Obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracjiz dnia 29 stycznia 2016 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej

Spis treści

Treść obwieszczenia

1.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych   (Dz. U. z 2015 r. poz. 1484 i 1890) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 grudnia 1997 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej   (Dz. U. Nr 160, poz. 1097), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:

1)

rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 sierpnia 2000 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej   (Dz. U. Nr 70, poz. 828);

2)

rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 września 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej   (Dz. U. poz. 1087).

2.

Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje:

1)

§ 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 sierpnia 2000 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej   (Dz. U. Nr 70, poz. 828), który stanowi:
„ 

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
 ”
 ;

2)

§ 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 września 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej   (Dz. U. poz. 1087), który stanowi:
„ 

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2012 r.
 ”
 .

Załącznik   -   Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 grudnia 1997 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej1)Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088).

§ 1.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej, zwani dalej „strażakami w służbie kandydackiej”, w okresie nauki w szkołach Państwowej Straży Pożarnej otrzymują zakwaterowanie zapewniające służbę w systemie skoszarowanym.

§ 2.

24)Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

Normę umundurowania oraz okresy jego używalności dla strażaków w służbie kandydackiej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

35)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

Normę odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego oraz okresy ich używalności dla strażaków w służbie kandydackiej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 3.

16)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

Strażakom w służbie kandydackiej mogą być wydawane używane przedmioty umundurowania, odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego, posiadające wartość użytkową. Przedmioty te wydaje się na czas, jaki pozostał do końca okresów ich używalności.

2.

Po upływie okresów używalności poszczególne przedmioty umundurowania przechodzą na własność strażaka w służbie kandydackiej.

§ 4.

17)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

Strażakom w służbie kandydackiej można wydać przedmioty umundurowania, odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego przed upływem okresu ich używalności w przypadkach utraty przedmiotu lub utraty jego wartości użytkowej.

27)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

W przypadkach utraty przedmiotu umundurowania, odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego lub utraty jego wartości użytkowej, powstałych w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych i z przyczyn niezależnych od użytkownika, strażakom w służbie kandydackiej wydaje się nieodpłatnie nowy przedmiot.

38)Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

W przypadkach utraty przedmiotu umundurowania, odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego lub utraty jego wartości użytkowej, powstałych z winy użytkownika, strażakom w służbie kandydackiej wydaje się na ich wniosek nowy przedmiot, jednakże użytkownik jest obowiązany zwrócić równowartość utraconego przedmiotu, obliczoną za czas, jaki pozostał do końca jego używalności.

§ 5.

1.

Strażacy w służbie kandydackiej otrzymują nieodpłatnie wyżywienie w naturze.

2.

Wyżywienie w naturze przysługuje przez okres nauki oraz w razie udziału w długotrwałych akcjach ratowniczych, ćwiczeniach i szkoleniu.

3.

W zakresie norm wyżywienia oraz zasad i warunków jego otrzymywania do strażaków w służbie kandydackiej stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie długotrwałych akcji ratowniczych, szczegółowych norm, zasad i warunków otrzymywania wyżywienia w czasie tych akcji oraz ćwiczeń lub szkolenia przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej lub inne osoby biorące w nich udział, a także przypadków, w których wypłaca się równoważnik pieniężny w zamian za przysługujące wyżywienie, sposobu ustalania jego wysokości oraz szczegółowych zasad wypłacania.

§ 6.

Strażakom w służbie kandydackiej wyżywienie w naturze nie przysługuje w czasie wolnym wynikającym z planów i programów nauczania oraz podczas urlopów trwających co najmniej 24 godziny.

§ 7.

1.

Dla strażaków w służbie kandydackiej mogą być organizowane posiłki uroczyste i promocyjne.

2.

Posiłki uroczyste można organizować:

1)

w dniach ustawowo wolnych od pracy oraz w dniach 24 i 31 grudnia;

2)

z okazji dorocznych świąt jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, Dnia Strażaka oraz uroczystego ślubowania.

3.

Posiłek promocyjny organizuje się w związku z ukończeniem szkoły (służby kandydackiej).

§ 8.

1.

