Rozporządzenie Ministra Energiiz dnia 15 grudnia 2016 r.w sprawie przeprowadzania kontroli przez przedsiębiorstwa energetyczne 1)Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2087).

Spis treści

Treść rozporządzenia

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1)

szczegółowy sposób przeprowadzania przez przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie przesyłania lub dystrybucji paliw lub energii kontroli legalności pobierania paliw lub energii, kontroli układów pomiarowo-rozliczeniowych, dotrzymywania zawartych umów oraz prawidłowości rozliczeń, zwanej dalej „kontrolą”, w tym:

a)

przedmiot kontroli,

b)

tryb przeprowadzania kontroli,

c)

szczegółowe uprawnienia kontrolujących;

2)

wzory protokołów kontroli i upoważnień do kontroli;

3)

wzór legitymacji służbowej.

§ 2.

Przedmiotem kontroli jest:

1)

sprawdzenie prawidłowości eksploatacji i działania układów pomiarowo-rozliczeniowych oraz rozliczeń w zakresie paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości - wyjaśnienie przyczyn ich powstania;

2)

ustalenie, czy miało miejsce pobieranie paliw lub energii bez zawarcia umowy albo z częściowym lub całkowitym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego;

3)

sprawdzenie dotrzymywania warunków zawartej umowy, w szczególności zgodności sposobu wykorzystywania paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła z warunkami określonymi w umowie.

§ 3.

Przedsiębiorstwo energetyczne przeprowadza kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek podmiotu posiadającego zawartą z tym przedsiębiorstwem energetycznym umowę w zakresie dostarczania lub poboru paliw lub energii. Kontrolę na wniosek tego podmiotu przedsiębiorstwo energetyczne przeprowadza w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

§ 4.

1.

Kontrolę przeprowadzają osoby upoważnione przez przedsiębiorstwo energetyczne, zwane dalej „kontrolującymi”, w zespole liczącym co najmniej dwie osoby, na podstawie imiennego upoważnienia i legitymacji służbowej, wydanych przez to przedsiębiorstwo energetyczne.

2.

Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

3.

Wzór legitymacji służbowej, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

4.

Przedsiębiorstwo energetyczne ewidencjonuje przeprowadzone kontrole, w tym protokoły kontroli oraz wydane upoważnienia i legitymacje.

§ 5.

Przedsiębiorstwo energetyczne, zlecając kontrolującym przeprowadzenie kontroli, ustala:

1)

miejsce kontroli, ze wskazaniem nazwy lub imienia i nazwiska kontrolowanego lub miejsce kontroli, w przypadku gdy przedmiotem kontroli jest ustalenie, czy miało miejsce pobieranie paliw lub energii bez zawarcia umowy;

2)

termin przeprowadzenia kontroli;

3)

osoby upoważnione do przeprowadzania kontroli;

4)

przedmiot i zakres kontroli.

§ 6.

1.

Kontrolę przeprowadza się w dniach i godzinach pracy, obowiązujących u kontrolowanego lub w innym czasie uzgodnionym z kontrolowanym, w sposób niepowodujący nadmiernych i nieuzasadnionych zakłóceń pracy.

2.

Kontrolę w lokalu mieszkalnym przeprowadza się w godzinach od 600 do 2200, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

§ 7.

W ramach kontroli kontrolujący mają prawo:

1)

dostępu do urządzeń technicznych i instalacji służącej do poboru lub wprowadzania paliw gazowych, energii elektrycznej lub cieplnej;

2)

żądania niezbędnych wyjaśnień ustnie lub w formie pisemnej w postaci papierowej;

3)

wykonywania dokumentacji fotograficznej lub audiowizualnej;

4)

wglądu do dokumentów i materiałów mających związek z przeprowadzaną kontrolą, w tym sporządzania ich kopii;

5)

przeprowadzania oględzin i prób układów pomiarowo-rozliczeniowych i instalacji służących do poboru lub wprowadzania paliw gazowych, energii elektrycznej lub cieplnej;

6)

przeprowadzania niezbędnych przeglądów urządzeń, będących własnością przedsiębiorstwa energetycznego, wykonywania prac związanych z ich eksploatacją lub naprawą oraz badań i pomiarów.

§ 8.

