Rozporządzenie Rady Ministrówz dnia 3 listopada 2015 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 12a i art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów   (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego   (Dz. U. poz. 856) wprowadza się następujące zmiany:

1)

§ 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 1.

1.

Przy ministrze właściwym do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, zwanym dalej „Ministrem”, tworzy się Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego, zwaną dalej „Komisją”.

2.

Minister działa, w zakresie projektowanych rozwiązań dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego na poziomie krajowym i regionalnym lub polityki miejskiej, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego.
 ”
 ;

2)

w § 3 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2.

Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra uzgodniony z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, zgłoszony po zasięgnięciu opinii przewodniczącego Komisji, powołuje i odwołuje zastępcę przewodniczącego Komisji oraz jej członków, w liczbie od 14 do 17 osób, spośród wybitnych specjalistów - teoretyków, praktyków z zakresu prawa budowlanego, architektury, planowania i zagospodarowania przestrzennego, infrastruktury informacji przestrzennej, gospodarki nieruchomościami, rozwoju regionalnego, ochrony środowiska lub ochrony dóbr kultury.
 ”
 ;

3)

§ 7 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 7.

Do zadań Komisji należy opracowanie projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego obejmującego przepisy w zakresie kompleksowej regulacji dotyczącej procesu inwestycyjno-budowlanego, obejmującego:

1)

Prawo budowlane;

2)

planowanie i zagospodarowanie przestrzenne.
 ”
 ;

4)

po § 7 dodaje się § 7a w brzmieniu:
„ 

§ 7a.

1.

Minister może, z zastrzeżeniem § 1 ust. 2, przedstawiać Komisji projekty aktów prawnych do oceny, a także zwracać się o opinię w budzących wątpliwości kwestiach prawnych z zakresu wskazanego w § 7.

2.

Komisja przedstawia Ministrowi ocenę lub opinię w terminie 30 dni od dnia skierowania do niej projektu aktu prawnego lub budzących wątpliwości kwestii prawnych.
 ”
 ;

5)

w § 8 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„ 

3.

Zespoły problemowe wykonują zadania przydzielone przez przewodniczącego Komisji, w szczególności przygotowują poszczególne części projektu, o którym mowa w § 7, oraz oceny lub opinie, o których mowa w § 7a.
 ”
 ;

6)

§ 10 i § 11 otrzymują brzmienie:
„ 

§ 10.

1.

Projekt, o którym mowa w § 7, lub jego części, oraz oceny i opinie, o których mowa w § 7a, po przyjęciu przez Komisję, przewodniczący Komisji przedstawia Ministrowi oraz, w uzgodnieniu z Ministrem, upublicznia je.

2.

Minister, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, może dokonywać, przed skierowaniem projektu lub jego części do uzgodnień, zmian merytorycznych w przyjętym przez Komisję projekcie lub jego częściach, informując o tym przewodniczącego Komisji oraz załączając uzasadnienie dokonanych zmian.

§ 11.

1.

Projekt, o którym mowa w § 7, lub jego części, po przedstawieniu Ministrowi i po ewentualnym dokonaniu zmian w trybie § 10 ust. 2, Minister kieruje do konsultacji publicznych i procesu uzgodnień, w trybie określonym przepisami uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. - Regulamin pracy Rady Ministrów   (M. P. poz. 979 oraz z 2015 r. Nr 145, poz. 1063) oraz przepisami odrębnymi.

2.

Minister informuje przewodniczącego Komisji o przebiegu prac Rady Ministrów, Sejmu i Senatu nad przygotowanym przez Komisję projektem, a także o przebiegu prac nad projektami dokumentów, o których mowa w § 7a, odnośnie do których Komisja przedstawiła swoją ocenę lub opinię.
 ”
 ;

7)

w § 12 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„ 

3.

Przepis ust. 1 nie wyklucza pokrywania, przez właściwych ministrów z części budżetu państwa, których są dysponentami, a także ze środków pochodzących ze źródeł zagranicznych im przyznanych, kosztów związanych z przeprowadzeniem analiz, działań symulacyjnych oraz badań dotyczących projektu przepisów rangi ustawowej, o którym mowa w § 7, odnoszących się do ich obszaru zadań.
 ”
 .

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.