Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwaz dnia 11 grudnia 2017 r.w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych 1)Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094 oraz z 2017 r. poz. 1076).

Spis treści

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a i c ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym   (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 i 1926) zarządza się, co następuje:

   Rozdział 1   

Przepisy ogólne

§ 1.

1.

Rozporządzenie określa:

1)

warunki i tryb rejestracji pojazdów, o których mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanych dalej „pojazdami”, czasowej rejestracji pojazdów oraz wyrejestrowania pojazdów;

2)

wzory dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i nalepki kontrolnej, a także ich opis;

3)

wzory tablic rejestracyjnych oraz innych tablic, cech identyfikacyjnych i oznaczeń, w które zaopatruje się pojazd, a także ich opis;

4)

szczegółowe wymagania techniczne dla tablic rejestracyjnych oraz zakres i sposób ich badania.

2.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1)

centralnym organie technicznym Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) - rozumie się przez to Komendanta Głównego Policji;

2)

danych SIS - rozumie się przez to dane, o których mowa w art. 1 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1986/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie dostępu służb odpowiedzialnych w państwach członkowskich za wydawanie świadectw rejestracji pojazdów do Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) (Dz. Urz. UE L 381 z 28.12.2006, str. 1 i Dz. Urz. UE L 26 z 31.01.2015, str. 34);

3)

dowodzie odprawy celnej przywozowej - rozumie się przez to:

a)

dokument określony przepisami prawa celnego potwierdzający spełnienie formalności celnych lub

b)

adnotację na dowodzie własności pojazdu lub zespołu pojazdów, określającą datę i numer dokumentu, o którym mowa w lit. a, oraz nazwę organu, który dokonał odprawy celnej - w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami;

4)

organie rejestrującym - rozumie się przez to odpowiednio starostę, prezydenta miasta na prawach powiatu albo wojewodę mazowieckiego;

5)

państwie członkowskim - rozumie się przez to państwo w rozumieniu art. 2 pkt 63 ustawy;

6)

ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

3.

Przepisy rozporządzenia dotyczące właściciela pojazdu stosuje się odpowiednio do kierownika zakładu lub wydzielonej jednostki organizacyjnej, o których mowa w art. 73 ust. 2 ustawy, władz wojskowych, o których mowa w art. 73 ust. 2a ustawy, oraz podmiotu, któremu powierzono pojazd na podstawie art. 73 ust. 5 ustawy.

   Rozdział 2   

Rejestracja pojazdów

§ 2.

1.

W celu rejestracji pojazdu właściciel pojazdu składa do organu rejestrującego wniosek o rejestrację pojazdu na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia, a w przypadku pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy, na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia, zwane w niniejszym rozdziale „wnioskiem o rejestrację”, do którego dołącza:

1)

dowód własności pojazdu;

2)

kartę pojazdu, jeżeli była wydana;

3)

dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

4)

tablice (tablicę) rejestracyjne, jeżeli pojazd był zarejestrowany; w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez tablic (tablicy) rejestracyjnych albo konieczności zwrotu tych tablic (tablicy) organowi rejestrującemu państwa, z którego pojazd został sprowadzony, właściciel pojazdu zamiast tablic (tablicy) rejestracyjnych dołącza oświadczenie, że pojazd został sprowadzony z zagranicy bez tablic (tablicy) rejestracyjnych albo oświadczenie o konieczności zwrotu tych tablic (tablicy) organowi rejestrującemu państwa, z którego pojazd został sprowadzony; oświadczenie może być złożone na wniosku o rejestrację, w tym na jego odwrocie;

5)

dodatkową tablicę rejestracyjną, o której mowa w § 10, jeżeli była wydana, a w przypadku jej utraty właściciel pojazdu zamiast dodatkowej tablicy rejestracyjnej dołącza oświadczenie o jej utracie; oświadczenie może być złożone na wniosku o rejestrację, w tym na jego odwrocie.

2.

Tablice (tablicę) rejestracyjne z wyróżnikiem:

1)

powiatu właściwym dla organu rejestrującego dokonującego rejestracji,

2)

województwa i z pojemnością rejestracyjną właściwą dla organu rejestrującego dokonującego rejestracji, w przypadku tablic (tablicy) rejestracyjnych, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b
- właściciel pojazdu przedstawia organowi rejestrującemu do legalizacji.

3.

W przypadku wniosku o rejestrację dotyczącego pojazdu, dla którego mają być wydane tablice rejestracyjne, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b, właściciel pojazdu składa oświadczenie, że w pojeździe są zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych. Oświadczenie może być złożone na wniosku o rejestrację, w tym na jego odwrocie.

4.

