Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacjiz dnia 6 maja 2013 r.w sprawie prowadzenia przez operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych rachunkowości regulacyjnej i kalkulacji kosztów usług powszechnych 2)Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy 97/67/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wspólnych zasad rozwoju rynku wewnętrznego usług pocztowych Wspólnoty oraz poprawy jakości usług (Dz. Urz. WE L 15 z 21.01.1998, str. 14, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 3, str. 71, z późn. zm.).

Spis treści

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe   (Dz. U. poz. 1529) zarządza się, co następuje:

   Rozdział 1   

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1)

sposób przypisania przychodów i kosztów operatora wyznaczonego do poszczególnych usług powszechnych oraz do usług wchodzących w zakres usług powszechnych, pozostałych usług pocztowych i pozostałej działalności gospodarczej, także do czynności przyjmowania, sortowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych;

2)

szczegółowe zasady kalkulacji kosztów jednostkowych poszczególnych usług powszechnych;

3)

tryb i termin uzgadniania i zatwierdzania przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwanego dalej „Prezesem UKE”, przedłożonych przez operatora wyznaczonego projektów instrukcji rachunkowości regulacyjnej oraz opisu kalkulacji kosztów;

4)

zakres i termin przekazywania Prezesowi UKE rocznego sprawozdania z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej, przyjmując, że dane zawarte w sprawozdaniu są sprawdzalne w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości   (Dz. U. z 2013 r. poz. 330), zawierającego w szczególności wyniki kalkulacji kosztów jednostkowych poszczególnych usług powszechnych.

§ 2.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1)

ostatnim zakończonym roku obrotowym - rozumie się przez to rok obrotowy, w którym operator wyznaczony przedkłada Prezesowi UKE do uzgodnienia i zatwierdzenia projekt instrukcji rachunkowości regulacyjnej oraz projekt opisu kalkulacji kosztów;

2)

pozostałej działalności gospodarczej - rozumie się przez to działalność wykonywaną przez operatora wyznaczonego inną niż działalność w zakresie świadczenia usług powszechnych, usług wchodzących w zakres usług powszechnych oraz pozostałych usług pocztowych;

3)

fazie realizacji usługi pocztowej - rozumie się przez to czynności przyjmowania, sortowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych;

4)

transferze wewnętrznym - rozumie się przez to przychody rozliczane wewnętrznie na bazie kosztów operacyjnych ponoszonych w ramach poszczególnych faz realizacji usługi pocztowej;

5)

zdarzeniu jednorazowym - rozumie się przez to zdarzenie o charakterze niepowtarzalnym, powodujące istotne zmiany w wyniku finansowym, niewynikające bezpośrednio z regularnej działalności przedsiębiorstwa, które nie występowało w istotnej kwocie w przeszłości i nie oczekuje się, że wystąpi w istotnej kwocie w przyszłości.

   Rozdział 2   

Sposób przypisania przychodów i kosztów

§ 3.

1.

Przychody i koszty przypisuje się zgodnie z:

1)

przyczyną powstawania przychodów i kosztów w ramach poszczególnych usług powszechnych oraz w ramach usług wchodzących w zakres usług powszechnych, pozostałych usług pocztowych i pozostałej działalności gospodarczej, a także poszczególnych faz realizacji usług pocztowych;

2)

zasadą spójności pomiędzy ujęciem przychodów i kosztów, wynikającą z faktu, że odzwierciedlają one różne aspekty tych samych zdarzeń;

3)

zasadą przejrzystości, mówiącą, że koszty i przychody przypisane do usług powszechnych, usług wchodzących w zakres usług powszechnych, pozostałych usług pocztowych oraz pozostałej działalności gospodarczej, a także do poszczególnych faz realizacji usług pocztowych powinny być wyraźnie wyodrębnione.

2.

Przypisywanie przychodów i kosztów powinno być obiektywne.

3.

