Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowejz dnia 16 marca 2015 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie wzywania osób podlegających powszechnemu obowiązkowi obrony przez organy wojskowe

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 52 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej   (Dz. U. z 2015 r. poz. 144) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 marca 2004 r. w sprawie wzywania osób podlegających powszechnemu obowiązkowi obrony przez organy wojskowe   (Dz. U. Nr 50, poz. 484, z późn. zm.1)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1157, z 2009 r. Nr 70, poz. 602 oraz z 2010 r. Nr 87, poz. 567.) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w § 2 w pkt 2 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 3 w brzmieniu:
„ 

3)

dowódca jednostki wojskowej.
 ”
 ;

2)

w § 4:

a)

pkt 2-5 otrzymują brzmienie:
„ 

2)

doręczenia lub wycofania karty skierowania do pełnienia służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

3)

doręczenia lub wycofania karty mobilizacyjnej;

4)

nadania lub uchylenia przydziału mobilizacyjnego;

5)

nadania lub uchylenia pracowniczego przydziału mobilizacyjnego;
 ”
 ,

b)

pkt 6a-6c otrzymują brzmienie:
„ 

6a)

nadania, zmiany, uchylenia lub wygaśnięcia przydziału kryzysowego;

6b)

doręczenia karty przydziału kryzysowego;

6c)

prowadzenia czynności kwalifikacyjnych przed zawarciem kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;
 ”
 ;

3)

po § 6 dodaje się § 6a i § 6b w brzmieniu:
„ 

§ 6a.

1.

Żołnierz rezerwy, któremu nadano przydział kryzysowy lub przydział mobilizacyjny, jest obowiązany do osobistego stawienia się na wezwanie dowódcy jednostki wojskowej w sprawach:

1)

zawarcia, przedłużenia, rozwiązania lub zmiany kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;

2)

określonych w art. 53 ust. 5 oraz art. 132i ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;

3)

nadania, zmiany i uchylenia przydziału kryzysowego lub mobilizacyjnego;

4)

opiniowania służbowego;

5)

mianowania na wyższy stopień wojskowy oraz wręczenia odznaczeń i wyróżnień;

6)

skierowania na kurs, szkolenie lub staż lub specjalizację;

7)

związanych z postępowaniem dyscyplinarnym;

8)

finansowych;

9)

wydania lub zwrotu umundurowania, wyekwipowania, uzbrojenia i wyposażenia oraz w celu udziału w postępowaniu związanym z ustaleniem szkody w mieniu wojskowym.

2.

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do komendanta szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia oraz żołnierzy służby przygotowawczej.

§ 6b.

Sprawy pozostające we właściwości dowódcy jednostki wojskowej niewymagające natychmiastowego bądź szybkiego stawiennictwa, w przypadku dużej odległości jednostki wojskowej od miejsca zamieszkania żołnierza rezerwy oraz gdy koszt przejazdu z miejsca zamieszkania żołnierza rezerwy do jednostki wojskowej jest w oczywistym stopniu wyższy niż koszt przejazdu do najbliższej wojskowej komendy uzupełnień, załatwia się za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień mającego siedzibę w miejscu najbliższym miejsca zamieszkania żołnierza rezerwy.
 ”
 ;

4)

§ 8 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 8.

1.

W przypadkach wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczeń i wyróżnień stosuje się formę zaproszenia.

2.

Jeżeli osoba podlegająca powszechnemu obowiązkowi obrony jest obowiązana uzyskać zwolnienie z pracy, obok zaproszenia stosuje się wezwanie w sprawie powszechnego obowiązku obrony.
 ”
 .

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1157, z 2009 r. Nr 70, poz. 602 oraz z 2010 r. Nr 87, poz. 567.