Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 29 sierpnia 2016 r.w sprawie odszkodowań przyznawanych osobom udzielającym pomocy Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, niebędącym jego funkcjonariuszami

Spis treści

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym   (Dz. U. z 2016 r. poz. 1310) zarządza się, co następuje:

   Rozdział 1   

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa warunki i tryb przyznawania odszkodowań osobom niebędącym funkcjonariuszami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej „CBA”, a także rodzaje i wysokość świadczeń odszkodowawczych, w przypadku utraty życia lub poniesienia uszczerbku na zdrowiu albo szkody w mieniu podczas udzielania lub w związku z udzielaniem pomocy CBA, przysługujących tym osobom, zwanym dalej „osobami poszkodowanymi”, lub ich spadkobiercom.

§ 2.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „przeciętnym wynagrodzeniu”, należy przez to rozumieć przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, stosowane, poczynając od drugiego kwartału każdego roku, przez okres jednego roku.

§ 3.

Odszkodowania z tytułu utraty życia lub poniesienia uszczerbku na zdrowiu albo szkody w mieniu podczas udzielania lub w związku z udzielaniem pomocy CBA obejmują:

1)

jednorazowe odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu dla osoby poszkodowanej;

2)

jednorazowe odszkodowanie z tytułu utraty życia osoby poszkodowanej dla jej spadkobierców;

3)

odszkodowanie za poniesione szkody w mieniu dla osoby poszkodowanej lub jej spadkobierców.

   Rozdział 2   

Odszkodowania z tytułu utraty życia lub poniesienia uszczerbku na zdrowiu

§ 4.

1.

Jednorazowe odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu przyznaje się osobie poszkodowanej do wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.

2.

Jednorazowe odszkodowanie ulega proporcjonalnemu zwiększeniu, jeżeli uszczerbek na zdrowiu ulegnie zwiększeniu o co najmniej 10 punktów procentowych w stosunku do tego, który był podstawą przyznania odszkodowania.

3.

Zwiększenie odszkodowania, o którym mowa w ust. 2, przysługuje, jeżeli zmiany w stanie zdrowia osoby poszkodowanej uzasadniające zwiększenie odszkodowania nastąpiły w ciągu 3 lat od zdarzenia będącego podstawą do wypłaty osobie poszkodowanej odszkodowania z tytułu poniesienia uszczerbku na zdrowiu.

§ 5.

1.

W razie śmierci osoby poszkodowanej jej spadkobiercom przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

2.

Jeżeli w ciągu 3 lat od zdarzenia będącego podstawą do wypłaty jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu osoba poszkodowana po otrzymaniu tego odszkodowania zmarła, spadkobiercom przyznaje się odszkodowanie, jeżeli byłoby ono wyższe niż odszkodowanie wypłacone tej osobie. W takim przypadku odszkodowanie przyznaje się w wysokości stanowiącej różnicę między kwotami odszkodowań i wypłaca się w odpowiednich częściach.

§ 6.

Odszkodowanie przysługuje niezależnie od zasiłku pogrzebowego, odprawy oraz innych świadczeń przysługujących na podstawie odrębnych przepisów.

§ 7.

1.

Jeżeli do jednorazowego odszkodowania z tytułu utraty przez osobę poszkodowaną życia jest uprawniony tylko jeden spadkobierca osoby poszkodowanej, jednorazowe odszkodowanie przysługuje:

1)

w wysokości 18-krotności przeciętnego wynagrodzenia - gdy uprawnionym jest małżonek albo dziecko;

2)

w wysokości 9-krotności przeciętnego wynagrodzenia - gdy uprawnionym jest inny spadkobierca.

2.

Jeżeli do jednorazowego odszkodowania z tytułu utraty życia przez osobę poszkodowaną są uprawnieni równocześnie:

1)

małżonek i jedno lub więcej dzieci - jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości ustalonej w ust. 1 pkt 1, zwiększonej o 3,5-krotne przeciętne wynagrodzenie na każde dziecko;

2)

dwoje lub więcej dzieci - jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości określonej w ust. 1 pkt 1, zwiększonej o 3,5-krotne przeciętne wynagrodzenie na drugie i każde następne dziecko;

3)

tylko spadkobiercy inni niż małżonek lub dzieci - jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości ustalonej według zasad określonych w ust. 1 pkt 2, zwiększonej o 3,5-krotne przeciętne wynagrodzenie na drugiego i każdego następnego uprawnionego.

3.

Jeżeli obok małżonka lub dzieci do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie inni spadkobiercy, każdemu z nich odszkodowanie przysługuje w wysokości 3,5-krotnego przeciętnego wynagrodzenia, niezależnie od odszkodowania przysługującego małżonkowi lub dzieciom zgodnie z ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1 i 2.

4.

Kwotę jednorazowego odszkodowania ustaloną zgodnie z ust. 2 dzieli się między uprawnionych spadkobierców w równych częściach.

