Rozporządzenie Rady Ministrówz dnia 11 września 2015 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa   (Dz. U. z 2014 r. poz. 1438 oraz z 2015 r. poz. 308 i 349) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa   (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.1)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 230, 1345 i 1346.) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w § 2 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2.

Pomoc, o której mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4, w § 6 oraz w § 9a, jest udzielana podmiotom, które nie są przedsiębiorstwem znajdującym się w trudnej sytuacji w rozumieniu art. 2 pkt 14 rozporządzenia nr 702/2014.
 ”
 ;

2)

w § 4 w ust. 1 uchyla się pkt 2;

3)

w § 5 w ust. 7 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1)

składa się co najmniej z 3 osób, w tym 1 przedstawiciela ośrodka doradztwa rolniczego oraz 1 przedstawiciela izby rolniczej, mających wykształcenie wyższe albo średnie w zakresie rolnictwa, ekonomiki rolnictwa lub rybactwa albo co najmniej pięcioletni staż w prowadzeniu gospodarstwa rolnego potwierdzony przez sołtysa, z tym że w przypadku szacowania szkód w budynkach lub budowlach służących do prowadzenia działalności rolniczej co najmniej 1 osoba wchodząca w skład komisji powinna mieć wykształcenie lub doświadczenie zawodowe w zakresie budownictwa;
 ”
 ;

4)

w § 9:

a)

w ust. 1:
  •   -  
    wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:
    „ 
    Warunkiem udzielenia gwarancji lub poręczenia, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i § 6 ust. 1 pkt 2, jest:
     ”
     ,
  •   -  
    pkt 3 otrzymuje brzmienie:
    „ 

    3)

    przedstawienie zaświadczeń albo oświadczeń o niezaleganiu z płatnościami podatków oraz o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne;
     ”
     ,

b)

ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2.

Warunkiem uzyskania gwarancji lub poręczenia, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, jest dodatkowo przedstawienie planu inwestycji.
 ”
 ,

c)

ust. 9 otrzymuje brzmienie:
„ 

9.

Łączna kwota udzielonej gwarancji lub poręczenia spłaty kredytu bankowego oraz kwota dopłat do oprocentowania kredytu bankowego nie może przekroczyć wysokości pomocy obliczonej zgodnie z § 3 ust. 7, § 5 ust. 11 i § 6 ust. 2.
 ”
 ;

5)

po § 9 dodaje się § 9a w brzmieniu:
„ 

§ 9a.

1.

Agencja udziela pomocy finansowej na realizację innych zadań wynikających z polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, polegającej na udzielaniu:

1)

wstępnie uznanym na podstawie przepisów o organizacji rynków owoców i warzyw i rynku chmielu grupom producentów owoców i warzyw gwarancji spłaty kredytów bankowych przeznaczonych na realizację inwestycji niezbędnych do spełnienia kryteriów uznania za organizację producentów owoców i warzyw ujętych w zatwierdzonych planach dochodzenia do uznania,

2)

grupom producentów rolnych utworzonych dla produktów lub grupy produktów - świnie żywe, prosięta, warchlaki, mięso wieprzowe: świeże, chłodzone, mrożone, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw   (Dz. U. Nr 88, poz. 983, z późn. zm.2)Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2273, z 2004 r. Nr 162, poz. 1694, z 2005 r. Nr 175, poz. 1462, z 2006 r. Nr 251, poz. 1847 oraz z 2008 r. Nr 98, poz. 634.), gwarancji spłaty kredytów bankowych przeznaczonych na realizację inwestycji
- objętych programem naprawczym, o którym mowa w art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe   (Dz. U. z 2015 r. poz. 128, z późn. zm.3)Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 559, 978, 1166, 1223, 1260, 1311, 1348,).

2.

Warunkiem udzielenia gwarancji, o których mowa w ust. 1, jest:

1)

złożenie, za pośrednictwem banku, wniosku o udzielenie gwarancji, sporządzonego na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej;

2)

przedstawienie kopii programu naprawczego;

3)

przedstawienie kopii umowy kredytu bankowego wraz z aneksami;

4)

złożenie dokumentu potwierdzającego formę prawną prowadzonej działalności;

5)

złożenie sprawozdania finansowego z ostatnich 2 lat obrotowych poprzedzających rok złożenia wniosku, o którym mowa w pkt 1 - w przypadku podmiotu prowadzącego księgi rachunkowe zgodnie z przepisami o rachunkowości;

6)

złożenie oświadczenia o sytuacji finansowej - na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej - w przypadku podmiotu nieprowadzącego ksiąg rachunkowych;

7)

przedstawienie zaświadczeń albo oświadczeń o niezaleganiu z płatnościami podatków oraz o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne;

8)

złożenie oświadczenia, że inwestycja finansowana kredytem bankowym objętym programem naprawczym nie była realizowana z udziałem środków publicznych.

3.

