Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowejz dnia 2 czerwca 2015 r.w sprawie noszenia uzbrojenia przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 137a ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych   (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414 i 1822) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa warunki, okoliczności i sposób noszenia uzbrojenia przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką.

§ 2.

Żołnierze zawodowi i żołnierze pełniący służbę kandydacką noszą uzbrojenie przy realizacji zadań służbowych w następujący sposób:

1)

broń krótką (pistolety, rewolwery) w kaburze:

a)

na pasie oficerskim, na prawym boku w kaburze, w składzie ubioru służbowego,

b)

na pasie żołnierskim lub pasie udowym, na prawym boku, w składzie ubioru polowego, ćwiczebnego i specjalnego,

c)

na pasku skórzanym do spodni, na prawym boku, w zestawie z koszulobluzą z krótkimi i długimi rękawami,

d)

na rapciach, na prawym boku, z kurtką munduru, kurtką wyjściową, kurtką wiatrówką i bluzą olimpijką,

e)

na szelkach w kaburze operacyjnej do ubioru cywilnego lub munduru;

2)

broń długą na pasie broni (subkarabinki, karabinki, karabiny wyborowe, karabiny maszynowe, granatniki) w położeniu:

a)

„przez plecy”,

b)

„na pas”,

c)

„przez pierś”,

d)

„przez kark”;

3)

pistolet maszynowy z kolbą złożoną w kaburze na pasku przez ramię;

4)

broń białą:

a)

kordzik - do ubioru galowego na rapciach zawieszonych na pasku skórzanym do spodni z lewej strony, skierowany rękojeścią do przodu, ostrzem opadającym lekko w dół; długość przedniego rapcia powinna być taka, aby górna krawędź rękojeści kordzika przylegała do dolnej krawędzi kurtki; tylny rapeć powinien być około 5 cm dłuższy od przedniego,

b)

szablę - w pododdziałach reprezentacyjnych do ubioru służbowego, na rapciach lub żabce, na pasie oficerskim z koalicyjką, na lewym boku wzdłuż bocznego szwu spodni, z tym że w Marynarce Wojennej bez koalicyjki.

§ 3.

1.

Broń służbowa może być noszona przez żołnierzy jednostek specjalnych oraz żołnierzy wykonujących zadania ochronne w położeniu zapewniającym swobodę operacyjną.

2.

Broń służbowa noszona przez żołnierzy, o których mowa w ust. 1, może być zamocowana do oporządzenia, umundurowania lub ubrania lub umieszczona w kieszeniach, zasobnikach lub plecakach, lub połączona z innym sprzętem w sposób zapewniający natychmiastowe i dogodne jej użycie.
1)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 stycznia 2004 r. w sprawie noszenia uzbrojenia przez żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 21, poz. 197), które utraciło moc na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1355).