Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowejz dnia 30 października 2015 r.w sprawie wcześniejszego zwalniania żołnierzy z zasadniczej służby wojskowej

Spis treści

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 90a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej   (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, z późn. zm.1)Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 1220, 1224 i 1830.) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1)

szczegółowy tryb postępowania w zakresie zwalniania żołnierzy z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem, a także przenoszenia do rezerwy tych żołnierzy;

2)

szczegółowe przypadki, warunki i sposób postępowania w zakresie wzywania żołnierzy zwolnionych przedterminowo z zasadniczej służby wojskowej do odbycia pozostałego okresu tej służby.

§ 2.

Użyte w rozporządzeniu określenie „żołnierz” oznacza żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową.

§ 3.

1.

Zwolnienie żołnierza z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem następuje nie później niż:

1)

po upływie siedmiu dni od dnia, w którym dowódcy jednostki wojskowej doręczono:

a)

ostateczne orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej o uznaniu żołnierza za:
  •   -  
    czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej,
  •   -  
    niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
  •   -  
    trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,

b)

ostateczną decyzję wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), ustalającą konieczność sprawowania przez żołnierza bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny,

c)

prawomocne orzeczenie sądu w przypadku zarządzenia w stosunku do żołnierza wykonania kary pozbawienia wolności, w tym również kary zastępczej,

d)

ostateczną decyzję Ministra Obrony Narodowej, wydaną na podstawie udokumentowanego, złożonego drogą służbową, indywidualnego wniosku żołnierza, uzasadnionego szczególnie ważnymi względami osobistymi lub rodzinnymi;

2)

z dniem rozpoczęcia wykonywania kary - w przypadku zarządzenia w stosunku do żołnierza wykonania kary pozbawienia wolności, w tym również kary zastępczej;

3)

po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia dowódcy jednostki wojskowej wniosku żołnierza udokumentowanego zaświadczeniem Państwowej Komisji Wyborczej o wybraniu żołnierza na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, lub senatora.

2.

W uzasadnionych przypadkach, jeżeli w terminach, o których mowa w ust. 1, nie jest możliwe rozliczenie żołnierza z jednostką wojskową, dowódca jednostki wojskowej zwalnia tego żołnierza w terminie późniejszym, niezwłocznie po jego rozliczeniu się z jednostką.

§ 4.

1.

O otrzymaniu dokumentów stanowiących podstawę zwolnienia żołnierza z zasadniczej służby wojskowej, dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie informuje żołnierza, określając mu jednocześnie czas na rozliczenie się z jednostką wojskową oraz przewidywany termin zwolnienia z czynnej służby wojskowej.

2.

W przypadku złożenia przez żołnierza wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, dowódca jednostki wojskowej informuje żołnierza o okresie rozliczenia się z jednostką wojskową oraz przewidywanym terminie zwolnienia z czynnej służby wojskowej.

§ 5.

1.

Żołnierza zwolnionego z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem, dowódca jednostki wojskowej skreśla z ewidencji wojskowej i przekazuje wtórnik karty ewidencyjnej tego żołnierza właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień.

2.

Wraz z wtórnikiem karty ewidencyjnej przekazuje się uwierzytelnioną kopię dokumentów stanowiących podstawę zwolnienia żołnierza z zasadniczej służby wojskowej.

§ 6.

1.

Żołnierz zwolniony z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem z powodu konieczności sprawowania przez niego bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny zgłasza się niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia ustania przyczyny zwolnienia do wojskowego komendanta uzupełnień w celu ustalenia możliwości powołania go do odbycia pozostałego okresu tej służby.

2.

Żołnierza zwolnionego z zasadniczej służby wojskowej z powodu uznania go za trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, a także z powodu zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, wojskowy komendant uzupełnień skreśla z ewidencji wojskowej.

§ 7.

1.

Fakt zwolnienia żołnierza z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem, a także przeniesienia do rezerwy tego żołnierza stwierdza się w rozkazie dziennym jednostki wojskowej.

2.

W rozkazie, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się również fakt rozliczenia się żołnierza z jednostką wojskową.

3.

W wojskowych dokumentach osobistych i w ewidencji wojskowej żołnierza zamieszcza się datę zwolnienia z czynnej służby wojskowej, a jeżeli w wyniku tego zwolnienia następuje przeniesienie do rezerwy, również informację o tym fakcie, a także informację dotyczącą dokumentu stanowiącego podstawę zwolnienia oraz numer i datę rozkazu dziennego dowódcy jednostki wojskowej.

§ 8.

1.

Wezwanie żołnierza zwolnionego przedterminowo z zasadniczej służby wojskowej z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej do odbycia pozostałego okresu tej służby może nastąpić z przyczyn służbowych uzasadniających natychmiastowe dokonanie zmiany stanu ewidencyjnego żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową w jednostce wojskowej w przypadkach udziału jednostki wojskowej w:

1)

zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków;

2)

akcjach poszukiwawczych oraz ratowania życia ludzkiego;

3)

ochronie mienia;

4)

oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu;

5)

wykonywaniu zadań poza granicami państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa   (Dz. U. z 2014 r. poz. 1510).

2.

Wezwanie doręcza się żołnierzowi, o którym mowa w ust. 1, co najmniej na trzy dni przed dniem stawienia się do jednostki wojskowej określonym w wezwaniu.

3.

W przypadku gdy żołnierz, któremu doręczono wezwanie, o którym mowa w ust. 1, nie może stawić się z powodu stanu zdrowia lub innych ważnych przyczyn do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej w terminie i miejscu określonych w wezwaniu, niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie dowódcę jednostki wojskowej określonego w wezwaniu. Po ustaniu przyczyn zdrowotnych lub innych ważnych przyczyn uniemożliwiających stawianie się do służby, żołnierz, któremu doręczono wezwanie, zgłasza się niezwłocznie do dowódcy jednostki wojskowej określonego w wezwaniu, przedstawiając stosowne zaświadczenie lekarskie, bądź inne dokumenty potwierdzające niemożność stawiennictwa.

4.

Niedotrzymanie terminu określonego w wezwaniu, o którym mowa w ust. 3, jest usprawiedliwione jeżeli żołnierz ze względu na stan zdrowia stwierdzony zaświadczeniem lekarskim nie mógł zawiadomić o niemożności osobistego stawienia się.

5.

Wzór wezwania żołnierza zwolnionego przedterminowo z zasadniczej służby wojskowej z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej do odbycia pozostałego okresu tej służby jest określony w załączniku do rozporządzenia.
1)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2015 r. poz. 1220, 1224 i 1830.
2)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 kwietnia 2006 r. w sprawie wcześniejszego zwalniania żołnierzy z zasadniczej służby wojskowej i z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. Nr 72, poz. 499 oraz z 2009 r. Nr 37, poz. 290), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 161, poz. 1278), tj. z dniem 1 stycznia 2010 r.

Załącznik   -   Wzór wezwania żołnierza zwolnionego przedterminowo z zasadniczej służby wojskowej z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej do odbycia pozostałego okresu tej służby