Rozporządzenie Rady Ministrówz dnia 23 grudnia 2014 r.w sprawie zgłoszenia zamiaru koncentracji przedsiębiorców

Spis treści

Treść rozporządzenia

§ 1.

1.

Rozporządzenie określa:

1)

szczegółowe warunki, jakim powinno odpowiadać zgłoszenie zamiaru koncentracji przedsiębiorców, w tym wykaz informacji i dokumentów, zwany dalej „WID”, które powinno to zgłoszenie zawierać;

2)

wysokość opłat od wniosków o wszczęcie postępowania antymonopolowego w sprawach koncentracji oraz tryb ich uiszczania.

2.

WID stanowi załącznik do rozporządzenia.

§ 2.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1)

ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów;

2)

zgłoszeniu - rozumie się przez to zgłoszenie zamiaru koncentracji przedsiębiorców;

3)

rynku właściwym, na który koncentracja wywiera wpływ w układzie horyzontalnym - rozumie się przez to każdy rynek produktowy, na którym zaangażowani są co najmniej dwaj przedsiębiorcy uczestniczący w koncentracji (rynek wspólny) i gdzie koncentracja prowadzi do uzyskania łącznego udziału w rynku geograficznym w wysokości większej niż 20%;

4)

rynku właściwym, na który koncentracja wywiera wpływ w układzie wertykalnym - rozumie się przez to każdy rynek właściwy, jeżeli:

a)

działa na nim co najmniej jeden przedsiębiorca uczestniczący w koncentracji i jest on równocześnie rynkiem zakupu lub sprzedaży (poprzedni lub następny szczebel obrotu), na którym działa którykolwiek z pozostałych przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji (rynek powiązany wertykalnie), oraz

b)

udział w rynku przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji na którymkolwiek z tych rynków przekracza 30%, bez względu na to, czy aktualnie istnieje powiązanie typu dostawca - odbiorca między tymi przedsiębiorcami;

5)

rynku właściwym, na który koncentracja wywiera wpływ w układzie konglomeratowym - rozumie się przez to każdy rynek produktowy:

a)

na którym między przedsiębiorcami uczestniczącymi w koncentracji nie istnieją żadne powiązania horyzontalne i wertykalne oraz

b)

w którym którykolwiek z przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji posiada więcej niż 40% udziału w jakimkolwiek rynku właściwym obejmującym terytorium Polski lub jego część;

6)

przedsiębiorcach bezpośrednio uczestniczących w koncentracji - rozumie się przez to:

a)

wspólnie łączących się przedsiębiorców - w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy,

b)

przedsiębiorcę przejmującego kontrolę - w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy,

c)

wspólnie wszystkich przedsiębiorców biorących udział w utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy - w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 3 ustawy,

d)

przedsiębiorcę nabywającego część mienia innego przedsiębiorcy - w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 4 ustawy,

e)

przedsiębiorcę lub przedsiębiorców, nad którymi jest przejmowana kontrola - w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy,

f)

przedsiębiorcę tworzonego - w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 3 ustawy,

g)

przedsiębiorcę, do którego należy nabywana część mienia - w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 4 ustawy;

7)

przedsiębiorcach uczestniczących w koncentracji - rozumie się przez to przedsiębiorców bezpośrednio uczestniczących w koncentracji, pozostałych przedsiębiorców należących do grup kapitałowych w rozumieniu art. 4 pkt 14 ustawy, do których należą przedsiębiorcy bezpośrednio uczestniczący w koncentracji, oraz przedsiębiorców, którzy współkontrolują grupę kapitałową, do której należy przedsiębiorca uczestniczący w koncentracji, lub są współkontrolowani przez przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji;

8)

instytucjach finansowych - rozumie się przez to w szczególności banki, zakłady ubezpieczeń, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwa emerytalne i domy maklerskie;

9)

roku poprzedzającym - rozumie się przez to rok obrotowy poprzedzający rok zgłoszenia zamiaru koncentracji.

§ 3.

Zgłoszenie stanowi wniosek o wszczęcie postępowania antymonopolowego w sprawie koncentracji, o którym mowa w art. 49 ust. 2 ustawy.

§ 4.

1.

Przedsiębiorca dokonujący zgłoszenia przedstawia kompletne i zgodne ze stanem faktycznym informacje i dokumenty określone w WID, z zastrzeżeniem § 5 i 6.