W zamian za wyżywienie w naturze strażakom w służbie kandydackiej przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, równoważnik pieniężny, w wypadkach gdy wydanie wyżywienia w naturze nie jest możliwe.

2.

Równoważnik pieniężny nie przysługuje w wypadkach:

1)

określonych w § 6 i 7;

2)

rezygnacji z wyżywienia w naturze;

3)

korzystania z wyżywienia w naturze poza miejscem skoszarowania.

§ 9.

1.

Równoważnik pieniężny ustala się w wysokości odpowiadającej wartości stawek wyżywienia według norm obowiązujących w okresie powstania należności.

2.

Równoważnik pieniężny wypłaca się miesięcznie z dołu.

§ 10.

Strażakom w służbie kandydackiej przysługują co miesiąc następujące świadczenia pieniężne:

1)

zasadnicza należność pieniężna w wysokości uzależnionej od roku nauki;

2)

dodatek za stopień.

§ 11.

19)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

Wysokość zasadniczej należności pieniężnej uzależnionej od roku nauki, osiągania dobrych i bardzo dobrych wyników w nauce, pełnienia nieetatowych funkcji dowódcy plutonu bądź szefa kompanii wynosi:

Rok nauki
Podchorążowie
Kadeci
miesięcznie złotych
I
20-30
20-30
II
30-50
30-40
III
45-70
-
IV
65-100
-
V
100-120
-
     

2.

Zasadnicza należność pieniężna określona w ust. 1 dla słuchaczy pierwszego roku nauki przysługuje od pierwszego dnia rozpoczęcia roku akademickiego (szkolnego) w szkołach Państwowej Straży Pożarnej.

3.

Zasadnicza należność pieniężna przewidziana dla kolejnego wyższego roku nauki przysługuje od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym strażacy w służbie kandydackiej uzyskali zaliczenie odbywanego roku nauki.

4.

W okresie praktyk przewidzianych programem nauki oraz urlopu udzielonego z powodu długotrwałej choroby strażacy w służbie kandydackiej otrzymują świadczenia pieniężne określone w ust. 1 oraz § 12.

§ 1210)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 września 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej (Dz. U. poz. 1087), które weszło w życie z dniem 1 października 2012 r..

Wysokość dodatku za posiadany stopień dla strażaka w służbie kandydackiej wynosi:

Lp.
Stopień
Kwota dodatku miesięcznego w złotych
1
Starszy ogniomistrz
510
2
Ogniomistrz
490
3
Młodszy ogniomistrz
470
4
Starszy sekcyjny
450
5
Sekcyjny
430
6
Starszy strażak
390
7
Strażak
380
     

§ 13.

111)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

Strażakom w służbie kandydackiej, którzy uzyskali wyróżniające wyniki w nauce i służbie, mogą być przyznawane nagrody pieniężne lub rzeczowe w wysokości nieprzekraczającej dwukrotnej zasadniczej należności pieniężnej wraz z dodatkiem za stopień, odpowiednio dla podchorążych ostatniego roku studiów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i kadetów ostatniego roku nauki szkół aspirantów Państwowej Straży Pożarnej.

2.

Strażakom w służbie kandydackiej, którzy ukończą szkołę Państwowej Straży Pożarnej z wyróżnieniem, mogą być przyznane nagrody pieniężne lub rzeczowe, w wysokości:

1)

I lokata - do 300%,

2)

II lokata - do 200%,

3)

III lokata - do 100%,
kwoty dwukrotnej zasadniczej należności pieniężnej wraz z dodatkiem za stopień, obliczonej stosownie do ust. 1.

3.

Nagrody, o których mowa w ust. 1 i 2, przyznają komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej w ramach środków finansowych przewidzianych na ten cel, ustalonych w wysokości 2% rocznej sumy zasadniczych należności pieniężnych wraz z dodatkami za stopień.

§ 14.

1.

Strażakom w służbie kandydackiej przysługuje zwrot kosztów podróży publicznymi środkami komunikacji przy przejazdach na praktyki, w celu zebrania materiałów do pracy dyplomowej (końcowej).

2.

