Obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznychz dnia 3 lipca 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie trybu zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej

Spis treści

Treść obwieszczenia

1.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych   (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 i Nr 232, poz. 1378) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 marca 2002 r. w sprawie trybu zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej   (Dz. U. Nr 23, poz. 237), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 grudnia 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie trybu zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej   (Dz. U. poz. 1709).

2.

Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 grudnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej   (Dz. U. poz. 1709), który stanowi:
„ 

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.
 ”
 .

Załącznik   -   Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 marca 2002 r. w sprawie trybu zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej1)Obecnie działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. poz. 1265).

Na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej   (Dz. U. z 2014 r. poz. 1402 i 1822 oraz z 2015 r. poz. 529) zarządza się, co następuje:

§ 1.

12)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 grudnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1709), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2014 r..

Przełożonymi właściwymi do zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej „funkcjonariuszami”, są:

1)

Komendant Główny Straży Granicznej w stosunku do:

a)

komendantów oddziałów Straży Granicznej,

b)

komendantów ośrodków szkolenia Straży Granicznej,

c)

komendantów ośrodków Straży Granicznej,

d)

funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej,

e)

funkcjonariuszy pozostających w jego dyspozycji,

f)

innych funkcjonariuszy, dla których w myśl odrębnych przepisów jest przełożonym właściwym w sprawach osobowych;

2)

komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej i komendant ośrodka Straży Granicznej w stosunku do:

a)

funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowiskach służbowych w podległych im oddziałach, ośrodkach szkolenia lub ośrodkach,

b)

funkcjonariuszy pozostających w ich dyspozycji,

c)

innych funkcjonariuszy, dla których w myśl odrębnych przepisów są przełożonymi właściwymi w sprawach osobowych.

2.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może zawiesić w czynnościach służbowych również funkcjonariuszy innych niż wymienieni w ust. 1 pkt 1.

3.

Przedłużenia okresu zawieszenia w czynnościach służbowych dokonuje przełożony właściwy do zawieszenia w czynnościach służbowych. Jeżeli zawieszenie w czynnościach służbowych nastąpiło w trybie ust. 2, przedłużenia okresu zawieszenia dokonuje Komendant Główny Straży Granicznej.

4.

Do zawieszania w czynnościach służbowych Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz przedłużania okresu tego zawieszenia uprawniony jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.

§ 2.

1.

Zawieszenie w czynnościach służbowych oraz przedłużenie okresu zawieszenia w czynnościach służbowych następuje w formie decyzji administracyjnej.

2.

W decyzji, o której mowa w ust. 1, zamieszcza się:

1)

oznaczenie przełożonego podejmującego decyzję;

2)

datę wydania;

3)

stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe funkcjonariusza, którego decyzja dotyczy;

4)

powołanie podstawy prawnej;

5)

wskazanie okresu, na który następuje zawieszenie lub przedłużenie okresu zawieszenia;

6)

uzasadnienie faktyczne i prawne;

7)

pouczenie o przysługującym środku odwoławczym;

8)

podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska przełożonego.

3.

Decyzję, o której mowa w ust. 1, doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu funkcjonariuszowi, a kopie decyzji włącza się do jego akt osobowych.

§ 3.

1.

Od decyzji, o której mowa w § 2 ust. 1, funkcjonariuszowi przysługuje odwołanie do:

1)

ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jeżeli decyzję wydał Komendant Główny Straży Granicznej;

2)

Komendanta Głównego Straży Granicznej, jeżeli decyzję wydał przełożony, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.

2.

Odwołanie, o którym mowa w ust. 1, wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych lub przedłużeniu okresu zawieszenia za pośrednictwem przełożonego, który wydał decyzję.

33)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..

Rozpatrzenie odwołania następuje w formie decyzji, która powinna być podjęta w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania i akt sprawy.

§ 4.

1.

Zawieszenie w czynnościach służbowych ustaje:

1)

po upływie terminu określonego w decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych, jeżeli zawieszenia nie przedłużono do czasu ukończenia postępowania karnego;

2)

w przypadku prawomocnego zakończenia postępowania karnego lub dyscyplinarnego.

2.

Zawieszenie w czynnościach służbowych uchyla się w przypadku ustania:

1)

przesłanek wskazujących na celowość zawieszenia, o których mowa w art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej;

2)

przyczyn, które były podstawą przedłużenia okresu zawieszenia.

3.

Uchylenie zawieszenia w czynnościach służbowych następuje w formie decyzji.

4.

Decyzję, o której mowa w ust. 3, wydaje przełożony właściwy do zawieszenia w czynnościach służbowych, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.

5.

Decyzję o uchyleniu zawieszenia w czynnościach służbowych Komendanta Głównego Straży Granicznej wydaje minister właściwy do spraw wewnętrznych.

6.

Jeżeli decyzja o zawieszeniu w czynnościach służbowych została podjęta w trybie § 2 ust. 2, decyzję o uchyleniu tego zawieszenia podejmuje Komendant Główny Straży Granicznej.

7.

Do decyzji, o których mowa w ust. 4-6, przepis § 3 stosuje się odpowiednio.

§ 5.

W sprawach, w których na mocy przepisów dotychczasowych Komendant Główny Straży Granicznej podjął decyzję o przedłużeniu okresu zawieszenia w czynnościach służbowych do czasu ukończenia postępowania karnego, przepis § 4 ust. 6 stosuje się odpowiednio.

§ 6.

W zakresie nieuregulowanym rozporządzeniem stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

§ 7.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16 marca 2002 r..
1)
Obecnie działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. poz. 1265).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 grudnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1709), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 16 marca 2002 r.