Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznychz dnia 21 lipca 2014 r.w sprawie legitymacji służbowych oraz znaków identyfikacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej

Spis treści

Treść rozporządzenia

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1)

rodzaj i wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanej dalej „legitymacją”;

2)

rodzaj i wzór znaku identyfikacyjnego funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanego dalej „znakiem”;

3)

szczegółowy sposób posługiwania się legitymacją i znakiem przez funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”;

4)

sposób dokonywania zmian w legitymacji;

5)

podmioty właściwe w sprawach wydawania legitymacji i znaku.

§ 2.

1.

Wzór legitymacji określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2.

W legitymacji:

1)

umieszcza się aktualny, zintegrowany z podłożem kolorowy wizerunek funkcjonariusza na jasnym tle, w mundurze wyjściowym, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, z naturalnym wyrazem twarzy, otwartymi oczami i zamkniętymi ustami, pokazujący twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby zajmował on 70-80% fotografii, lewy półprofil;

2)

wpisuje się:

a)

termin ważności legitymacji, nie dłuższy niż 4 lata,

b)

jednostkę organizacyjną Straży Granicznej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę,

c)

stopień funkcjonariusza Straży Granicznej,

d)

imię i nazwisko funkcjonariusza,

e)

numer ewidencyjny funkcjonariusza - składający się z pięciu cyfr i dwóch liter,

f)

kod kreskowy.

3.

Dane, o których mowa w ust. 2 pkt 2, potwierdza się poprzez odciśnięcie pieczęci urzędowej i złożenie podpisu przez wydającego legitymację.

§ 3.

1.

Wzór znaku określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

2.

Na znaku umieszcza się numer ewidencyjny funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 lit. e.

§ 4.

1.

Funkcjonariusz posługuje się legitymacją i znakiem, jeżeli został mu wydany, podczas wykonywania obowiązków służbowych w celu potwierdzenia tożsamości funkcjonariusza i jego uprawnień wynikających z przepisów ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej „ustawą”.

2.

Funkcjonariusz, okazując legitymację lub znak, czyni to z zachowaniem wymogów określonych w art. 66 ust. 1 i 2 ustawy oraz przepisów w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień funkcjonariuszy Straży Granicznej wydanych na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy, bez przekazywania legitymacji lub znaku do rąk osoby, której legitymacja lub znak są okazywane.

3.

Funkcjonariusz podczas wykonywania czynności służbowych nosi legitymację i znak przy sobie, z wyłączeniem przypadków uzasadnionych charakterem wykonywanych czynności.

4.

Funkcjonariusz umundurowany nosi znak przypięty po prawej stronie na wysokości piersi. Szczegółowy sposób noszenia znaku określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 5.

1.

Funkcjonariusz:

1)

dba o należyty stan legitymacji i znaku, w szczególności chroni je przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem;

2)

chroni legitymację i znak przed nieuprawnionym użyciem przez inną osobę;

3)

nie wywozi legitymacji ani znaku za granicę, z zastrzeżeniem § 6.

2.

Przesyłanie legitymacji i znaku może odbywać się za pośrednictwem przewoźnika, o którym mowa w przepisach w sprawie trybu i sposobu przyjmowania, przewożenia, wydawania i ochrony materiałów zawierających informacje niejawne, z wyłączeniem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe   (Dz. U. poz. 1529).

§ 6.

1.

Funkcjonariusz może wywozić legitymację lub znak za granicę:

1)

na okres nie dłuższy niż 3 dni, jeżeli wyjazd następuje do państw obszaru Schengen;

2)

jeżeli uzyskał zgodę właściwego przełożonego;

3)

gdy, w myśl odrębnych przepisów regulujących sposób wykonywania określonych czynności służbowych poza granicą, posiadanie przez funkcjonariusza legitymacji stanowi jeden z warunków dopuszczających wykonywanie tych czynności;

4)

do miejsca zamieszkania, gdy miejsce to znajduje się na terenie kraju należącego do państw obszaru Schengen, o ile właściwy przełożony nie zastrzeże inaczej, informując funkcjonariusza o przyczynach podjętego rozstrzygnięcia.

2.

O wywożeniu legitymacji lub znaku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, funkcjonariusz informuje pisemnie właściwego przełożonego, potwierdzając, że w miejscu zamieszkania ma możliwość zabezpieczenia legitymacji lub znaku przed utratą, uszkodzeniem, zniszczeniem lub przed nieuprawnionym użyciem przez inną osobę.

§ 7.

1.

Funkcjonariusz deponuje legitymację i znak:

1)

na czas wyjazdu za granicę w przypadkach innych niż określone w § 6 ust. 1;

2)

na czas korzystania z urlopu bezpłatnego albo urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.

2.

Funkcjonariusz może deponować legitymację i znak w każdym przypadku, gdy poza wykonywaniem obowiązków służbowych nie ma możliwości ich zabezpieczenia przed utratą, uszkodzeniem, zniszczeniem lub przed nieuprawnionym użyciem przez inną osobę.

3.

Deponowania dokonuje się w:

1)

jednostce organizacyjnej Straży Granicznej na czas wyjazdu za granicę oraz w przypadku określonym w ust. 2;

2)

jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę w przypadku korzystania z urlopów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli jednokrotny okres deponowania nie przekracza 30 dni kalendarzowych;

3)

komórce właściwej do spraw kadr jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę, zwanej dalej „komórką kadrową”, w przypadku korzystania z urlopów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli jednokrotny okres deponowania przekracza 30 dni kalendarzowych.

