Rozporządzenie Ministra Gospodarkiz dnia 23 lipca 2012 r.w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i działania Lokalnych Komitetów Informacyjnych oraz współpracy w zakresie obiektów energetyki jądrowej

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 39n ust. 9 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe   (Dz. U. z 2012 r. poz. 264) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa szczegółowe zasady:

1)

tworzenia i działania Lokalnych Komitetów Informacyjnych, o których mowa w art. 39n ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, zwanych dalej „Komitetami”;

2)

współpracy Komitetów z inwestorami obiektów energetyki jądrowej lub kierownikami jednostek organizacyjnych prowadzących działalność związaną z narażeniem.

§ 2.

1.

Wójt (burmistrz, prezydent) wyznacza do składu Komitetu przedstawiciela - pracownika urzędu gminy, na terenie której jest zlokalizowany obiekt energetyki jądrowej, nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę obiektu energetyki jądrowej stała się ostateczna.

2.

O wyznaczeniu przedstawiciela gminy wójt (burmistrz, prezydent) zawiadamia w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie gminy, o której mowa w ust. 1, a także za pośrednictwem strony internetowej urzędu oraz Biuletynu Informacji Publicznej tej gminy.

§ 3.

1.

Członek społeczności lokalnej składa pisemne zgłoszenie o udziale w pracach Komitetu w urzędzie gminy, o której mowa w § 2 ust. 1, nie wcześniej niż w dniu, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę obiektu energetyki jądrowej stała się ostateczna.

2.

Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera imię, nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania zgłaszającego. Zgłoszenie może zawierać adres poczty elektronicznej zgłaszającego.

3.

Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, można dokonać drogą elektroniczną.

§ 4.

1.

Komitet działa na posiedzeniach.

2.

Posiedzenie Komitetu zwołuje się w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie gminy, o której mowa w § 2 ust. 1, a także za pośrednictwem strony internetowej urzędu oraz Biuletynu Informacji Publicznej tej gminy, z zastrzeżeniem ust. 3.

3.

W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 2 zdanie drugie, posiedzenie Komitetu zwołuje się również poprzez przesłanie informacji w formie elektronicznej na wskazany w zgłoszeniu adres poczty elektronicznej członka Komitetu.

4.

Pierwsze posiedzenie Komitetu zwołuje wójt (burmistrz, prezydent) gminy, o której mowa w § 2 ust. 1, a w przypadku gdy obiekt energetyki jądrowej jest zlokalizowany na terenie więcej niż jednej gminy - wójt (burmistrz, prezydent) gminy, na terenie której znajduje się największa część obiektu energetyki jądrowej.

5.

Pierwsze posiedzenie Komitetu zwołuje się nie później niż w okresie 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę obiektu energetyki jądrowej stała się ostateczna.

6.

Na pierwszym posiedzeniu Komitet dokonuje wyboru przewodniczącego oraz jednego lub kilku wiceprzewodniczących w głosowaniu tajnym.

7.

Do czasu wyboru przewodniczącego jego obowiązki pełni przedstawiciel gminy, o której mowa w § 2 ust. 1, a w przypadku gdy obiekt energetyki jądrowej jest zlokalizowany na terenie więcej niż jednej gminy - przedstawiciel gminy, na terenie której znajduje się największa część obiektu energetyki jądrowej.

§ 5.

Pracami Komitetu kieruje przewodniczący, który w szczególności:

1)

opracowuje projekt regulaminu działania Komitetu;

2)

zwołuje posiedzenia Komitetu - z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Komitetu;

3)

prowadzi posiedzenia Komitetu;

4)

reprezentuje Komitet na zewnątrz;

5)

przygotowuje wnioski, o których mowa w § 13 ust. 2;

6)

sporządza okresowe sprawozdania z działalności Komitetu.

§ 6.

1.

Uchwały Komitetu zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej siedmiu członków Komitetu.

2.

Każdy członek Komitetu jest uprawniony do jednego głosu.

3.

W przypadku uzyskania równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego Komitetu, a w razie jego nieobecności - wiceprzewodniczącego prowadzącego posiedzenie Komitetu.

