Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 23 kwietnia 2014 r.w sprawie uznania za pomnik historii „Pelplin - zespół pocystersko-katedralny”

Spis treści

Treść rozporządzenia

§ 1.

Uznaje się za pomnik historii „Pelplin - zespół pocystersko-katedralny”, położony w Pelplinie, w województwie pomorskim.

§ 2.

Celem ochrony pomnika historii wymienionego w § 1 jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne i artystyczne, materialne i niematerialne, oraz autentyczność substancji zabytkowej, zespołu wyróżniającego się wysokiej klasy architekturą gotycką oraz cennym średniowiecznym i nowożytnym wyposażeniem wnętrz, który jest ważnym dla kultury i historii Polski ośrodkiem intelektualnym i dydaktycznym o wielowiekowej tradycji.

§ 3.

1.

Obszar pomnika historii „Pelplin - zespół pocystersko-katedralny” obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń zespołu, z bazyliką katedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, klasztorem, zespołem nowicjatu i infirmerii, zespołem kościoła filialnego pod wezwaniem Bożego Ciała, klasztornymi zabudowaniami gospodarczymi, zespołem pałacowo-parkowym biskupa, zespołem kanonii i sufraganii oraz XIX- i XX-wiecznymi zabudowaniami Wyższego Seminarium Duchownego. Granica pomnika historii przebiega wzdłuż wschodniej granicy działki nr 64/4 (częściowo pokrywa się ona z linią muru ograniczającego zespół kanonii i sufraganii), przecina ulicę Mestwina, dochodzi do północno-zachodniego narożnika działki nr 91, skręca na wschód i biegnie północną granicą tej działki, skręca na południe i wzdłuż muru ograniczającego ogrody zespołu kanonii i sufraganii, który biegnie wzdłuż wschodnich granic działek nr 91 i 90/14, dochodzi do rzeki Wierzycy, przecina tę rzekę, dochodząc do północno-zachodniego narożnika działki nr 233/2, skręca na zachód i wzdłuż południowej granicy działki nr 84/6 dochodzi do północno-wschodniego narożnika działki nr 418, skręca na południe i biegnie wschodnią, południową i zachodnią granicą tej działki (wzdłuż linii muru ograniczającego zespół pałacowo-parkowy biskupa), następnie przebiega wzdłuż zachodniej granicy działki nr 84/6, skręca na południowy wschód i północną granicą tej działki dochodzi do południowo-zachodniego narożnika działki nr 87, skręca na północ, prowadzi zachodnimi granicami działek nr 87 i 60, skręca na wschód, przecinając rzekę Wierzycę wzdłuż północnej granicy działki nr 60, biegnie północną granicą działki nr 64/4 (częściowo pokrywa się ona z linią muru ograniczającego zespół kanonii i sufraganii) i dochodzi do jej północno-wschodniego narożnika.

2.

Mapa pomnika historii „Pelplin - zespół pocystersko-katedralny” stanowi załącznik do rozporządzenia.

§ 4.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 238, poz. 2390, z 2006 r. Nr 50, poz. 362 i Nr 126, poz. 875, z 2007 r. Nr 192, poz. 1394, z 2009 r. Nr 31, poz. 206 i Nr 97, poz. 804 oraz z 2010 r. Nr 75, poz. 474 i Nr 130, poz. 871.

Załącznik   -   Mapa pomnika historii „Pelplin - zespół pocystersko-katedralny”