Zwrot kosztów podróży, o których mowa w ust. 1, przysługuje strażakom w służbie kandydackiej w wysokości ceny biletu II klasy pociągu osobowego lub ceny biletu państwowej komunikacji samochodowej. Jeżeli długość trasy przejazdu w jedną stronę wynosi ponad 100 km, zwrot kosztów przejazdu przysługuje w wysokości ceny biletu II klasy pociągu pospiesznego lub autobusu pospiesznego w obie strony.

§ 15.

1.

Strażakom w służbie kandydackiej, przeciwko którym wszczęto postępowanie dyscyplinarne lub zawieszonym w prawach studenta (słuchacza) szkół Państwowej Straży Pożarnej, zawiesza się wypłacanie 50% świadczeń pieniężnych określonych w § 11 ust. 1 i § 12, począwszy od dnia najbliższej wypłaty do dnia wydania orzeczenia dyscyplinarnego.

2.

W wypadku wydania orzeczenia uniewinniającego lub umarzającego postępowanie dyscyplinarne, a także przywrócenia strażakom w służbie kandydackiej praw studenta (słuchacza) szkół Państwowej Straży Pożarnej, zawieszone świadczenia pieniężne, o których mowa w ust. 1, wypłaca się do pełnej wysokości.

§ 16.

1.

Strażakom w służbie kandydackiej na ostatnim roku nauki może być przyznany zasiłek na utrzymanie rodziny, zwany dalej „zasiłkiem”, na następujących członków rodziny, pozostających na ich utrzymaniu:

112)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)

na współmałżonka - jeżeli:

a)

wychowuje co najmniej 1 dziecko lub rodzeństwo strażaka w wieku do lat 8 albo

b)

pobiera naukę w trybie dziennym w szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia, a w pozostałych szkołach do ukończenia 23 roku życia, albo

c)

jest co najmniej w 17 tygodniu ciąży i nie może z tego powodu uzyskać zatrudnienia oraz nie otrzymuje zasiłku dla bezrobotnych;

2)

na dzieci własne, przysposobione, pasierbów i dzieci wzięte na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej, oraz rodzeństwo strażaka, jeżeli:

a)

nie mają ukończonego 16 roku życia albo

b)

spełniają warunek określony w pkt 1 lit. b;

3)

na rodziców lub dziadków strażaka, a także na jego macochę i ojczyma, osoby przysposabiające oraz osobę, która wychowywała i utrzymywała strażaka przez okres co najmniej 3 lat przed ukończeniem przez niego 18 roku życia, jeżeli:

a)

ukończyli - mężczyzna 60, a kobieta 55 lat życia oraz

b)

nie posiadają środków utrzymania oraz nie ma innych osób zobowiązanych do ich utrzymania.

2.

Zasiłek na rodzeństwo strażaków w służbie kandydackiej może być przyznany w wypadku, gdy nie posiada ono środków utrzymania i nie ma innych osób zobowiązanych do ich utrzymania.

3.

Na członków rodziny, wymienionych w ust. 1, może być przyznany zasiłek niezależnie od ich wieku, w razie uzyskania - na podstawie odrębnych przepisów - orzeczenia o niepełnosprawności stopnia znacznego lub umiarkowanego.

413)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

Zasiłek może być przyznany strażakom w służbie kandydackiej co miesiąc w następującej wysokości:

1)

na jedną osobę - 100%,

2)

na drugą osobę - 85%,

3)

na każdą następną osobę - 75%
najniższego wynagrodzenia za pracę, określonego na podstawie odrębnych przepisów.

512)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

Jeżeli współmałżonek albo dzieci strażaka w służbie kandydackiej posiadają własny dochód nieprzekraczający łącznie kwoty zasiłku przewidzianego na tych członków rodziny, zasiłek może być przyznany w wysokości różnicy między sumą zasiłków obliczonych na współmałżonka i dzieci a sumą uzyskiwanego przez nie dochodu.

6.

Za dochód w rozumieniu ust. 5 nie uważa się zasiłku (dodatku) rodzinnego i pielęgnacyjnego, jak również stypendium (nagrody) przyznanego przez ministra nadzorującego szkołę wyższą oraz stypendium fundowanego.