4.

Wniosek, o którym mowa w § 13 ust. 4, może złożyć przewodniczący lub wiceprzewodniczący, bez konieczności podejmowania uchwały w tym zakresie.

§ 7.

1.

Przewodniczący Komitetu na wniosek członka Komitetu może zostać odwołany z pełnionej funkcji przed upływem kadencji, jeżeli rażąco naruszył przepisy prawa lub regulamin działania Komitetu.

2.

Członek Komitetu może zrezygnować z członkostwa w Komitecie, składając pisemne oświadczenie w urzędzie gminy, o której mowa w § 2 ust. 1.

3.

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do członka Komitetu.

§ 8.

Komitet publikuje okresowe sprawozdania ze swojej działalności w Biuletynie Lokalnego Komitetu Informacyjnego oraz na stronie internetowej urzędu gminy, o której mowa w § 2 ust. 1.

§ 9.

Komitet uchwala regulamin swojego działania, w szczególności określając:

1)

częstość posiedzeń;

2)

długość kadencji przewodniczącego i wiceprzewodniczących;

3)

strukturę organizacyjną, w tym liczbę wiceprzewodniczących;

4)

sposób i częstość wydawania Biuletynu Lokalnego Komitetu Informacyjnego;

5)

częstość publikacji sprawozdania, o którym mowa w § 8.

§ 10.

Komitet monitoruje realizację inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz wykonywanej działalności związanej z narażeniem:

1)

dokonując oględzin terenu objętego realizacją inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej lub pomieszczeń obiektu energetyki jądrowej;

2)

organizując spotkania z kierownikiem jednostki organizacyjnej realizującej inwestycję w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej lub wykonującej działalność z wykorzystaniem tego obiektu lub z osobami przez niego wyznaczonymi;

3)

uzyskując wyjaśnienia od kierownika jednostki organizacyjnej, o której mowa w pkt 2, oraz z innych źródeł;

4)

dokonując analizy i oceny informacji zebranych w wyniku działań, o których mowa w pkt 1-3.

§ 11.

Komitet informuje społeczność lokalną o wynikach monitoringu, o którym mowa w § 10, w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie gminy, o której mowa w § 2 ust. 1, a także za pośrednictwem strony internetowej urzędu oraz Biuletynu Informacji Publicznej tej gminy.

§ 12.

Komitet reprezentuje społeczność lokalną wobec organów jednostki organizacyjnej realizującej inwestycję w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej lub wykonującej działalność z wykorzystaniem tego obiektu:

1)

organizując cykliczne spotkania z tymi organami;

2)

przedstawiając stanowiska społeczności lokalnej;

3)

składając wnioski o uzyskanie informacji i wyjaśnień, o których mowa w § 13 ust. 2.

§ 13.

1.

Komitet współpracuje z inwestorem obiektu energetyki jądrowej lub kierownikiem jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność związaną z narażeniem, w celu zapewnienia społeczności lokalnej możliwości pozyskiwania niezbędnych informacji o wpływie obiektu energetyki jądrowej na zdrowie ludzi i środowisko naturalne.

2.

Komitet może zwracać się do podmiotów, o których mowa w ust. 1, z pisemnymi wnioskami o udzielenie informacji i wyjaśnień na temat realizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej lub dotyczących działalności prowadzonej z wykorzystaniem tego obiektu.

3.

Inwestor obiektu energetyki jądrowej lub kierownik jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność związaną z narażeniem udziela informacji i wyjaśnień w terminie 14 dni od otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 4.

4.

W przypadku złożenia przez Komitet wniosku o udzielenie informacji związanej ze zdarzeniem objętym Międzynarodową Skalą Zdarzeń Jądrowych i Radiologicznych (INES) odpowiedź na wniosek udzielana jest niezwłocznie.

5.

Komitet może zaprosić inwestora obiektu energetyki jądrowej, kierownika jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność związaną z wykorzystaniem tego obiektu lub osoby przez nich pisemnie upoważnione do udziału w posiedzeniach Komitetu.

§ 14.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.