4.

Legitymacja i znak zdeponowane w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę, po upływie 30 dni kalendarzowych podlegają przekazaniu do depozytu komórki kadrowej, o ile właściwy przełożony albo upoważniona przez niego osoba nie wyrażą zgody na dalsze deponowanie ich w dotychczasowym miejscu.

§ 8.

1.

Funkcjonariusz niezwłocznie zdaje legitymację lub znak komórce kadrowej w przypadku:

1)

wymiany z powodu:

a)

zmiany danych podlegających wpisaniu do legitymacji,

b)

uszkodzenia lub zniszczenia,

c)

upływu okresu ważności legitymacji;

2)

zawieszenia w czynnościach służbowych;

3)

zwolnienia ze służby.

2.

Legitymację i znak zdane w związku z zawieszeniem w czynnościach służbowych zwraca się funkcjonariuszowi po ustaniu albo uchyleniu zawieszenia w czynnościach służbowych, o ile nie występują przypadki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3.

3.

Legitymację i znak uznaje się za zdane, jeżeli przypadki, o których mowa w ust. 1, wystąpią w czasie deponowania legitymacji i znaku.

4.

W przypadku wygaśnięcia stosunku służbowego funkcjonariusza zwrotu legitymacji i znaku dokonuje członek jego rodziny lub bezpośredni przełożony.

§ 9.

Legitymacja i znak utracone lub niezwrócone podlegają unieważnieniu.

§ 10.

Zmiany danych zawartych w legitymacji dokonuje się przez wymianę legitymacji.

§ 11.

1.

W przypadku utraty legitymacji lub znaku funkcjonariusz niezwłocznie zawiadamia o tym pisemnie drogą służbową właściwego przełożonego, podając w szczególności datę i okoliczności utraty legitymacji lub znaku.

2.

W przypadku, o którym mowa w ust. 1, właściwy przełożony zarządza czynności w sprawie ustalenia okoliczności utraty legitymacji lub znaku.

3.

W razie odzyskania utraconej legitymacji lub znaku funkcjonariusz niezwłocznie zdaje je oraz pisemnie informuje właściwego przełożonego o zaistniałym fakcie, podając datę i okoliczności odzyskania legitymacji lub znaku.

§ 12.

1.

Organem właściwym do wydawania legitymacji jest Komendant Główny Straży Granicznej.

2.

Komendant Główny Straży Granicznej może upoważnić inną osobę do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1.

§ 13.

1.

Znak wydaje Komendant Główny Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka Straży Granicznej i komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej funkcjonariuszom pełniącym służbę odpowiednio w: Komendzie Głównej Straży Granicznej, oddziale Straży Granicznej, ośrodku Straży Granicznej i ośrodku szkolenia Straży Granicznej.

2.

Przepis § 12 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

§ 14.

Posiadane przez funkcjonariusza w dniu wejścia w życie rozporządzenia legitymacja i znak zachowują ważność, z tym że legitymacja zachowuje ważność do czasu upływu terminu jej ważności.

§ 15.

Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie legitymacji służbowych oraz znaków identyfikacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej   (Dz. U. Nr 119, poz. 1019, z późn. zm.3)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2664, z 2007 r. Nr 20, poz. 121, z 2008 r. Nr 47, poz. 280 oraz z 2013 r. poz. 1706.).

§ 16.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2014 r.
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 117, poz. 677, Nr 170, poz. 1015, Nr 171, poz. 1016 i Nr 230, poz. 1371, z 2012 r. poz. 627, 664, 769 i 951, z 2013 r. poz. 628, 675, 829, 1351 i 1650 oraz z 2014 r. poz. 463, 486, 502, 616 i 619.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2664, z 2007 r. Nr 20, poz. 121, z 2008 r. Nr 47, poz. 280 oraz z 2013 r. poz. 1706.

Załącznik nr 1   -   Wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Straży Granicznej

Załącznik nr 2   -   Wzór znaku identyfikacyjnego funkcjonariusza Straży Granicznej

Załącznik nr 3   -   Szczegółowy sposób noszenia przez funkcjonariusza Straży Granicznej znaku identyfikacyjnego

1.

Funkcjonariusz umundurowany pełniący służbę graniczną lub wykonujący czynności administracyjno-porządkowe nosi znak w sposób następujący:

1)

użytkujący umundurowanie typu Wojsk Lądowych - na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): kurtki munduru wyjściowego, bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru khaki z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru khaki z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami, kurtki służbowej Straży Granicznej koloru khaki z podpinką i kurtki polowej;

2)

użytkujący umundurowanie typu Marynarki Wojennej - na kurtce munduru wyjściowego w odległości 20 mm ponad pierwszym od góry guzikiem, symetrycznie między klapą kurtki a wszyciem prawego rękawa oraz na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru białego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru granatowego z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru granatowego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami i kurtki polowej;

3)

użytkujący umundurowanie typu Sił Powietrznych - na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): kurtki munduru wyjściowego, bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru niebieskiego z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru niebieskiego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami i kurtki polowej.

2.

Funkcjonariusz nieumundurowany w czasie wykonywania zadań służbowych nosi znak w sposób zabezpieczający go przed utratą.