7.

Strażakom w służbie kandydackiej, którzy są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych na rzecz członków rodziny wymienionych w ust. 1, zasiłek na te osoby wypłaca się w wysokości świadczeń alimentacyjnych ustalonej prawomocnym orzeczeniem sądu, nieprzekraczającej jednak wysokości zasiłku określonego w ust. 5.

§ 17.

1.

Zasiłek na utrzymanie rodziny przyznają komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej na pisemny wniosek złożony przez strażaków w służbie kandydackiej.

2.

W razie wątpliwości komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej mogą żądać przedłożenia do wglądu zaświadczenia o niepobieraniu stypendium przez żonę, legitymacji studenckiej lub szkolnej, odcinków renty, zaświadczenia o ciąży bądź pozostawaniu bez pracy lub innych potrzebnych dokumentów.

3.

W decyzji o przyznaniu zasiłku komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej określają dzień, od którego zasiłek przysługuje, oraz jego wysokość.

4.

Zasiłek wypłaca się w okresach miesięcznych z dołu. Jeżeli strażacy w służbie kandydackiej zakończyli naukę przed upływem danego miesiąca, zasiłek wypłaca się do dnia zakończenia służby kandydackiej.

5.

Zasiłek należny na osoby uprawnione do świadczeń alimentacyjnych wypłaca się bezpośrednio tym osobom lub ich opiekunom.

6.

Strażacy w służbie kandydackiej pobierający zasiłek są obowiązani niezwłocznie zawiadamiać pisemnie o wszelkich zmianach mających wpływ na wygaśnięcie uprawnień do zasiłku lub na jego wysokość.

§ 18.

W wyjątkowych wypadkach, a w szczególności, gdy wyniki w nauce i nienaganne wykonywanie obowiązków służbowych uzasadniają udzielenie strażakom w służbie kandydackiej pomocy materialnej, komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej mogą przyznać zasiłek na zasadach określonych w § 16 i 17 w razie powstania konieczności utrzymania rodziny w przedostatnim roku nauki lub w latach wcześniejszych.

§ 19.

1.

W razie śmierci strażaka w służbie kandydackiej pozostałej po nim rodzinie wypłaca się odprawę pośmiertną oraz zasiłek pogrzebowy w wysokości uposażenia zasadniczego przewidzianego dla najniższego stanowiska służbowego dla strażaków mianowanych na stałe wraz z dodatkiem za posiadany stopień służbowy.

214)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..

Świadczenia, o których mowa w ust. 1, przysługują współmałżonkowi strażaka w służbie kandydackiej, który pozostawał z nim we wspólnocie małżeńskiej, a w dalszej kolejności - dzieciom i rodzicom, jeżeli w dniu jego śmierci spełniali warunki do uzyskania renty rodzinnej na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa 15)Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 51, poz. 526) utraciła moc na podstawie art. 234 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2015 r. poz. 1929), która weszła w życie z dniem 29 czerwca 2002 r., Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

§ 20.

1.

Świadczenia pieniężne wypłacają szkoły Państwowej Straży Pożarnej w terminach ustalonych przez komendantów tych szkół.

2.

Koszty zakwaterowania oraz świadczeń pieniężnych, o których mowa w rozporządzeniu, są pokrywane ze środków budżetowych Państwowej Straży Pożarnej.

§ 21.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia16)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 29 grudnia 1997 r..
1)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 1351, z 2014 r. poz. 502, 616 i 1822 oraz z 2015 r. poz. 881, 1045, 1066, 1098, 1217, 1268, 1434, 1505 i 1890.
3)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 sierpnia 2000 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej (Dz. U. Nr 70, poz. 828), które weszło w życie z dniem 8 września 2000 r.
4)
Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
8)
Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
9)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 września 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania świadczeń otrzymywanych przez strażaków w służbie kandydackiej (Dz. U. poz. 1087), które weszło w życie z dniem 1 października 2012 r.
11)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
12)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
13)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
14)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
15)
Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 51, poz. 526) utraciła moc na podstawie art. 234 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2015 r. poz. 1929), która weszła w życie z dniem 29 czerwca 2002 r.
16)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 29 grudnia 1997 r.