Przychody i koszty:

1)

związane wyłącznie z jedną usługą, grupą usług albo pozostałą działalnością gospodarczą przypisuje się bezpośrednio do tej usługi, grupy usług albo pozostałej działalności gospodarczej na podstawie zapisów księgowych;

2)

związane z kilkoma usługami, kilkoma fazami realizacji usług pocztowych lub pozostałą działalnością gospodarczą przypisuje się pośrednio do każdej z tych usług, faz realizacji usług pocztowych lub pozostałej działalności gospodarczej w następujący sposób:

a)

jeżeli jest to możliwe, przychody i koszty związane z kilkoma usługami, kilkoma fazami realizacji usług pocztowych i pozostałą działalnością gospodarczą przypisuje się na podstawie analizy wartości czynników powodujących powstanie przychodów i kosztów w ramach określonej usługi, fazy realizacji usługi pocztowej oraz pozostałej działalności gospodarczej,

b)

jeżeli niemożliwe jest ustalenie wartości czynników, o których mowa w lit. a, przychody i koszty związane z kilkoma usługami, kilkoma fazami realizacji usług pocztowych i pozostałą działalnością gospodarczą przypisuje się poprzez ustalenie ich związku przyczynowego z tymi przychodami i kosztami, które mogą zostać przypisane w sposób bezpośredni, o którym mowa w pkt 1, albo w sposób pośredni, o którym mowa w lit. a,

c)

jeżeli niemożliwe jest zastosowanie sposobów przypisania, o których mowa w lit. a i b, pozostałe przychody i koszty związane z kilkoma usługami, kilkoma fazami realizacji usług pocztowych lub pozostałą działalnością gospodarczą przypisuje się na podstawie ogólnego wskaźnika obliczonego jako stosunek kosztów bezpośrednich i pośrednich przypisanych do danej usługi, fazy realizacji usług pocztowych lub pozostałej działalności gospodarczej do łącznych kosztów bezpośrednich i pośrednich przypisanych do wszystkich usług, faz realizacji usług pocztowych lub pozostałej działalności gospodarczej.

4.

Wartości czynników, o których mowa w ust. 3 pkt 2 lit. a, ustala się na podstawie danych z ksiąg rachunkowych, a także innych dokumentów i zbiorów informacyjnych operatora wyznaczonego, w tym również danych statystycznych pochodzących z badań wyrywkowych oraz algorytmów opartych na tych danych.

5.

Przychody i koszty, o których mowa w ust. 3 pkt 2 lit. c, powinny być wyraźnie zidentyfikowane przez operatora wyznaczonego w sprawozdaniu z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej.

6.

Jeżeli poziom przychodów i kosztów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 lit. c, przekroczy 10% łącznej wartości przychodów i kosztów przypisanych do danej usługi lub pozostałej działalności gospodarczej, operator wyznaczony dołącza do wyników kalkulacji kosztów szczegółowe wyjaśnienie powodów przekroczenia tego poziomu.

   Rozdział 3   

Szczegółowe zasady kalkulacji kosztów jednostkowych poszczególnych usług powszechnych

§ 4.

Operator wyznaczony prowadzi kalkulację kosztów jednostkowych poszczególnych usług powszechnych w oparciu o:

1)

w pełni alokowany koszt,

2)

zorientowany przyszłościowo w pełni alokowany koszt
- umożliwiając w szczególności identyfikację kosztów poszczególnych faz realizacji usługi pocztowej.

§ 5.

W pełni alokowany koszt stanowi koszt świadczenia określonej usługi powszechnej, obejmujący koszty przypisane zgodnie z przepisami § 3, kalkulowany za ostatni zakończony rok obrotowy.

§ 6.

1.

Zorientowany przyszłościowo w pełni alokowany koszt stanowi uzasadniony koszt świadczenia określonej usługi powszechnej, przypisany zgodnie z przepisami § 3, przy czym koszt ten jest kalkulowany jako koszt przewidywany na rok obrotowy następujący po roku obrotowym, za który operator przekazuje Prezesowi UKE sprawozdanie z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej, przyjmując jako dane bazowe do kalkulacji dane z ostatniego zakończonego roku obrotowego.

2.

W ramach kalkulacji kosztu, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się korekty z tytułu nieefektywności operatora wyznaczonego rozumianej jako nieefektywne wykorzystanie zasobów i struktury tych zasobów w zakresie realizacji obowiązku świadczenia usług powszechnych.

§ 7.

W kalkulacji kosztów, o których mowa w § 4, operator wyznaczony uwzględnia koszt zaangażowanego kapitału, rozumiany jako iloczyn wartości średniorocznego zaangażowanego kapitału oraz wskaźnika zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału, ustalonego w trybie określonym w art. 100 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, zwanej dalej „ustawą”, przypisany zgodnie z § 3.

   Rozdział 4   

Tryb i termin uzgadniania i zatwierdzania przez Prezesa UKE projektów instrukcji rachunkowości regulacyjnej oraz opisu kalkulacji kosztów usług powszechnych

§ 8.