5.

Kwotę jednorazowego odszkodowania zaokrągla się do pełnych złotych.

§ 8.

Jednorazowe odszkodowanie, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1, nie przysługuje małżonkowi w przypadku orzeczonej separacji.

§ 9.

Jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli uszczerbek na zdrowiu lub utrata życia osoby poszkodowanej nastąpiły z jej winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa albo z powodu użycia przez nią alkoholu lub podobnie działającego środka.

   Rozdział 3   

Odszkodowanie za szkody poniesione w mieniu

§ 10.

1.

Osobie poszkodowanej, która poniosła szkodę w mieniu, przysługuje odszkodowanie.

2.

Przepisy § 5 ust. 1 i § 6 stosuje się odpowiednio.

3.

Kwotę odszkodowania, o którym mowa w ust. 1, dzieli się między uprawnionych spadkobierców w równych częściach.

4.

W przypadku uzyskania odszkodowania za szkodę poniesioną w mieniu na innej podstawie, wypłaca się różnicę do wysokości odszkodowania ustalonego zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

§ 11.

Odszkodowanie za szkodę poniesioną w mieniu ustala się według ceny zakupu takiego samego składnika mienia z dnia, w którym wydano decyzję w tej sprawie, z uwzględnieniem stopnia jego zużycia lub utraty wartości. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu, jej wysokość ustala się według ceny zakupu składnika mienia tego samego rodzaju o identycznych lub zbliżonych parametrach.

§ 12.

Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli szkoda w mieniu osoby poszkodowanej nastąpiła z jej winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa albo z powodu użycia przez nią alkoholu lub podobnie działającego środka.

   Rozdział 4   

Postępowanie w sprawie odszkodowania

§ 13.

Postępowanie w sprawie odszkodowania wszczyna się na wniosek osoby poszkodowanej albo jej spadkobierców, który zawiera dane personalne osoby poszkodowanej oraz dokładny opis miejsca i okoliczności zdarzenia, a także zgodę na przetwarzanie związanych z nim danych.

§ 14.

1.

Wniosek składa się do Szefa CBA nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia zaistnienia zdarzenia będącego podstawą do wypłaty osobie poszkodowanej lub jej spadkobiercom odszkodowania.

2.

Szef CBA może w każdym czasie wszcząć postępowanie z urzędu.

§ 15.

1.

Postępowanie w sprawie odszkodowania obejmuje postępowanie wyjaśniające.

2.

W toku postępowania wyjaśniającego ustala się w szczególności:

1)

rodzaj, czas, miejsce i przyczynę zgonu, powstania uszczerbku na zdrowiu lub szkody w mieniu;

2)

wysokość szkody w mieniu;

3)

okoliczności towarzyszące zdarzeniu, o którym mowa w pkt 1.

3.

W celu dokonania ustaleń, o których mowa w ust. 2, korzysta się z protokołów lub notatek służbowych oraz innych dokumentów sporządzonych w związku z udzieleniem pomocy CBA przez osobę poszkodowaną, a w razie potrzeby przesłuchuje się także świadków lub zasięga opinii rzeczoznawców.

4.

O stopniu i charakterze uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej oraz związku tego stopnia uszczerbku na zdrowiu lub śmierci osoby poszkodowanej z udzielaniem pomocy CBA orzekają komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, z zastosowaniem przepisów właściwych dla orzekania o uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci ze służbą funkcjonariusza CBA.

5.

Z przebiegu postępowania wyjaśniającego sporządza się protokół, który zawiera:

1)

ustalenia dokonane w toku postępowania wyjaśniającego;

2)

datę i miejsce dokonania czynności oraz imię i nazwisko osoby przeprowadzającej postępowanie, a także imię, nazwisko i adres osoby poszkodowanej;

3)

ustalenie stopnia i charakteru uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej lub wysokości szkody w mieniu;

4)

imiona i nazwiska przesłuchanych świadków oraz treść ich zeznań;

5)

treść orzeczenia komisji lekarskiej lub opinii rzeczoznawcy.

6.

Przy ustalaniu wysokości jednorazowego odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu bierze się pod uwagę specyfikę pomocy oraz zakres zadań realizowanych w jej ramach.

7.

Przyznanie lub odmowa przyznania odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji.

8.

Przed wydaniem decyzji w sprawie przyznania odszkodowania zapoznaje się osobę poszkodowaną lub jej spadkobierców z treścią protokołu i wyznacza termin wniesienia przez te osoby uwag i wniosków.

9.

Szef CBA wydaje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania odszkodowania po rozpatrzeniu uwag i wniosków, o których mowa w ust. 8, albo gdy uwagi lub wnioski nie zostaną zgłoszone w wyznaczonym terminie.

§ 16.

W sprawach nieuregulowanych w rozporządzeniu stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego   (Dz. U. z 2016 r. poz. 23, 868 i 996).

§ 17.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.