Załącznik nr 1   -   Norma umundurowania oraz okresy jego używalności dla strażaków w służbie kandydackiej17)Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.


Lp.
Przedmiot
Jedn. miary
Ilość
Okres używalności w latach
Uwagi
SGSP**
SA***
1
Czapka wyjściowa zimowa
szt.
 
na okres nauki
3
dla kobiet - kapelusz
2
Czapka służbowa zimowa
szt.
 
na okres nauki
3
dla kobiet - kapelusz
3
Beret
szt.
 
na okres nauki
3
nie dotyczy kobiet
4
Kurtka 3/4 z podpinką
szt.
 
4
4
 
5
Płaszcz letni z podpinką
szt.
 
4
4
 
6
Mundur wyjściowy zimowy
kpl.
 
4
4
 
7
Mundur służbowy
kpl.
 
na okres nauki
3
dla kobiet -kurtka i spódnica
8
Sweter służbowy
szt.
 
na okres nauki
3
 
9
Spodnie letnie
szt.
 
2
2
dla kobiet - spódnica
10
Krawat
szt.
2
na okres nauki
na okres nauki
SA - 1 szt.
11
Szalik zimowy
szt.
 
na okres nauki
3
 
12
Szalik letni
szt.
 
na okres nauki
3
 
13
Rękawiczki zimowe
para
 
4
4
 
14
Koszula wyjściowa z długim rękawem*
szt.
2
na okres nauki
na okres nauki
SA - 1 szt.
15
Koszula wyjściowa z krótkim rękawem*
szt.
2
na okres nauki
na okres nauki
SA - 1 szt.
16
Koszula służbowa z długim rękawem*
szt.
3
na okres nauki
2
SA - 2 szt.
17
Koszula służbowa z krótkim rękawem*
szt.
2
na okres nauki
2
 
18
Skarpety zimowe*
para
8
na okres nauki
na okres nauki
SA - 4 pary, dla kobiet-rajstopy
19
Skarpety letnie*
para
8
na okres nauki
na okres nauki
SA - 4 pary, dla kobiet-raj stopy
20
Botki ocieplane
para
1
na okres nauki
3
 
21
Półbuty służbowe
para
2
na okres nauki
na okres nauki
SA - 1 para
22 (uchylona)
           
23
Sznur galowy
szt.
 
7
7
 
24
Pasek do spodni
szt.
 
7
7
nie dotyczy kobiet
25
Pokrowiec na mundur
szt.
 
7
7
 
Przedmioty umundurowania wydawane na promocję
26
Czapka wyjściowa letnia
szt.
     
SA - zimowa, dla kobiet - kapelusz
27
Mundur wyjściowy letni
kpl.
       
28
Koszula wyjściowa z długim rękawem
szt.
       
29
Krawat
szt.
       
30
Skarpety letnie
para
       
31
Półbuty wyjściowe
para
       
32
Sznur galowy
szt.
       
33
Rękawiczki letnie
para
       
34
Znak ukończenia szkoły /absolwentka/
szt.
       
Wyposażenie kompanii honorowi
35
Płaszcz sukienny
szt.
 
do zużycia
do zużycia
 
36
Spodnie zwężane lub bryczesy
szt.
 
do zużycia
do zużycia
 
37
Trzewiki bukatowe
z gwoździami lub oficerskie
para
 
do zużycia
do zużycia
 
38
Rękawiczki letnie białe
para
 
do zużycia
do zużycia
 
39
Sznur galowy
szt.
 
do zużycia
do zużycia
 
40
Pas główny
szt.
 
do zużycia
do zużycia
 
             

* Przedmiot osobistego użytku.
** Szkoła Główna Służby Pożarniczej.
*** Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej.
Uwaga:

1.

Do każdego przedmiotu strażacy w służbie kandydackiej otrzymują dystynkcje.

2.

Pranie chemiczne przedmiotów umundurowania wymienionych w lp. 4-7 zapewniają szkoły Państwowej Straży Pożarnej jeden raz w roku.
17)
Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.

