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 78 ust. 11 ustawy wymienionej w art. 1 zachowują moc do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 78 ust. 11 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Art. 4.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z mocą od dnia 1 maja 2010 r.
1)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 202, poz. 1551, Nr 219, poz. 1706 i Nr 221, poz. 1738 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146 i Nr 40, poz. 229.