Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegoz dnia 31 sierpnia 2016 r.w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych 1)Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).

Spis treści

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 32a ust. 4 i art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty   (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 oraz z 2016 r. poz. 35, 64, 195, 668 i 1010) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1.

Określa się ramowe plany nauczania dla publicznych szkół i placówek artystycznych:

1)

szkoły muzycznej I stopnia - stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;

2)

ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia - stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;

3)

szkoły muzycznej II stopnia - stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;

4)

ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia - stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia;

5)

ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych - stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia;

6)

liceum plastycznego - stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia;

7)

ogólnokształcącej szkoły baletowej - stanowiący załącznik nr 7 do rozporządzenia;

8)

szkoły sztuki tańca - stanowiący załącznik nr 8 do rozporządzenia;

9)

szkoły sztuki cyrkowej - stanowiący załącznik nr 9 do rozporządzenia;

10)

policealnej szkoły muzycznej - stanowiący załącznik nr 10 do rozporządzenia;

11)

policealnej szkoły plastycznej - stanowiący załącznik nr 11 do rozporządzenia;

12)

ogniska artystycznego - stanowiący załącznik nr 12 do rozporządzenia.

2.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o podstawie programowej kształcenia ogólnego, należy przez to rozumieć odpowiednio podstawę programową kształcenia ogólnego określoną w załączniku nr 2 lub 4 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół   (Dz. U. poz. 977, z 2014 r. poz. 803 oraz z 2016 r. poz. 895).

§ 2.

1.

Ramowy plan nauczania określa:

1)

tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a w przypadku szkół artystycznych prowadzących kształcenie ogólne - także zajęć z wychowawcą;

2)

inne zajęcia edukacyjne;

3)

tygodniowy wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły.

2.

Minimalny tygodniowy wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych wynosi 2 godziny na ucznia.

§ 3.

1.

Na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas (semestrów) na danym etapie edukacyjnym, z wyodrębnieniem każdego roku szkolnego, tygodniowy (semestralny) wymiar godzin odpowiednio:

1)

poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego oraz zajęć z wychowawcą;

2)

poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych artystycznych;

3)

innych zajęć edukacyjnych artystycznych;

4)

dodatkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli takie zajęcia są prowadzone;

5)

godzin do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczonych w szczególności na:

a)

zwiększenie liczby godzin wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w tym zajęć prowadzonych indywidualnie z uczniami wybitnie uzdolnionymi osiągającymi znaczące sukcesy artystyczne,

b)

zajęcia realizujące potrzeby i zainteresowania uczniów.

2.

W szkolnym planie nauczania szkoły artystycznej uwzględnia się zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych, a w przypadku szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne również wymiar godzin:

1)

zajęć religii lub etyki zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach;

2)

zajęć wychowania do życia w rodzinie zgodnie z przepisami w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

3.

W szkolnym planie nauczania dopuszcza się wprowadzenie innej niż w systemie lekcyjno-klasowym organizacji zajęć edukacyjnych, w szczególności w formie plenerów artystycznych, zielonych szkół, obozów naukowych lub artystycznych, realizacji spektakli, przedstawień, koncertów i wystaw, jeżeli ich łączny czas realizacji nie przekroczy 5 tygodni w roku szkolnym i zostanie zagwarantowane co najmniej 30 tygodni nauki w roku szkolnym.

4.

W przypadku wprowadzenia w szkolnym planie nauczania organizacji zajęć, o której mowa w ust. 3, do arkusza organizacji szkoły należy załączyć szczegółowy harmonogram wszystkich planowanych zajęć.

5.

Zajęcia w ramach udzielanej uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole są organizowane zgodnie z przepisami w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

§ 4.

Uczeń ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia realizujący specjalność instrumentalną, rytmiczną lub lutniczą może po ukończeniu klasy II zmienić specjalność na instrumentalno-jazzową, wokalną lub wokalno-jazzową. W takim przypadku, począwszy od klasy III, uczeń realizuje zajęcia edukacyjne artystyczne określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia odpowiednio w tabeli 4, 7 lub 8.