Wniosek, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, jest rozpatrywany w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.

4.

Gwarancje, o których mowa w ust. 1, są terminowe i mogą być udzielane do wysokości 80% wykorzystanej kwoty kredytu bankowego objętego programem naprawczym, nie więcej niż 5 mln zł.

5.

Agencja żąda zabezpieczeń udzielonej gwarancji przewidzianych w Kodeksie cywilnym i przepisach prawa wekslowego, a także może żądać poddania się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego.

6.

Agencja z tytułu udzielonej gwarancji pobiera jednorazowo prowizję w wysokości do 0,2% gwarantowanej kwoty kredytu bankowego objętego programem naprawczym.

7.

Kwotę pomocy z tytułu udzielonej gwarancji ustala się zgodnie z przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

8.

Pomoc, o której mowa w ust. 1, nie może zostać udzielona do kredytów bankowych objętych programem naprawczym, jeżeli inwestycja została zrealizowana z udziałem środków publicznych.
 ”
 ;

6)

w § 13 ust. 7 otrzymuje brzmienie:
„ 

7.

Wysokość pomocy, o której mowa w ust. 1, ustala się jako iloczyn deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku, o którym mowa w ust. 4, powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody, wyrażonej w procentach wysokości szkód oraz stawki pomocy, której wysokość będzie uzależniona od rodzaju uprawy.
 ”
 ;
1357 i 1513.

7)

po § 13d dodaje się § 13e w brzmieniu:
„ 

§ 13e.

1.

W 2015 r. Agencja udziela pomocy finansowej na realizację innych zadań wynikających z polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, producentowi rolnemu w rozumieniu przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, który w 2015 r. prowadzi gospodarstwo w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w którym są utrzymywane zwierzęta gospodarskie z gatunku świnia ( sus scrofa ), których średnia roczna liczba wynosi powyżej 50 sztuk, położone na obszarze określonym w § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018   (Dz. U. poz. 517).

2.

Średnią roczną liczbę świń, o której mowa w ust. 1, ustala się na podstawie rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych jako iloraz sumy liczby zwierząt gospodarskich z gatunku świnia ( sus scrofa ) utrzymywanych w gospodarstwie w ostatnim dniu każdego miesiąca 2015 r. i liczby pełnych miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 6.

3.

Pomoc, o której mowa w ust. 1, jest udzielana w formie refundacji wydatków dla producentów rolnych będących rolnikami ryczałtowymi w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług - według ceny brutto, a dla pozostałych producentów rolnych - według ceny netto, poniesionych od dnia wprowadzenia programu bioasekuracji do dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 6, na:

1)

zakup mat dezynfekcyjnych;

2)

zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych;

3)

zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego;

4)

zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

4.

Pomoc, o której mowa w ust. 1, ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie i jest udzielana zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1408/2013 oraz przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

5.

Wysokość pomocy, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 50% wydatków, o których mowa w ust. 3, na gospodarstwo.

6.

Pomoc, o której mowa w ust. 1, jest przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, na wniosek tego producenta rolnego złożony na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej.

7.

Wniosek, o którym mowa w ust. 6, zawiera co najmniej:

1)

imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;

2)

numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;

3)

numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (numer PESEL) wnioskodawcy albo numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy, a w przypadku osób fizycznych nieposiadających obywatelstwa polskiego - numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;

4)

wnioskowaną kwotę pomocy.

8.

Do wniosku, o którym mowa w ust. 6, dołącza się:

1)

faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie;

2)

oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie;

3)

oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

9.

Termin składania wniosków, o których mowa w ust. 6, minister właściwy do spraw rolnictwa ogłasza na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania tych wniosków.
 ”
 ;

8)

w § 15:

a)

ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
 ”
 ,

b)

dodaje się ust. 5 w brzmieniu:
„ 

5.

W przypadku umów kredytu zawartych od dnia 18 września 2012 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. na warunkach i zgodnie z przepisami rozporządzenia, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, należne bankowi oprocentowanie w przypadku kredytów bankowych, o których mowa w § 9 ust. 1 i § 9a tego rozporządzenia, jest płacone przez kredytobiorcę w dotychczasowej wysokości, a gdy oprocentowanie należne bankowi wynosi poniżej 3%, kredytobiorca płaci oprocentowanie w wysokości tego oprocentowania.
 ”
 ;

9)

w § 17 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„ 

2.

Gwarancje, o których mowa w § 9a, mogą być udzielane w okresie obowiązywania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem pomocy publicznej polegającej na udzielaniu tych gwarancji.
 ”
 .

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 230, 1345 i 1346.
2)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2273, z 2004 r. Nr 162, poz. 1694, z 2005 r. Nr 175, poz. 1462, z 2006 r. Nr 251, poz. 1847 oraz z 2008 r. Nr 98, poz. 634.
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 559, 978, 1166, 1223, 1260, 1311, 1348,