Obowiązek oddania dowodu rejestracyjnego i tablic (tablicy) rejestracyjnych nie dotyczy zarejestrowanego pojazdu, o którym mowa w art. 72 ust. 2 pkt 3 ustawy.

5.

W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nowego pojazdu, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza jeden z dokumentów, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 3 ustawy.

6.

Jeżeli wymagane jest badanie techniczne pojazdu, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza dokument, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 4 ustawy.

7.

W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu zabytkowego, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza:

1)

uwierzytelnioną kopię decyzji w sprawie wpisania pojazdu do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w wojewódzkiej ewidencji zabytków albo potwierdzający wpisanie pojazdu do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;

2)

zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego oraz protokół oceny stanu technicznego pojazdu zabytkowego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 81 ust. 16 ustawy.

8.

W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu, którego markę określa się jako „SAM”, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza oświadczenie, że jest właścicielem zespołów i części służących do zbudowania tego pojazdu oraz dopuszczenie jednostkowe pojazdu, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 3 ustawy. Przepisy ust. 9 oraz § 3 ust. 1 i § 6 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

9.

W przypadku zgłoszenia do rejestracji pojazdu, który nie posiada nadanych i umieszczonych fabrycznie przez producenta lub w trybie określonym przepisami odrębnymi cech identyfikacyjnych lub nie posiada tabliczki znamionowej, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza zaświadczenia, o których mowa w § 38 ust. 1 lub § 39 ust. 2.

10.

Przed wydaniem dowodu rejestracyjnego organ rejestrujący, korzystając z uprawnienia, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym   (Dz. U. z 2014 r. poz. 1203, z 2015 r. poz. 1607 oraz z 2016 r. poz. 1948 i 2261), może skierować zapytanie o dane SIS do centralnego organu technicznego Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) na wypełnionej karcie zapytania zgodnej z wzorem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 3 tej ustawy.

11.

W przypadku rejestracji pojazdu wyrejestrowanego, o którym mowa w art. 79 ust. 4 pkt 3 ustawy, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza opinię rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a ustawy.

§ 3.

1.

W przypadku zgłoszenia do:

1)

pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza odpowiednie dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-6a ustawy;

2)

powtórnej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5 ustawy.

2.

W przypadku, o którym mowa w art. 73 ust. 5 ustawy, do wniosku o rejestrację dotyczącego:

1)

pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej właściciel pojazdu dołącza odpowiednie dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-6a ustawy;

2)

powtórnej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej właściciel pojazdu dołącza dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5 ustawy.

3.

Dokument, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6 ustawy, może być przekazany organowi rejestrującemu przez organ celny w postaci elektronicznej, z systemu teleinformatycznego organu celnego, za pośrednictwem usługi sieciowej, do systemu teleinformatycznego rejestracji, w sposób zapewniający integralność, autentyczność i niezaprzeczalność przekazywanych danych w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych   (Dz. U. z 2017 r. poz. 2247), zwanego dalej „rozporządzeniem o Krajowych Ramach Interoperacyjności”.

4.

Dokument, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6a ustawy, może być przekazany organowi rejestrującemu przez organ właściwy w sprawach akcyzy w postaci elektronicznej, z systemu teleinformatycznego organu właściwego w sprawach akcyzy, za pośrednictwem usługi sieciowej, do systemu teleinformatycznego rejestracji, w sposób zapewniający integralność, autentyczność i niezaprzeczalność przekazywanych danych, w rozumieniu przepisów rozporządzenia o Krajowych Ramach Interoperacyjności.

5.

W przypadku nieprzekazania przez organ celny organowi rejestrującemu w postaci elektronicznej dokumentu, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6 ustawy, właściciel pojazdu dołącza ten dokument do wniosku o rejestrację.

6.

W przypadku nieprzekazania przez organ właściwy w sprawach akcyzy organowi rejestrującemu w postaci elektronicznej dokumentu, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6a ustawy, właściciel pojazdu dołącza ten dokument do wniosku o rejestrację.

7.

W przypadku gdy dowód rejestracyjny, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 5 ustawy, składa się z części I i części II, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza obie części dowodu rejestracyjnego. Jeżeli wnioskujący o rejestrację pojazdu nie dołączył części II dowodu rejestracyjnego, w szczególności w przypadku jej utraty albo zniszczenia, organ rejestrujący uznaje część I dowodu rejestracyjnego za wystarczającą do zarejestrowania pojazdu po zwróceniu się do organu właściwego do rejestracji pojazdu w państwie członkowskim, w którym pojazd był zarejestrowany, i otrzymaniu z tego organu potwierdzenia w postaci papierowej albo elektronicznej, że pojazd był zarejestrowany w tym państwie i może być ponownie zarejestrowany w innym państwie członkowskim.

8.

