Rozporządzenie Ministra Środowiskaz dnia 16 października 2014 r.w sprawie rejestru obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla 2)Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz zmieniającej dyrektywę Rady 85/337/EWG, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/60/WE, 2001/80/WE, 2004/35/WE, 2006/12/WE, 2008/1/WE i rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 (Dz. Urz. UE L 140 z 05.06.2009, str. 114).

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 152a ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze   (Dz. U. z 2014 r. poz. 613, ze zm.3)Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 850 i 1133. Tekst jednolity nie uwzględnia zmiany ogłoszonej w Dz. U. z 2014 r. poz. 587.) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1)

dane podlegające wpisowi do rejestru obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla, zwanego dalej „rejestrem”;

2)

termin i tryb przekazywania dokumentów stanowiących podstawę wpisu;

3)

sposób prowadzenia rejestru;

4)

rodzaje dokumentów przechowywanych w rejestrze;

5)

termin przekazywania map obszarów górniczych: przedsiębiorcy oraz właściwemu organowi koncesyjnemu, organowi nadzoru górniczego oraz wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta).

§ 2.

Rejestr obejmuje:

1)

księgę rejestrową;

2)

zbiór dokumentów stanowiących podstawę dokonania wpisu i przechowywanych w rejestrze;

3)

zbiór danych, w tym danych przestrzennych, przechowywanych na informatycznych nośnikach danych.

§ 3.

1.

Do księgi rejestrowej wpisuje się:

1)

nazwę:

a)

obszaru górniczego, z oznaczeniem „obszar górniczy”,

b)

zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla, z oznaczeniem „zamknięte podziemne składowisko dwutlenku węgla”;

2)

nazwę terenu górniczego;

3)

nazwę złoża i rodzaj kopaliny;

4)

powierzchnię:

a)

obszaru górniczego,

b)

zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla;

5)

powierzchnię terenu górniczego;

6)

położenie administracyjne:

a)

obszaru górniczego oraz terenu górniczego,

b)

zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla;

7)

nazwę i siedzibę oraz numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji, podziemne składowanie odpadów albo podziemne składowanie dwutlenku węgla w obszarze górniczym;

8)

znak i datę wydania decyzji o udzieleniu koncesji, w której wyznaczono obszar górniczy, wraz z oznaczeniem organu wydającego decyzję oraz okres, na jaki została udzielona koncesja;

9)

znak i datę wydania kolejnych decyzji o zmianie lub przeniesieniu na inny podmiot koncesji, w której wyznaczono obszar górniczy, wraz z oznaczeniem organu wydającego decyzję;

10)

znak i datę wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie albo cofnięcie koncesji, w której wyznaczono obszar górniczy, wraz z oznaczeniem organu wydającego decyzję;

11)

informację o wyznaczeniu, w granicach obszaru górniczego, innego obszaru górniczego, ze wskazaniem jego nazwy, znaku i daty wydania decyzji wyznaczającej granice obszaru górniczego i terenu górniczego oraz dolnej i górnej granicy nowo wyznaczonego obszaru górniczego, jeżeli zostały określone w koncesji;

12)

informację o lokalizacji obszaru górniczego w układzie współrzędnych płaskich prostokątnych „PL-1992”, ze wskazaniem numeru arkusza, jego godła i nazwy na mapie Polski w skali 1:50 000;

13)

informację o przekazaniu Krajowemu Administratorowi Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla odpowiedzialności za podziemne składowisko dwutlenku węgla, z oznaczeniem daty przejęcia odpowiedzialności;

14)

oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów, o którym mowa w § 2 pkt 2.

2.

Zmiany wpisu oznaczenia w księdze rejestrowej, polegającej na zastąpieniu oznaczenia „obszar górniczyˮ na „zamknięte podziemne składowisko dwutlenku węglaˮ, dokonuje się w przypadku wygaśnięcia albo cofnięcia koncesji na podziemne składowanie dwutlenku węgla.

§ 4.

1.

Zbiór dokumentów, o którym mowa w § 2 pkt 2, prowadzi się dla każdego obszaru górniczego i dla każdego zamkniętego podziemnego składowiska dwutlenku węgla.

2.

