Rozporządzenie Rady Ministrówz dnia 4 września 2015 r.w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania i wypłacania zasiłków na utrzymanie członków rodziny żołnierzom odbywającym czynną służbę wojskową

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 128d ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej   (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, 1220 i 1224) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przyznawania i wypłacania żołnierzom zasiłków na utrzymanie członków rodziny, o których mowa w art. 128 ust. 1 i art. 128a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, dokumenty wymagane do wydania decyzji o przyznaniu zasiłku, sposób postępowania z dokumentacją przy przeniesieniu żołnierza do innej jednostki wojskowej lub osoby odbywającej zasadniczą służbę w obronie cywilnej do innej jednostki organizacyjnej, a także termin wypłaty oraz okres pobierania zasiłku na utrzymanie członków rodziny pozostających na wyłącznym utrzymaniu.

§ 2.

Do wniosku o przyznanie zasiłku należy dołączyć decyzję wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) uznającą żołnierza za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny.

§ 3.

1.

Jeżeli żołnierz nabył prawo do zasiłku, o którym mowa w § 2, po dniu stawienia się do służby wojskowej, zasiłek wypłaca się od dnia nabycia tego prawa.

2.

Za dzień nabycia prawa rozumie się dzień:

1)

od którego żołnierz posiada na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny, potwierdzony ostateczną decyzją wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) uznającą tego żołnierza za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny;

2)

w którym powstał obowiązek alimentacyjny żołnierza określony prawomocnym orzeczeniem sądu.

§ 4.

1.

Zasiłek wypłaca się miesięcznie z dołu, w terminie wypłaty uposażenia.

2.

Kwotę zasiłku za okres krótszy niż miesiąc ustala się w wysokości 1/30 miesięcznej kwoty zasiłku za każdy dzień.

§ 5.

1.

W przypadku przeniesienia żołnierza do innej jednostki wojskowej lub przeniesienia osoby odbywającej zasadniczą służbę w obronie cywilnej do innej jednostki organizacyjnej obrony cywilnej decyzja o przyznaniu zasiłku pozostaje w mocy. Dowódca lub komendant tej jednostki przesyła dokumentację uprawniającą do wypłaty tego zasiłku do dowódcy lub komendanta jednostki, w której będą odbywali służbę ten żołnierz lub ta osoba odbywająca zasadniczą służbę w obronie cywilnej.

2.

Dokumentację, o której mowa w ust. 1, przesyła się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia przeniesienia żołnierza do innej jednostki wojskowej lub od dnia przeniesienia osoby odbywającej zasadniczą służbę w obronie cywilnej do jednostki organizacyjnej obrony cywilnej.
1)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania i wypłacania zasiłków na utrzymanie członków rodziny osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 180, poz. 1857 oraz z 2007 r. Nr 69, poz. 451), które utraciło moc na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 22, poz. 120 i Nr 161, poz. 1278).