Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznychz dnia 25 września 2014 r.w sprawie nagród uznaniowych i zapomóg dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 101 ust. 3 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu   (Dz. U. z 2014 r. poz. 170, 502 i 616) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa wysokość i warunki przyznawania funkcjonariuszowi Biura Ochrony Rządu, zwanemu dalej „funkcjonariuszem”, nagród uznaniowych i zapomóg, tryb ich przyznawania oraz podmioty uprawnione do przyznawania nagród uznaniowych i zapomóg.

§ 2.

1.

Funkcjonariuszowi można, oprócz okoliczności określonej w art. 108g ust. 1 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu, zwanej dalej „ustawą”, przyznać nagrodę uznaniową również za wzorowe wykonywanie zadań służbowych, przejawianą inicjatywę w służbie, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a także za dokonanie czynu świadczącego o odwadze i męstwie funkcjonariusza oraz za służbę w trudnych warunkach, wymagającą znacznego nakładu pracy.

2.

Wysokość nagrody uznaniowej nie może przekroczyć każdorazowo kwoty jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, przysługującego funkcjonariuszowi za miesiąc, w którym jest przyznana.

3.

Nagrodę uznaniową wypłaca się w terminie 14 dni od dnia podjęcia decyzji o jej przyznaniu, z zastrzeżeniem § 5 ust. 3.

§ 3.

1.

Funkcjonariuszowi, którego warunki bytowe uległy pogorszeniu, można przyznać zapomogę.

2.

Zapomogę można przyznać do wysokości sześciokrotności miesięcznego uposażenia zasadniczego przysługującego funkcjonariuszowi w stopniu plutonowego z wysługą do 2 lat, według stawki przewidzianej dla 29. grupy uposażenia.

§ 4.

1.

Nagrody uznaniowe i zapomogi przyznaje funkcjonariuszowi:

1)

minister właściwy do spraw wewnętrznych;

2)

Szef Biura Ochrony Rządu.

2.

Minister właściwy do spraw wewnętrznych przyznaje nagrody uznaniowe i zapomogi Szefowi Biura Ochrony Rządu i jego zastępcom.

§ 5.

1.

Nagrody uznaniowe przyznawane są z inicjatywy osób, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2, lub na uzasadniony wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza.

2.

Wniosek, o którym mowa w ust. 1, w sprawie przyznania nagrody uznaniowej, o której mowa w art. 108g ust. 1 ustawy, składa się w terminie 5 dni roboczych od dnia uzyskania informacji o wielkości środków finansowych, uzyskanych z tytułu zmniejszenia uposażeń funkcjonariuszy w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim.

3.

Wniosek, o którym mowa w ust. 1, w sprawie przyznania nagrody uznaniowej, o której mowa w art. 108g ust. 1 ustawy, rozpatruje się w terminie umożliwiającym wypłatę tej nagrody w ciągu 60 dni po upływie przyjętego okresu rozliczeniowego, określonego w art. 108g ust. 3 ustawy.

4.

Do czasu wejścia w życie ustawy budżetowej wypłatę nagrody, o której mowa w art. 108g ust. 1 ustawy, realizuje się ze środków ujętych w projekcie planu finansowego funduszu, o którym mowa w art. 108g ust. 2 ustawy.

5.

Dopuszcza się opracowanie zbiorczych wniosków o przyznanie nagród uznaniowych obejmujących wszystkich funkcjonariuszy przewidzianych do przyznania tych nagród. Do zbiorczych wniosków o przyznanie nagród uznaniowych przepisy ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.

§ 6.

1.

Zapomoga może być przyznana na uzasadniony wniosek funkcjonariusza lub na wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza.

2.

Do wniosku funkcjonariusz załącza dokumenty potwierdzające zawarte w nim uzasadnienie.

§ 7.

Podstawę do wypłaty nagród i zapomóg stanowi decyzja lub inny dokument zatwierdzony przez osoby, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2.
2)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 stycznia 2004 r. w sprawie wysokości i warunków przyznawania nagród rocznych, nagród uznaniowych oraz zapomóg dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 21, poz. 198 oraz z 2008 r. Nr 51, poz. 298), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 17 pkt 4 ustawy z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 502).