Kontrola obejmuje w szczególności:

1)

oględziny układów pomiarowo-rozliczeniowych i ich zabezpieczeń przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub zmianą wskazań oraz oględziny instalacji służących do poboru lub wprowadzania paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła;

2)

sprawdzenie prawidłowości wskazań poszczególnych układów pomiarowo-rozliczeniowych;

3)

sprawdzenie właściwości metrologicznych układów pomiarowo-rozliczeniowych;

4)

ocenę poprawności działania elementów układów pomiarowo-rozliczeniowych;

5)

dokonanie badań i pomiarów w zakresie przedmiotu kontroli;

6)

przeprowadzanie niezbędnych prac związanych z eksploatacją lub naprawą układów pomiarowo-rozliczeniowych należących do przedsiębiorstwa energetycznego;

7)

zebranie i zabezpieczenie materiałów dotyczących naruszenia przez podmiot posiadający zawartą z przedsiębiorstwem energetycznym umowę w zakresie dostarczania lub poboru paliw lub energii warunków tej umowy, w szczególności warunków eksploatacji układów pomiarowo-rozliczeniowych, oraz prawidłowości ich połączeń z instalacją i urządzeniami odbiorczymi.

§ 9.

Kontrolujący dokonują ustaleń stanu faktycznego na podstawie wyników oględzin, zabezpieczonych urządzeń, zabezpieczonych instalacji lub ich części, materiałów, o których mowa w § 8, zgromadzonej dokumentacji, w tym fotograficznej lub audiowizualnej oraz pisemnych lub ustnych wyjaśnień.

§ 10.

Kontrolujący informują kontrolowanego bądź osobę przez niego upoważnioną o ustaleniach wskazujących na ujawnione nieprawidłowości w zakresie przeprowadzonej kontroli, w szczególności w zakresie eksploatacji układów pomiarowo-rozliczeniowych i prowadzonych rozliczeniach.

§ 11.

1.

Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący sporządzają protokół, w którym zamieszczają ustalenia dokonane w trakcie kontroli.

2.

Protokół kontroli, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje kontrolowany bądź osoba przez niego upoważniona.

3.

Wzór protokołu kontroli, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 12.

1.

Protokół kontroli podpisują kontrolujący i kontrolowany lub osoba przez niego upoważniona. O odmowie podpisania protokołu kontroli kontrolujący czynią wzmiankę w protokole.

2.

Kontrolowanemu albo osobie przez niego upoważnionej przysługuje prawo zgłoszenia umotywowanych zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole.

3.

Zastrzeżenia zgłasza się w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania protokołu kontroli.

4.

W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 2, kontrolujący jest obowiązany niezwłocznie dokonać ich analizy i, w miarę potrzeby, podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w razie:

1)

stwierdzenia zasadności zastrzeżeń - odpowiednio zmienia lub uzupełnia odpowiednią część protokołu kontroli;

2)

nieuwzględnienia zastrzeżeń - przedstawia kontrolowanemu lub osobie przez niego upoważnionej pisemne uzasadnienie swojego stanowiska.

5.

Niezgłoszenie w terminie, o którym mowa w ust. 3, przez kontrolowanego zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole uznaje się za akceptację protokołu kontroli.

6.

O zgłoszeniu przez kontrolowanego zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole oraz stanowisku przedsiębiorstwa energetycznego wobec tych zastrzeżeń kontrolujący dokonuje wzmianki w protokole.

7.

Przedsiębiorstwo energetyczne, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 2, informuje w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, kontrolowanego albo osobę przez niego upoważnioną o zajętym stanowisku wobec tych zastrzeżeń oraz załącza uzupełniony protokół kontroli.

§ 13.

W przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli nieprawidłowości w zakresie, o którym mowa w § 2, przedsiębiorstwo energetyczne, w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli, zawiadamia w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, kontrolowanego lub osobę przez niego upoważnioną o terminie i sposobie usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

§ 14.

Do kontroli wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
1)
Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2087).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 984 i 1238, z 2014 r. poz. 457, 490, 900, 942, 1101 i 1662, z 2015 r. poz. 151, 478, 942, 1618, 1893, 1960 i 2365 oraz z 2016 r. poz. 266, 831, 925, 1052, 1165, 1823, 1948 i 1986.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 11 sierpnia 2000 r. w sprawie przeprowadzania kontroli przez przedsiębiorstwa energetyczne (Dz. U. poz. 866), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 984).

Załącznik nr 1   -   Wzór upoważnienia do przeprowadzenia kontroli

Załącznik nr 2   -   Wzór legitymacji służbowej kontrolującego

Załącznik nr 3   -   Wzór protokołu kontroli