Rozporządzenie Ministra Finansówz dnia 3 grudnia 2014 r.w sprawie rocznych sprawozdań zakładów reasekuracji dotyczących transakcji przeprowadzanych w ubezpieczeniowej grupie kapitałowej

Spis treści

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 223zzf ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej   (Dz. U. z 2013 r. poz. 950, z późn. zm.2)Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 1289 oraz z 2014 r. poz. 586 i 768.) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa szczegółowy zakres, formę i zasady sporządzania rocznych sprawozdań dotyczących transakcji przeprowadzanych w ubezpieczeniowej grupie kapitałowej przez:

1)

krajowe zakłady reasekuracji podlegające dodatkowemu nadzorowi oraz

2)

główne oddziały zakładów reasekuracji mających siedzibę w państwach niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej, zwane dalej „głównymi oddziałami”.

§ 2.

Krajowy zakład reasekuracji podlegający dodatkowemu nadzorowi oraz główny oddział sporządza roczne sprawozdanie dotyczące transakcji przeprowadzanych w ubezpieczeniowej grupie kapitałowej, zwane dalej „sprawozdaniem”, w formie określonej w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia oraz zgodnie z notami objaśniającymi do załączników do rozporządzenia.

§ 3.

1.

Obowiązkowi sprawozdawczemu podlegają transakcje, z tytułu których po stronie krajowego zakładu reasekuracji podlegającego dodatkowemu nadzorowi albo głównego oddziału powstało w okresie sprawozdawczym zobowiązanie lub wierzytelność o wartości przekraczającej 3% wysokości kapitału gwarancyjnego krajowego zakładu reasekuracji podlegającego dodatkowemu nadzorowi albo głównego oddziału. Wartość kapitału gwarancyjnego ustala się na dzień bilansowy.

2.

W przypadku zobowiązań lub wierzytelności warunkowych obowiązkowi sprawozdawczemu podlegają transakcje, z tytułu których po stronie krajowego zakładu reasekuracji podlegającego dodatkowemu nadzorowi albo głównego oddziału może powstać zobowiązanie lub wierzytelność o wartości przekraczającej 3% wysokości kapitału gwarancyjnego krajowego zakładu reasekuracji podlegającego dodatkowemu nadzorowi albo głównego oddziału. Wartość kapitału gwarancyjnego ustala się na dzień bilansowy.

3.

Z zachowaniem przepisów ust. 1 i 2 obowiązkowi sprawozdawczemu podlega każda transakcja, z tytułu której po stronie krajowego zakładu reasekuracji podlegającego dodatkowemu nadzorowi albo głównego oddziału powstało w okresie sprawozdawczym, a w przypadku transakcji warunkowych może powstać, zobowiązanie lub wierzytelność o wartości przekraczającej 1 000 000 złotych.

§ 4.

1.

Sprawozdanie dotyczy przeprowadzonych w ubezpieczeniowej grupie kapitałowej, w okresie sprawozdawczym, transakcji:

1)

pożyczek;

2)

gwarancji oraz innych transakcji pozabilansowych;

3)

środków stanowiących pokrycie marginesu wypłacalności;

4)

lokat;

5)

działalności reasekuracyjnej;

6)

porozumień co do podziału kosztów;

7)

pozostałych transakcji.

2.

Sprawozdanie obejmuje także informację o ubezpieczeniowej grupie kapitałowej krajowego zakładu reasekuracji podlegającego dodatkowemu nadzorowi oraz zagranicznego zakładu reasekuracji wykonującego działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez główny oddział, sporządzoną na dzień bilansowy.

§ 5.

1.

W przypadku powtarzalnych transakcji jednego rodzaju zawieranych z tym samym podmiotem, krajowy zakład reasekuracji podlegający dodatkowemu nadzorowi oraz główny oddział może przedstawić informacje zbiorcze o tych transakcjach zamiast szczegółowej informacji o transakcjach.

2.

Przez powtarzalne transakcje jednego rodzaju zawierane z tym samym podmiotem rozumieć należy transakcje dotyczące wierzytelności lub zobowiązań jednego rodzaju, opartych na jednakowej podstawie faktycznej i prawnej, jeżeli z tytułu tych transakcji wierzycielem lub dłużnikiem zakładu reasekuracji jest ten sam podmiot.

§ 6.

1.

Sprawozdanie sporządza się za okres roku kalendarzowego na podstawie danych ujętych w dodatkowym rocznym sprawozdaniu finansowym zakładu reasekuracji, o którym mowa w art. 223zzd ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej.

2.

Sprawozdanie jest sporządzane w postaci papierowej i elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez organ nadzoru.

§ 7.

W zakresie wyceny pozycji sprawozdawczych stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości   (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.3)Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 613 oraz z 2014 r. poz. 768 i 1100.).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 1289 oraz z 2014 r. poz. 586 i 768.
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 613 oraz z 2014 r. poz. 768 i 1100.
4)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 września 2009 r. w sprawie rocznych sprawozdań zakładów reasekuracji dotyczących transakcji przeprowadzanych w ubezpieczeniowej grupie kapitałowej (Dz. U. Nr 169, poz. 1328), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 6 ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń, zakładami reasekuracji i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 586).

Załącznik nr 1   -   Roczne sprawozdanie krajowego zakładu reasekuracji podlegającego dodatkowemu nadzorowi dotyczące transakcji przeprowadzanych w ubezpieczeniowej grupie kapitałowej (wzór)

Załącznik nr 2   -   Roczne sprawozdanie głównego oddziału dotyczące transakcji przeprowadzanych w ubezpieczeniowej grupie kapitałowej (wzór)