Załącznik nr 2   -   Norma odzieży specjalnej i ekwipunku osobistego oraz okresy ich używalności dla strażaków w służbie kandydackiej18)Dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.


Lp.
Przedmiot
Jednostka miary
Ilość
Okres używalności w latach
Uwagi
1
2
3
4
5
6
1
Ubranie specjalne
kpl.
 
do zużycia
 
2
Rękawice specjalne
para
 
do zużycia
 
3
Kominiarka niepalna
szt.
 
do zużycia
 
4
Buty specjalne
para
2
do zużycia
1 para skórzanych 1 para gumowych
5
Hełm
szt.
 
wg normy producenta
 
6
Pas bojowy
szt.
 
wg normy producenta
 
7
Pas główny
szt.
 
7
 
8
Sztormiak
szt.
 
do zużycia
 
9
Zatrzaśnik
szt.
 
do zużycia
 
10
Toporek strażacki
szt.
 
do zużycia
 
11
Latarka
szt.
 
do zużycia
 
12
Nóż
szt.
 
do zużycia
 
13
Gwizdek
szt.
 
do zużycia
 
14
Podpinka linkowa
szt.
 
do zużycia
 
15
Sygnalizator bezruchu
szt.
 
do zużycia
na pełny stan zmiany służbowej
16
Maska do aparatu oddechowego
szt.
 
wg normy producenta
 
17
Ubranie koszarowe
kpl.
2
2
 
18
Koszulka letnia*
szt.
2
2
 
19
Koszulka zimowa*
szt.
2
2
 
20
Obuwie koszarowe*
para
 
2
 
21
Ubranie robocze
kpl.
 
do zużycia
 
22
Kurtka robocza ocieplana
szt.
 
do zużycia
 
23
Czapka robocza zimowa
szt.
 
do zużycia
 
24
Czapka robocza letnia
szt.
 
do zużycia
 
25
Kominiarka dziana*
szt.
 
do zużycia
 
26
Rękawice robocze
para
 
do zużycia
 
27
Ubranie treningowe*
kpl.
 
2
 
28
Pantofle gimnastyczne*
para
 
2
 
29
Spodenki gimnastyczne*
szt.
2
2
 
30
Koszulka gimnastyczna*
szt.
2
2
 
31
Poszwa na koc
szt.
2
do zużycia
 
32
Poszewka na poduszkę
szt.
2
do zużycia
 
33
Prześcieradło
szt.
2
do zużycia
 
34
Tornister-plecak z szelkami
kpl.
1
do zużycia
 
35
Manierka z przesuwką i pokrowcem
kpl.
1
do zużycia
 
36
Menażka
szt.
1
do zużycia
 
37
Niezbędnik (nóż, łyżka, widelec)
kpl.
1
do zużycia
 
38
Ręcznik*
szt.
3
na okres nauki
 
39
Szczotka do ubrania*
szt.
1
na okres nauki
 
40
Szczotka do obuwia*
szt.
1
na okres nauki
 
41
Mazak do pasty*
szt.
1
na okres nauki
 
42
Pasta do obuwia*
gram
320
1
 
43
Proszek do prania
gram
2400
1
 
44
Mydło toaletowe
gram
2400
1
 
45
Namiot uniwersalny NS-64
kpl.
 
8
1 namiot na 8 strażaków
46
Łóżko polowe
szt.
 
8
na 100% stanu osób
47
Materac polowo-koszarowy
szt.
 
8
na 100% stanu osób
48
Śpiwór
szt.
 
8
na 100% stanu osób
49
Worek marynarza
szt.
 
8
na 100% stanu osób
50
Peleryna przeciwdeszczowa
szt.
 
do zużycia
na 10 słuchaczy
51
Kożuch 3/4
szt.
 
do zużycia
na 30 słuchaczy
52
Buty filcowo-gumowe
para
 
do zużycia
na 30 słuchaczy
53
Buty gumowe
para
 
do zużycia
na 10 słuchaczy
           

* Przedmioty osobistego użytku.
Uwaga:
Do przedmiotów wymienionych pod lp. 1, 8 i 17 strażacy w służbie kandydackiej otrzymują dystynkcje.
18)
Dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.