§ 5.

1.

W szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne podział na grupy jest obowiązkowy na:

1)

obowiązkowych zajęciach edukacyjnych: komputerowych, informatyki i technologii informacyjnej - w oddziałach liczących więcej niż 24 uczniów, z tym że liczba uczniów w grupie nie może przekraczać liczby stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej;

2)

nie więcej niż połowie godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, dla których z treści programu nauczania wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych - w oddziałach liczących więcej niż 30 uczniów.

2.

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne z języków obcych są prowadzone w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych lub międzyklasowych liczących do 24 uczniów, z tym że przy podziale na grupy uwzględnia się stopień zaawansowania znajomości języka obcego.

3.

W szkole liczącej nie więcej niż dwa oddziały każdej klasy zajęcia z języków obcych oraz z przedmiotów ujętych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie rozszerzonym mogą być prowadzone w grupach, w tym w grupach międzyoddziałowych, liczących nie mniej niż 5 uczniów.

4.

Obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego są prowadzone w grupach liczących do 26 uczniów. Dopuszcza się tworzenie grup międzyoddziałowych, międzyklasowych, a w zespołach szkół - także międzyszkolnych, w zależności od realizowanej formy tych zajęć. Zajęcia wychowania fizycznego, w zależności od realizowanej formy, mogą być prowadzone łącznie albo oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.

§ 6.

1.

Począwszy od roku szkolnego 2016/2017 ramowe plany nauczania określone w niniejszym rozporządzeniu stosuje się we wszystkich klasach (semestrach) publicznych szkół artystycznych oraz we wszystkich latach nauki w publicznych placówkach artystycznych.

2.

Publiczne szkoły pomaturalne bibliotekarskie i animatorów kultury stosują ramowe plany nauczania, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych   (Dz. U. poz. 785), do czasu zakończenia prowadzenia działalności przez te szkoły, o której mowa w art. 13 ustawy z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw   (Dz. U. poz. 1010).

§ 7.

1.

W przypadku uczniów szkół realizujących, do dnia wejścia w życie rozporządzenia, ramowe plany nauczania, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych   (Dz. U. z 2014 r. poz. 262) albo w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych, dopuszcza się możliwość realizacji obowiązkowych zajęć edukacyjnych w wymiarze niższym niż wynikający z ramowych planów nauczania określonych w niniejszym rozporządzeniu, pod warunkiem zrealizowania odpowiednio podstawy programowej kształcenia ogólnego lub podstawy programowej kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego.

2.

Uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia rozpoczęli realizację trzech przedmiotów obowiązkowych ujętych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie rozszerzonym, mogą realizować te przedmioty w zakresie rozszerzonym do czasu zakończenia cyklu kształcenia.

§ 8.

Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych   (Dz. U. poz. 785).

§ 9.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1)
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).

Załącznik nr 1   -   Ramowy plan nauczania szkoły muzycznej I stopnia

Załącznik nr 2   -   Ramowy plan nauczania ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia

Załącznik nr 3   -   Ramowy plan nauczania szkoły muzycznej II stopnia

Załącznik nr 4   -   Ramowy plan nauczania ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia

Załącznik nr 5   -   Ramowy plan nauczania ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych

Załącznik nr 6   -   Ramowy plan nauczania liceum plastycznego

Załącznik nr 7   -   Ramowy plan nauczania ogólnokształcącej szkoły baletowej

Załącznik nr 8   -   Ramowy plan nauczania szkoły sztuki tańca

Załącznik nr 9   -   Ramowy plan nauczania szkoły sztuki cyrkowej

Załącznik nr 10   -   Ramowy plan nauczania policealnej szkoły muzycznej

Załącznik nr 11   -   Ramowy plan nauczania policealnej szkoły plastycznej

Załącznik nr 12   -   Ramowy plan nauczania ogniska artystycznego