W zbiorze dokumentów przechowuje się dokumenty stanowiące podstawę dokonania wpisu do księgi rejestrowej:

1)

kopie decyzji o udzieleniu koncesji, a jeżeli zostały wydane: decyzji o zmianie lub przeniesieniu koncesji, decyzji o cofnięciu albo stwierdzeniu wygaśnięcia koncesji oraz decyzji o przekazaniu odpowiedzialności za zamknięte podziemne składowisko dwutlenku węgla Krajowemu Administratorowi Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla;

2)

mapę obszaru górniczego i terenu górniczego, mapy i przekroje zasięgu przestrzennego kompleksu: podziemnego składowania dwutlenku węgla oraz zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla, stanowiące załączniki do decyzji wskazanych w pkt 1;

3)

kopię decyzji o zatwierdzeniu lub kopię zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, a w przypadku podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla - kopię decyzji o zatwierdzeniu dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej lub kopię zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej oraz kopie wszystkich decyzji o zatwierdzeniu dodatku do dokumentacji hydrogeologicznej lub geologiczno-inżynierskiej.

§ 5.

1.

Dokumenty określone w § 4 ust. 2 organ koncesyjny przekazuje prowadzącemu rejestr w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzje wskazane w § 4 ust. 2 pkt 1 stały się ostateczne.

2.

Dokumenty określone w § 4 ust. 2 przekazuje się w jednym egzemplarzu celem umieszczenia ich w rejestrze i dodatkowo przekazuje się dokumenty wskazane w § 4 ust. 2 pkt 2, w ilości egzemplarzy odpowiedniej do liczby adresatów, o których mowa w § 9 pkt 3.

§ 6.

Księgę rejestrową prowadzi się w postaci papierowej, w odrębnych tomach obejmujących obszary górnicze, dla:

1)

węgla kamiennego i węgla brunatnego;

2)

węglowodorów;

3)

rud metali, z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym i rud pierwiastków promieniotwórczych;

4)

soli kamiennej, soli potasowej i soli potasowo-magnezowej;

5)

wód leczniczych, wód termalnych i solanek;

6)

siarki rodzimej, gipsu i anhydrytu;

7)

pozostałych kopalin innych niż wskazane w pkt 1- 6;

8)

podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla.

§ 7.

1.

Poszczególne tomy księgi rejestrowej oprawia się w sposób trwały i oznacza numeracją umieszczaną na grzbiecie danego tomu.

2.

W przypadku gdy liczba wpisów przekroczy objętość tomu, zakłada się nowy tom, który oznacza się numerem danego tomu księgi rejestrowej łamanym („/ˮ) przez numer tomu dodatkowego.

3.

Poszczególne strony każdego tomu numeruje się kolejno. Liczbę stron każdego tomu poświadcza na ostatniej stronie swoim imieniem i nazwiskiem osoba upoważniona przez prowadzącego rejestr.

§ 8.

1.

Zbiór danych przechowywanych na informatycznych nośnikach danych, o którym mowa w § 2 pkt 3, zawiera dane określone w § 3 ust. 1 oraz współrzędne punktów wyznaczających granice obszaru górniczego i terenu górniczego, wraz z konturami obszaru górniczego i terenu górniczego.

2.

Współrzędne punktów wyznaczających granice obszaru górniczego podaje się w układzie współrzędnych płaskich prostokątnych, oznaczonym symbolem „PL-1992”.

3.

Dane są przechowywane na informatycznych nośnikach danych, zapewniających trwałość zapisu informacji.

§ 9.

Prowadzący rejestr:

1)

dokonuje wpisu danych, o których mowa w § 3 ust. 1, do księgi rejestrowej,

2)

zamieszcza na każdym egzemplarzu mapy obszaru górniczego adnotację o wpisie obszaru górniczego do rejestru,

3)

przekazuje mapę obszaru górniczego wraz z adnotacją o wpisie tego obszaru do rejestru: przedsiębiorcy, właściwemu miejscowo organowi koncesyjnemu, organowi nadzoru górniczego oraz wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta)
- w terminie 14 dni od dnia otrzymania kompletu dokumentów będących podstawą wpisu.

§ 10.

1.

Zmiany wpisu w księdze rejestrowej dokonuje się w sposób pozwalający odczytać wpis poprzedni.

2.

Do zmian w rejestrze stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i § 9.

§ 11.

1.

Obszar górniczy wykreśla się z rejestru, z urzędu, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o wygaśnięciu albo cofnięciu koncesji.

2.

Do wykreślenia obszaru górniczego z rejestru stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i § 9 pkt 1.
2)
Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz zmieniającej dyrektywę Rady 85/337/EWG, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/60/WE, 2001/80/WE, 2004/35/WE, 2006/12/WE, 2008/1/WE i rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 (Dz. Urz. UE L 140 z 05.06.2009, str. 114).
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 850 i 1133. Tekst jednolity nie uwzględnia zmiany ogłoszonej w Dz. U. z 2014 r. poz. 587.
4)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2011 r. w sprawie rejestru obszarów górniczych (Dz. U. Nr 286, poz. 1685), które na podstawie art. 15 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1238) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.