Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 31 lipca 2014 r.w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 205 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej   (Dz. U. z 2014 r. poz. 173, 502 i 616) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1)

wysokość funduszu na nagrody roczne, nagrody uznaniowe i zapomogi dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanego dalej „funduszem”;

2)

sposoby ustalania i warunki zwiększania wysokości funduszu dla poszczególnych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, zwanych dalej „jednostkami organizacyjnymi”;

3)

tryb zwiększenia funduszu o środki finansowe uzyskane z tytułu zmniejszenia uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej w okresie ich przebywania na zwolnieniu lekarskim;

4)

tryb postępowania oraz właściwość przełożonych w zakresie przyznawania i wypłaty nagród rocznych, uznaniowych i zapomóg.

§ 2.

1.

Fundusz jest utworzony z 9,5% planowanych na dany rok kalendarzowy środków na uposażenia zasadnicze funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej „funkcjonariuszami”, wraz z dodatkami o charakterze stałym, ujętych w części 37 budżetu państwa, pozostających w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.

2.

Wysokość funduszu może być podwyższana przez Ministra Sprawiedliwości w ramach łącznej sumy środków na uposażenia zasadnicze funkcjonariuszy wraz z dodatkami o charakterze stałym.

3.

Wysokość funduszu ustala:

1)

Dyrektor Generalny Służby Więziennej, zwany dalej „Dyrektorem Generalnym”, w bezpośrednio mu podległych jednostkach organizacyjnych;

2)

dyrektor okręgowy Służby Więziennej, zwany dalej „dyrektorem okręgowym”, w podległych mu jednostkach organizacyjnych;

3)

kierownik jednostki organizacyjnej w podległej mu jednostce organizacyjnej w ramach środków finansowych uzyskanych z tytułu zmniejszenia uposażeń funkcjonariuszy w okresie ich przebywania na zwolnieniu lekarskim.

§ 3.

Kierownik jednostki organizacyjnej zwiększa fundusz o środki finansowe uzyskane z tytułu zmniejszenia uposażeń funkcjonariuszy w okresie ich przebywania na zwolnieniu lekarskim z przeznaczeniem na nagrody uznaniowe za wykonywanie zadań służbowych w zastępstwie funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich oraz dokonuje podziału tych środków w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego, a w ostatnim okresie rozliczeniowym - do końca roku budżetowego.

§ 4.

1.

Przełożonym właściwym do przyznania nagród rocznych, nagród uznaniowych i zapomóg, zwanym dalej „przełożonym”, jest:

1)

kierownik jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę;

2)

przełożony określony w art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, w przypadku funkcjonariuszy zajmujących wyższe stanowiska kierownicze w Służbie Więziennej oraz funkcjonariuszy pozostających w jego dyspozycji.

2.

Nagrody uznaniowe może przyznać także:

1)

Dyrektor Generalny - wszystkim funkcjonariuszom;

2)

dyrektor okręgowy - funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległych mu jednostkach organizacyjnych;

3)

dyrektor okręgowy, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, komendant ośrodka szkolenia Służby Więziennej, komendant ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej, dyrektor zakładu karnego albo dyrektor aresztu śledczego:

a)

funkcjonariuszom delegowanym do czasowego pełnienia służby w podległych im jednostkach organizacyjnych,

b)

funkcjonariuszom pozostającym w ich dyspozycji.

3.

Nagrody uznaniowe przyznaje przełożony z własnej inicjatywy bądź na wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza.

§ 5.

Zapomogi przyznaje przełożony z własnej inicjatywy, na pisemny wniosek funkcjonariusza, a w uzasadnionych przypadkach - także na wniosek:

1)

bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza;

2)

osoby wyznaczonej w jednostce organizacyjnej do załatwiania spraw kadrowych lub socjalnych;

3)

organizacji związku zawodowego funkcjonariuszy.

§ 6.

Wniosek o przyznanie zapomogi składa się do komórki kadrowej w jednostce organizacyjnej.

§ 7.

Nagrody roczne, nagrody uznaniowe i zapomogi wypłaca niezwłocznie jednostka organizacyjna właściwa w sprawach wypłaty uposażenia funkcjonariusza.
1)
Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2011 r. w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. Nr 22, poz. 118), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 502).