Rozporządzenie Ministra Energiiz dnia 16 października 2017 r.w sprawie szczegółowego zakresu polityki korporacyjnej w zakresie zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom oraz wypadkom 1)Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka złożami kopalin, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2087).

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 108 ust. 9g ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze   (Dz. U. z 2016 r. poz. 1131, z późn. zm.3)Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 1991 oraz z 2017 r. poz. 60, 202, 1089, 1215 i 1566.) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1.

Polityka korporacyjna w zakresie zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom oraz wypadkom, zwana dalej „polityką korporacyjną”, określa następujące cele dotyczące kontroli ryzyka wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków, zwanego dalej „ryzykiem”:

1)

zapewnienie wykonywania ciągłej i bezpiecznej działalności polegającej na poszukiwaniu, rozpoznawaniu lub wydobywaniu węglowodorów ze złóż w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej „działalnością”;

2)

minimalizowanie ryzyka;

3)

minimalizowanie skutków wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków.

2.

Polityka korporacyjna ustala, że kontrola ryzyka jest przeprowadzana w zakładzie górniczym służącym do wykonywania działalności przez cały okres jej wykonywania.

3.

W zakresie sposobu osiągnięcia celów, o których mowa w ust. 1, polityka korporacyjna określa ogólny zakres wewnętrznych procedur wprowadzanych dla osiągnięcia tych celów.

§ 2.

1.

W zakresie sposobu przeprowadzania kontroli ryzyka polityka korporacyjna określa:

1)

stanowiska w strukturze organizacyjnej przedsiębiorcy i zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności, odpowiedzialne za kontrolę ryzyka;

2)

zakres obowiązków na stanowiskach, o których mowa w pkt 1;

3)

procedurę przeprowadzania kontroli ryzyka, uwzględniającą:

a)

sposób wykonywania działalności przez przedsiębiorcę,

b)

strukturę organizacyjną przedsiębiorcy i zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności,

c)

wnioski wynikające z ustaleń dotyczących stanu faktycznego i przyczyn niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków, w szczególności z ustaleń dokonanych przez organy nadzoru górniczego,

d)

wszystkie środki umożliwiające dokonanie identyfikacji i oceny ryzyka w sposób przejrzysty i zapewniający uzyskanie rzetelnych danych dotyczących ryzyka,

e)

sposób dokumentowania kontroli ryzyka.

2.

W zakresie sposobu doskonalenia zasad przeprowadzania kontroli ryzyka polityka korporacyjna określa działania korygujące zmierzające do usprawnienia kontroli ryzyka.

3.

W zakresie mechanizmów monitorowania skuteczności polityki korporacyjnej, polityka korporacyjna określa stanowiska w strukturze organizacyjnej przedsiębiorcy i zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności, odpowiedzialne za zbieranie i przekazywanie przedsiębiorcy informacji dotyczących:

1)

problemów napotkanych podczas przeprowadzania kontroli ryzyka;

2)

skuteczności polityki korporacyjnej.

§ 3.

W zakresie środków służących zapewnieniu bezpieczeństwa wykonywanej działalności polityka korporacyjna:

1)

określa system szkoleń pracowników zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności oraz innych osób przebywających na terenie tego zakładu górniczego, mający na celu zapewnienie wykonywania ciągłej i bezpiecznej działalności, minimalizowanie ryzyka, a także minimalizowanie skutków wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków;

2)

wskazuje, że pracownicy zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności oraz inne osoby przebywające na terenie tego zakładu górniczego mają dostęp do aktualnej informacji o ryzyku oraz o sposobach minimalizowania tego ryzyka;

3)

określa system nagradzania i doceniania zachowań pracowników zakładu górniczego służącego do wykonywania działalności oraz innych osób przebywających na terenie tego zakładu górniczego, minimalizujących ryzyko;

4)

zawiera informację o miejscu w siedzibie przedsiębiorcy oraz w zakładzie górniczym służącym do wykonywania działalności, w którym jest dostępna polityka korporacyjna.

§ 4.

W przypadku, o którym mowa w art. 108 ust. 9f ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, polityka korporacyjna zawiera również informację, o której mowa w tym przepisie.

§ 5.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
1)
Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka złożami kopalin, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2087).
2)
Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/30/UE z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich oraz zmiany dyrektywy 2004/35/WE (Dz. Urz. UE L 178 z 28.06.2013, str. 66).
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 1991 oraz z 2017 r. poz. 60, 202, 1089, 1215 i 1566.