Rozporządzenie Ministra Gospodarkiz dnia 19 maja 2014 r.w sprawie krajowego zezwolenia generalnego 2)Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie uproszczenia warunków transferów produktów związanych z obronnością we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 146 z 10.06.2009, str. 1, z późn. zm.).

Spis treści

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa   (Dz. U. z 2013 r. poz. 194) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa kraje, podmioty oraz towary o znaczeniu strategicznym, w odniesieniu do których udziela się krajowego zezwolenia generalnego, oraz szczegółowe warunki, na jakich dokonywany może być obrót objęty krajowym zezwoleniem generalnym.

§ 2.

1.

Na obrót towarami o znaczeniu strategicznym do państw członkowskich Unii Europejskiej udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-1, zwanego dalej „zezwoleniem ZG-PL-U-1”.

2.

Zezwolenia ZG-PL-U-1 udziela się podmiotom określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

3.

Zezwolenia ZG-PL-U-1 udziela się na transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy:

1)

odbiorca towaru o znaczeniu strategicznym wchodzi w skład sił zbrojnych państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub instytucji dokonującej zakupów na wyłączny użytek sił zbrojnych państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo

2)

odbiorca towaru o znaczeniu strategicznym jest przedsiębiorcą certyfikowanym wskazanym w wykazie certyfikowanych odbiorców, o którym mowa w art. 9 ust. 8 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie uproszczenia warunków transferów produktów związanych z obronnością we Wspólnocie   (Dz. Urz. UE L 146 z 10.06.2009, str. 1, z późn. zm.), albo

3)

transfer wewnątrzunijny odbywa się z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu pokazów, testów, wystaw, konserwacji, naprawy lub wymiany, pod warunkiem że czas realizacji celu transferu nie przekracza 3 lat od daty opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 3.

1.

Na obrót towarami o znaczeniu strategicznym do państw wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-2, zwanego dalej „zezwoleniem ZG-PL-U-2”.

2.

Zezwolenia ZG-PL-U-2 udziela się podmiotom określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

3.

Zezwolenia ZG-PL-U-2 udziela się na wywóz towaru o znaczeniu strategicznym w celu testów, konserwacji, naprawy lub wymiany, pod warunkiem że czas realizacji celu wywozu nie przekracza 3 lat od daty opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 4.

1.

Na obrót towarami o znaczeniu strategicznym do państw wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzenia udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-3, zwanego dalej „zezwoleniem ZG-PL-U-3”.

2.

Zezwolenia ZG-PL-U-3 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, zwanej dalej „ustawą”, posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

3.

Zezwolenia ZG-PL-U-3 udziela się na wywóz lub transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towaru o znaczeniu strategicznym do zagranicznego eksportera lub zagranicznego dostawcy tego towaru po pokazach, testach, wystawach odbywających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 5.

Zezwolenia ZG-PL-U-1, zezwolenia ZG-PL-U-2 oraz zezwolenia ZG-PL-U-3 udziela się w odniesieniu do towarów o znaczeniu strategicznym wskazanych w wykazie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 6a ust. 3 ustawy.

§ 6.

Zezwolenia ZG-PL-U-1 oraz zezwolenia ZG-PL-U-2 nie udziela się w odniesieniu do:

1)

przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych wraz z pociskami (MANPADS);

2)

sprzętu, części i technologii do przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych;

3)

min przeciwpiechotnych;

4)

amunicji kasetowej.

§ 7.