Operator wyznaczony przedkłada corocznie Prezesowi UKE projekt instrukcji rachunkowości regulacyjnej oraz projekt opisu kalkulacji kosztów, zwane dalej „projektami”, nie później niż 4 miesiące po rozpoczęciu roku obrotowego poprzedzającego rok, za który będzie przedstawiane sprawozdanie z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej.

§ 9.

1.

Prezes UKE uzgadnia z operatorem wyznaczonym przedłożone projekty w terminie 5 miesięcy od dnia ich otrzymania.

2.

Uzgadnianie odbywa się pisemnie lub w trybie spotkań roboczych przedstawicieli Prezesa UKE lub ekspertów, o których mowa w art. 98 ust. 2 ustawy, oraz upoważnionych do dokonywania uzgodnień przedstawicieli operatora wyznaczonego.

3.

Z przebiegu każdego spotkania roboczego Prezes UKE sporządza pisemny protokół, w którym zamieszcza w szczególności prezentowane stanowiska oraz dokonane uzgodnienia.

4.

Prezes UKE może wezwać operatora wyznaczonego do dokonania zmian w projektach, uzupełnienia informacji zawartych w projektach lub do przedłożenia wyjaśnień.

5.

Operator wyznaczony dokonuje zmian, uzupełnień lub przedkłada wyjaśnienia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

6.

W przypadku nieuzgodnienia projektów w terminie, o którym mowa w ust. 1, zakończenie uzgodnień następuje z upływem tego terminu.

§ 10.

1.

Operator wyznaczony w terminie 14 dni od dnia zakończenia uzgodnień, o których mowa w § 9, przedkłada projekty Prezesowi UKE do zatwierdzenia.

2.

Do zatwierdzenia projektów stosuje się odpowiednio przepisy § 9 ust. 2-4.

3.

Prezes UKE zatwierdza instrukcję rachunkowości regulacyjnej oraz opis kalkulacji kosztów usług powszechnych w terminie 7 miesięcy od dnia otrzymania ich projektów, o którym mowa w § 8.

4.

Do odmowy zatwierdzenia instrukcji rachunkowości regulacyjnej oraz opisu kalkulacji kosztów usług powszechnych stosuje się art. 98 ust. 5 ustawy.

   Rozdział 5   

Zakres i termin przekazywania Prezesowi UKE rocznego sprawozdania z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej

§ 11.

1.

Sprawozdanie z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej, zawierające w szczególności wyniki kalkulacji kosztów jednostkowych poszczególnych usług powszechnych, operator wyznaczony sporządza na dzień kończący ostatni zakończony rok obrotowy.

2.

Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Dane liczbowe umieszczone w sprawozdaniu, o którym mowa w ust. 1, można wykazywać w zaokrągleniu do tysięcy złotych, jeżeli nie zniekształca to obrazu zawartego w sprawozdaniu.

§ 12.

1.

Z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej sporządza się sprawozdanie, którego części dotyczą:

1)

osiągniętego wyniku:

a)

odrębnie w odniesieniu do poszczególnych usług powszechnych,

b)

zbiorczo w odniesieniu do usług wchodzących w zakres usług powszechnych,

c)

zbiorczo w odniesieniu do pozostałych usług pocztowych,

d)

zbiorczo w odniesieniu do pozostałej działalności gospodarczej
- umożliwiające identyfikację kosztów i przychodów przypisanych do poszczególnych faz realizacji usługi pocztowej, z wyłączeniem pozostałej działalności gospodarczej;

2)

porównania zbiorczego sprawozdania z wyników dotyczących usług powszechnych, usług wchodzących w zakres usług powszechnych, pozostałych usług pocztowych i pozostałej działalności gospodarczej z odpowiednimi pozycjami rachunku zysków i strat, sporządzonego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, wraz z wyjaśnieniem ewentualnych rozbieżności;

3)

porównania wyników dotyczących poszczególnych faz realizacji usługi pocztowej;

4)

przepływów transferów wewnętrznych pomiędzy poszczególnymi fazami realizacji usług pocztowych a usługami pocztowymi, zawierające informacje na temat stawek jednostkowych, jednostek rozliczeniowych, wykorzystania jednostek rozliczeniowych w ramach tych transferów oraz wartości transferów wewnętrznych;

5)

sposobu określania wartości transferów wewnętrznych pomiędzy poszczególnymi fazami realizacji usługi pocztowej a usługami pocztowymi, określające w szczególności:

a)

średni koszt poszczególnych faz realizacji usług pocztowych i procesów zaangażowanych w świadczenie poszczególnych usług pocztowych,

b)

wskaźnik udziału faz realizacji usług pocztowych i procesów zaangażowanych w świadczenie poszczególnych usług pocztowych,

c)

jednostkowy koszt świadczenia poszczególnych usług pocztowych;

6)

kalkulacji kosztów jednostkowych poszczególnych usług powszechnych przeprowadzonej w oparciu o w pełni alokowany koszt oraz zorientowany przyszłościowo w pełni alokowany koszt, zawierające informacje określone w załączniku do rozporządzenia.

