Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznychz dnia 23 lutego 2015 r.w sprawie szczegółowych wymagań oraz obowiązków konsula w zakresie ochrony lokalu wyborczego w czasie przerwy w głosowaniu

Treść rozporządzenia

§ 1.

Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania oraz obowiązki konsula w zakresie ochrony lokalu wyborczego w czasie przerwy w głosowaniu oraz zasady udzielania pomocy przy ochronie tych lokali.

§ 2.

W celu zapewnienia ochrony lokali wyborczych w czasie przerwy w głosowaniu konsul, nie później niż 14 dni przed dniem wyborów, informuje właściwy w zakresie utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego organ państwa przyjmującego działający na obszarze właściwości terytorialnej konsula o organizowanych wyborach oraz umiejscowieniu siedzib lokali wyborczych i zwraca się z prośbą do tego organu o udzielenie pomocy przy ochronie lokali wyborczych na wypadek wystąpienia przerwy w głosowaniu.

§ 3.

1.

Konsul zapewnia, w miarę możliwości, umiejscowienie siedziby lokalu wyborczego w obiektach wyposażonych w środki zabezpieczenia technicznego takie jak ogrodzenia, kraty w oknach, wzmocnione drzwi i co najmniej jeden zamek o skomplikowanym mechanizmie.

2.

Konsul uzgadnia z administratorem pomieszczeń, w których usytuowany jest lokal wyborczy, możliwość korzystania ze środków łączności znajdujących się w dyspozycji administratora. W przypadku braku takiej możliwości konsul upewnia się, że do dyspozycji przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej oraz jego zastępcy pozostają inne środki łączności umożliwiające utrzymywanie kontaktu z konsulem, w tym telefony komórkowe.

3.

Na wypadek przerwy w głosowaniu przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej i jego zastępcy udostępnia się numer telefonu wykorzystywany przez konsula.

4.

Konsul prowadzi wykaz wykorzystywanych przez przewodniczących obwodowych komisji wyborczych i ich zastępców numerów telefonów lub innych dostępnych środków łączności.

§ 4.

1.

W czasie przerwy w głosowaniu przewodniczący obwodowej komisji wyborczej bądź jego zastępca zabezpieczają drzwi i okna pomieszczenia lokalu wyborczego, w którym odbywa się głosowanie, w sposób uniemożliwiający dostanie się do niego osób postronnych oraz opieczętowują je pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

2.

W czasie przerwy w głosowaniu w lokalu wyborczym znajdującym się poza siedzibą przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego co najmniej dwóch członków obwodowej komisji wyborczej, w tym jej przewodniczący bądź jego zastępca, dokonuje okresowej kontroli stanu zabezpieczenia lokalu wyborczego oraz stanu opieczętowania.

3.

O każdej przerwie w głosowaniu przewodniczący obwodowej komisji wyborczej bądź jego zastępca niezwłocznie zawiadamiają konsula z wykorzystaniem dostępnych środków łączności.

4.

Konsul zawiadamia organ państwa przyjmującego właściwy w zakresie utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego o przerwie w głosowaniu zarządzonej przez daną obwodową komisję wyborczą i zwraca się z prośbą o udzielenie pomocy przy ochronie lokalu wyborczego w czasie tej przerwy.

§ 5.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
2)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 26, poz. 134, Nr 94, poz. 550, Nr 102, poz. 588, Nr 134, poz. 777, Nr 147, poz. 881, Nr 149, poz. 889, Nr 171, poz. 1016 i Nr 217, poz. 1281, z 2012 r. poz. 849, 951 i 1529 oraz z 2014 r. poz. 179, 180 i 1072.