Zezwolenia ZG-PL-U-1, zezwolenia ZG-PL-U-2 oraz zezwolenia ZG-PL-U-3 nie udziela się w przypadku:

1)

gdy eksporter lub dostawca wie lub został poinformowany, że towar o znaczeniu strategicznym jest lub może być przeznaczony w całości lub w części do:

a)

stosowania w związku z rozwojem, wytwarzaniem, obsługą, eksploatacją, konserwacją, przechowywaniem, wykrywaniem, identyfikacją lub rozprzestrzenianiem broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej lub innych urządzeń do przeprowadzania wybuchów jądrowych lub z rozwojem, wytwarzaniem, konserwacją lub przechowywaniem pocisków zdolnych do przenoszenia takiej broni,

b)

wykorzystania jako części lub podzespoły w towarach o znaczeniu strategicznym wskazanych w wykazie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 6a ust. 3 ustawy, które zostały wywiezione bez wymaganego zezwolenia lub z jego naruszeniem;

2)

transferu wewnątrzunijnego lub wywozu do strefy wolnocłowej lub składu wolnocłowego znajdujących się w miejscu przeznaczenia objętym zakresem zezwolenia ZG-PL-U-1, zezwolenia ZG-PL-U-2 lub zezwolenia ZG-PL-U-3.

§ 8.

Oświadczenia o terminie rozpoczęcia obrotu na podstawie zezwolenia ZG-PL-U-1 oraz zezwolenia ZG-PL-U-2 dokonane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pozostają w mocy po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

§ 9.

Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 lipca 2012 r. w sprawie krajowego zezwolenia generalnego   (Dz. U. poz. 893).

§ 10.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2014 r.
2)
Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie uproszczenia warunków transferów produktów związanych z obronnością we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 146 z 10.06.2009, str. 1, z późn. zm.).

Załącznik nr 1   -   Podmioty, którym udziela się zezwolenia ZG-PL-U-1

1)

przedsiębiorcy;

2)

Minister Obrony Narodowej;

3)

Minister Spraw Wewnętrznych;

4)

Szef Służby Wywiadu Wojskowego;

5)

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

6)

Szef Agencji Wywiadu;

7)

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

8)

Inspektorat Uzbrojenia;

9)

1 Regionalna Baza Logistyczna;

10)

2 Regionalna Baza Logistyczna;

11)

3 Regionalna Baza Logistyczna;

12)

4 Regionalna Baza Logistyczna;

13)

31 Baza Lotnictwa Taktycznego;

14)

32 Baza Lotnictwa Taktycznego;

15)

33 Baza Lotnictwa Transportowego;

16)

Komenda Portu Wojennego Gdynia;

17)

Jednostka Wojskowa 2305;

18)

Jednostka Wojskowa 4724.

Załącznik nr 2   -   Państwa,w odniesieniu do których udziela się zezwolenia ZG-PL-U-2

1)

Kanada;

2)

Królestwo Norwegii;

3)

Federacja Rosyjska;

4)

Ukraina;

5)

Stany Zjednoczone Ameryki.

Załącznik nr 3   -   Podmioty, którym udziela się zezwolenia ZG-PL-U-2

1)

Minister Obrony Narodowej;

2)

Minister Spraw Wewnętrznych;

3)

Szef Służby Wywiadu Wojskowego;

4)

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

5)

Szef Agencji Wywiadu;

6)

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

7)

Inspektorat Uzbrojenia;

8)

1 Regionalna Baza Logistyczna;

9)

2 Regionalna Baza Logistyczna;

10)

3 Regionalna Baza Logistyczna;

11)

4 Regionalna Baza Logistyczna;

12)

31 Baza Lotnictwa Taktycznego;

13)

32 Baza Lotnictwa Taktycznego;

14)

33 Baza Lotnictwa Transportowego;

15)

Komenda Portu Wojennego Gdynia;

16)

Jednostka Wojskowa 2305;

17)

Jednostka Wojskowa 4724.

Załącznik nr 4   -   Państwa, w odniesieniu do których udziela się zezwolenia ZG-PL-U-3

1)

kraje członkowskie Unii Europejskiej;

2)

kraje członkowskie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego;

3)

Szwajcaria;

4)

Japonia;

5)

Nowa Zelandia;

6)

Australia;

7)

Federacyjna Republika Brazylii;

8)

Federacja Rosyjska;

9)

Ukraina;

10)

Republika Południowej Afryki;

11)

Państwo Izraela;

12)

Korea Południowa.