2.

Przedsiębiorca w trakcie postępowania ma obowiązek niezwłocznego informowania Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwanego dalej „Prezesem Urzędu”, o każdej zmianie stanu faktycznego lub prawnego, która może mieć wpływ na ocenę koncentracji.

§ 5.

1.

Prezes Urzędu może, na wniosek przedsiębiorcy dokonującego zgłoszenia, zawarty w zgłoszeniu, uznać je za spełniające wymogi określone w § 4, mimo braku informacji lub dokumentów objętych WID, jeżeli jednocześnie:

1)

przedsiębiorca dokonujący zgłoszenia nie ma dostępu do całości lub części tych informacji lub dokumentów;

2)

podjęte przez niego działania w celu ich uzyskania nie przyniosły rezultatu;

3)

przedsiębiorca ten uprawdopodobnił należytą staranność w podjęciu działań zmierzających do uzyskania tych informacji lub dokumentów.

2.

W przypadkach, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorca dokonujący zgłoszenia jest obowiązany do podania danych szacunkowych oraz wskazania źródeł i podstaw dokonanych szacunków.

3.

Jeżeli przedsiębiorca w trakcie postępowania uzyska informacje lub dokumenty, o których mowa w ust. 1, przesyła je niezwłocznie Prezesowi Urzędu.

4.

Przedsiębiorca dokonujący zgłoszenia nie może powoływać się na brak dostępu do informacji lub dokumentów dotyczących grupy kapitałowej, do której należy, z wyłączeniem informacji dotyczących przedsiębiorców należących do tej grupy kapitałowej działających wyłącznie za granicą.

§ 6.

1.

Prezes Urzędu może, na wniosek przedsiębiorcy dokonującego zgłoszenia, zawarty w zgłoszeniu, uznać je za spełniające wymogi określone w § 4, mimo braku informacji lub dokumentów określonych w WID, jeżeli przedsiębiorca dokonujący zgłoszenia uprawdopodobni, że te informacje lub dokumenty nie są obiektywnie niezbędne do wydania decyzji w sprawie koncentracji.

2.

Uznanie zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, za spełniające wymogi określone w § 4 nie zwalnia przedsiębiorcy dokonującego zgłoszenia z obowiązku przedstawienia, na żądanie Prezesa Urzędu, informacji lub dokumentów, jeżeli w toku postępowania stały się one niezbędne do wydania decyzji w sprawie koncentracji.

§ 7.

Przedsiębiorca dokonujący zgłoszenia, który uznaje przedstawione w zgłoszeniu informacje za tajemnicę przedsiębiorstwa, jest obowiązany wskazać w zgłoszeniu, które z informacji stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, oraz przedstawić jawną wersję zgłoszenia (niezawierającą informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa) lub w przypadku zgłoszenia zamiaru koncentracji przez więcej niż jednego przedsiębiorcę przedstawić wraz ze zgłoszeniem wniosek, o którym mowa w art. 69 ust. 4 ustawy.

§ 8.

Od wniosków o wszczęcie postępowania antymonopolowego w sprawach koncentracji przed Prezesem Urzędu przedsiębiorca uiszcza opłatę w wysokości 5000 zł od zgłoszenia zamiaru koncentracji przedsiębiorców.

§ 9.

Opłatę, o której mowa w § 8, przedsiębiorca zobowiązany do dokonania zgłoszenia wpłaca w gotówce do kasy lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Prezesa Urzędu. Jedna opłata od wniosku uiszczana jest również w przypadku, gdy do dokonania zgłoszenia zamiaru koncentracji zobowiązanych jest co najmniej dwóch przedsiębiorców.

§ 10.

Przedsiębiorca występujący z wnioskiem o wszczęcie postępowania antymonopolowego w sprawie koncentracji dołącza do wniosku dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w § 8.

§ 11.

Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2007 r. w sprawie zgłoszenia zamiaru koncentracji przedsiębiorców   (Dz. U. Nr 134, poz. 937).

§ 12.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 18 stycznia 2015 r.
1)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 99, poz. 660 i Nr 171, poz. 1206, z 2008 r. Nr 157, poz. 976, Nr 223, poz. 1458 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 18, poz. 97 i Nr 157, poz. 1241, z 2011 r. Nr 34, poz. 173 oraz z 2014 r. poz. 945.

Załącznik   -   WID