2.

Części sprawozdania, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, zawierają informacje o:

1)

przychodach z wyszczególnieniem:

a)

przychodów ze sprzedaży usług pocztowych,

b)

przychodów uzyskanych w ramach transferów wewnętrznych w podziale na poszczególne usługi powszechne, usługi wchodzące w zakres usług powszechnych, pozostałe usługi pocztowe oraz fazy realizacji usługi pocztowej,

c)

pozostałych przychodów operacyjnych;

2)

kosztach z wyszczególnieniem:

a)

kosztów usług w ramach transferów wewnętrznych, w podziale na poszczególne usługi powszechne, usługi wchodzące w zakres usług powszechnych, pozostałe usługi pocztowe oraz fazy realizacji usługi pocztowej,

b)

kosztów amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

c)

kosztów wynagrodzeń z narzutami,

d)

kosztów usług obcych,

e)

pozostałych kosztów operacyjnych;

3)

zyskach lub stratach nadzwyczajnych;

4)

wyniku z usług pocztowych lub z faz realizacji usługi pocztowej;

5)

wyniku z pozostałej działalności gospodarczej;

6)

średniorocznym kapitale zaangażowanym;

7)

zwrocie z zaangażowanego kapitału.

3.

W częściach sprawozdania, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, wyodrębnia się i opisuje wartości przychodów i kosztów związanych ze zdarzeniami jednorazowymi.

4.

W celu zapewnienia porównywalności informacji ze sprawozdań z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej operator wyznaczony w sprawozdaniach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, zamieszcza również dane na dzień kończący rok poprzedzający ostatni zakończony rok obrotowy.

§ 13.

1.

Operator wyznaczony sporządza sprawozdanie, o którym mowa w § 11, w sposób umożliwiający w odniesieniu do:

1)

poszczególnych rodzajów faz realizacji usługi pocztowej - przypisanie przychodów i kosztów odrębnie do każdej z tych faz;

2)

działalności w zakresie usług pocztowych - przypisanie przychodów i kosztów odrębnie do poszczególnych usług powszechnych oraz usług wchodzących w zakres usług powszechnych i pozostałych usług pocztowych;

3)

pozostałej działalności gospodarczej - przypisanie przychodów i kosztów.

2.

Sprawozdanie z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej sporządza się, stosując sposoby przypisania przychodów i kosztów operatora wyznaczonego, o których mowa w § 3, oraz sposoby prowadzenia rachunkowości regulacyjnej zatwierdzone przez Prezesa UKE w instrukcji.

3.

W przypadku istotnej zmiany sposobów prowadzenia rachunkowości regulacyjnej w sprawozdaniu z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej dane za rok poprzedzający ostatni zakończony rok obrotowy przedstawia się według zmienionych sposobów.

§ 14.

W częściach sprawozdania, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 1 i 2, do wyniku działalności nie zalicza się:

1)

wyniku z działalności finansowej;

2)

wartości zdarzeń jednorazowych;

3)

podatku dochodowego i pozostałych zmniejszeń zysku lub zwiększeń strat.

§ 15.

Operator wyznaczony przekazuje Prezesowi UKE sprawozdanie z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej, wraz z opinią z badania, o którym mowa w art. 101 ust. 3 ustawy, w terminie 30 dni od dnia wydania tej opinii.

   Rozdział 6   

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 16.

W roku 2013 operator wyznaczony przedkłada Prezesowi UKE projekty, o których mowa w § 8, na rok 2013 i rok 2014.

§ 17.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
2)
Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy 97/67/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wspólnych zasad rozwoju rynku wewnętrznego usług pocztowych Wspólnoty oraz poprawy jakości usług (Dz. Urz. WE L 15 z 21.01.1998, str. 14, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 3, str. 71, z późn. zm.).

Załącznik   -   Zakres informacji zawartych w wynikach kalkulacji kosztów