Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 10 października 2014 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się mątwika ziemniaczanego (Globodera rostochiensis) i mątwika agresywnego (Globodera pallida)

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin   (Dz. U. z 2014 r. poz. 621, 822 i 907) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2010 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się mątwika ziemniaczanego ( Globodera rostochiensis ) i mątwika agresywnego ( Globodera pallida )   (Dz. U. Nr 196, poz. 1303) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w § 1 pkt 6 otrzymuje brzmienie:
„ 

6)

rośliny żywicielskie - rośliny rodzaju Capsicum oraz gatunków: Solanum tuberosum , Solanum melongena i Solanum lycopersicum ;
 ”
 ;

2)

w § 2 w pkt 1 lit. b i c otrzymują brzmienie:
„ 

b)

roślin rodzajów: Capsicum. Brassica. Fragaria oraz gatunków: Allium porrum. Asparagus officinalis. Beta vulgaris. Solanum lycopersicum. Solanum melongena - z których uzyskuje się rośliny z korzeniami przeznaczone do sadzenia,

c)

roślin rodzajów: Dahlia. Gladiolus. Hyacinthus. Iris. Lilium. Narcissus. Tulipa oraz gatunków: Allium ascalonicum. Allium cepa - z których uzyskuje się cebule, bulwy lub kłącza, przeznaczone do sadzenia;
 ”
 ;

3)

w § 4 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„ 

4.

Glebę do badania, o którym mowa w ust. 1, pobiera się w objętości nie mniejszej niż 1500 ml/ha z pól o powierzchni do 8 ha, a w przypadku pól o powierzchni większej niż 8 ha - w objętości nie mniejszej niż 1500 ml/ha z powierzchni 8 ha i nie mniejszej niż 400 ml/ha z każdego kolejnego ha - w przypadku pól, na których planuje się:

1)

uprawę roślin, o których mowa w § 2 pkt 1, lub

2)

składowanie roślin z korzeniami, cebul, bulw i kłączy rodzajów i gatunków, o których mowa w § 2 pkt 1, przeznaczonych do sadzenia.
 ”
 ;

4)

w § 9 w ust. 1 w pkt 1 lit. b otrzymuje brzmienie:
„ 

b)

gatunków: Solanum tuberosum. Solanum lycopersicum. Solanum melongena ,
 ”
 ;

5)

§ 13 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 13.

1.

Maszyny, urządzenia, narzędzia, środki transportu, opakowania i inne przedmioty oraz miejsca przechowywania roślin niezwłocznie po uznaniu ich za skażone czyści się i odkaża pod nadzorem wojewódzkiego inspektora w sposób uniemożliwiający rozprzestrzenianie się mątwików.

2.

Maszyny, urządzenia, narzędzia, środki transportu, opakowania i inne przedmioty oraz miejsca przechowywania roślin, czyści się i odkaża pod nadzorem wojewódzkiego inspektora przez okres 6 kolejnych lat od stwierdzenia występowania cyst mątwików, w sposób uniemożliwiający rozprzestrzenianie się mątwików, po każdym ich kontakcie z glebą w strefie porażenia lub bezpieczeństwa, z roślinami lub produktami roślinnymi pochodzącymi ze strefy porażenia lub bezpieczeństwa lub z podłożem, o którym mowa w § 8 pkt 3 lit. b, przed jego fumigacją lub parowaniem.
 ”
 ;

6)

w § 14:

a)

w ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:
„ 
Po upływie okresu od stwierdzenia występowania cyst mątwików, o którym mowa w § 9 ust. 1, wojewódzki inspektor ponownie przeprowadza badanie na obecność cyst mątwików:
 ”
 ,

b)

ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2.

W przypadku stwierdzenia w wyniku badania, o którym mowa w ust. 1, występowania cyst mątwików stosuje się przepisy § 8-13.
 ”
 ,

c)

dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:
„ 

3.

Jeżeli wojewódzki inspektor stwierdzi, że w strefie porażenia lub bezpieczeństwa były uprawiane:

1)

rośliny uznane za porażone,

2)

rośliny rodzaju Capsicum , gatunku: Solanum lycopersicum lub Solanum melongena lub inne rośliny z rodziny psiankowatych, oprócz tytoniu,

3)

ziemniaki niespełniające wymagań określonych w § 9 ust. 2 lub 3
- badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza po upływie 6 lat, licząc od roku następującego po roku, w którym rośliny te były uprawiane.

4.

Jeżeli wojewódzki inspektor stwierdzi, że w strefie porażenia lub bezpieczeństwa były uprawiane rośliny, o których mowa w ust. 3, do momentu otrzymania wyniku badania, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 8-13.
 ”
 .

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.