W przypadku zgłoszenia do rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy i zgłoszenia utraty albo zniszczenia dowodu rejestracyjnego albo części I tego dokumentu wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdu za granicą, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza wydany przez ten organ wtórnik dowodu rejestracyjnego, wtórnik części I tego dokumentu albo zaświadczenie, o którym mowa w art. 72 ust. 4 ustawy.

9.

W przypadku, o którym mowa w ust. 8, organ rejestrujący, zgodnie z § 2 ust. 10, może skierować do centralnego organu technicznego Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) zapytanie dotyczące utraconego dowodu rejestracyjnego. Zapytanie może być skierowane również w przypadku utraty części I tego dokumentu w celu sprawdzenia danych SIS.

10.

W przypadku, o którym mowa w ust. 8, jeżeli organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu za granicą odmawia właścicielowi pojazdu wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego, wtórnika części I tego dokumentu albo zaświadczenia, o którym mowa w art. 72 ust. 4 ustawy, organ rejestrujący może wystąpić do tego organu o potwierdzenie danych zawartych w utraconym dowodzie rejestracyjnym. Uzyskane przez organ rejestrujący potwierdzenie w postaci papierowej albo elektronicznej z organu właściwego ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu za granicą zastępuje zaświadczenie, o którym mowa w art. 72 ust. 4 ustawy.

§ 4.

1.

W przypadku rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z państwa członkowskiego, organ rejestrujący informuje organ państwa członkowskiego, który wydał dowód rejestracyjny, o rejestracji tego pojazdu, jego cechach identyfikacyjnych i wycofaniu dowodu rejestracyjnego.

2.

Jeżeli państwo członkowskie wymaga zwrotu dowodu rejestracyjnego, organ rejestrujący przesyła ten dowód organowi, który go wydał.

3.

Informacje, o których mowa w ust. 1, z systemu teleinformatycznego rejestracji, wraz ze zwracanymi dowodami rejestracyjnymi, organ rejestrujący przesyła ministrowi właściwemu do spraw transportu. Minister przekazuje te informacje i dowody zbiorczo do właściwych organów państw członkowskich nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego informacje dotyczą.

4.

W przypadku przekazania ministrowi właściwemu do spraw transportu przez organ właściwy w sprawach rejestracji pojazdu za granicą informacji o zarejestrowaniu za granicą pojazdu pochodzącego z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, minister przekazuje tę informację właściwemu organowi rejestrującemu lub wprowadza tę informację bezpośrednio do systemu teleinformatycznego rejestracji.

§ 5.

Przepisów § 3 ust. 7 i § 4 nie stosuje się do dowodów rejestracyjnych i pojazdów sprowadzonych z Konfederacji Szwajcarskiej.

§ 6.

1.

Dowodem własności pojazdu lub jego pojedynczych zespołów jest w szczególności jeden z następujących dokumentów:

1)

umowa sprzedaży;

2)

umowa zamiany;

3)

umowa darowizny;

4)

umowa o dożywocie;

5)

faktura potwierdzająca nabycie pojazdu;

6)

prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.

2.

W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela pojazdu zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, dowodem własności są wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności pojazdu.

3.

Jeżeli zbywcą pojazdu w przypadku, o którym mowa w ust. 2, jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie obrotu pojazdami, jako dowód własności potwierdzający nabycie prawa własności przez tego zbywcę dopuszcza się poświadczoną notarialnie kopię tego dowodu.

4.

W oryginale dowodu własności albo kopii dowodu własności przed jej notarialnym poświadczeniem, o których mowa w ust. 3, informacja o cenie pojazdu może być przekreślona w sposób uniemożliwiający odczytanie tej ceny.

5.

Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do pojazdów sprowadzonych z zagranicy, o których mowa w § 3 ust. 1, w przypadku gdy:

1)

przeniesienie prawa własności pojazdu nastąpiło za granicą;

2)

zbywcą pojazdu zgłoszonego do pierwszej rejestracji jest przedsiębiorca prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, który sprowadził ten pojazd z zagranicy.

§ 7.

1.

Dokumenty sporządzone w języku obcym właściciel pojazdu dołącza do wniosku o rejestrację albo wniosku o wyrejestrowanie pojazdu, wraz z ich tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego albo właściwego konsula, albo przez tłumacza przysięgłego państwa, z którego pojazd został sprowadzony.

2.

Właściciel pojazdu nie ma obowiązku przedłożenia tłumaczenia:

1)

dowodu rejestracyjnego wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, z tym że organ rejestrujący może w przypadku wątpliwości wymagać tłumaczenia danych i informacji krajowych zawartych w tym dokumencie, dla których kody nie zostały określone w załączniku I do dyrektywy Rady 1999/37/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów (Dz. Urz. WE L 138 z 01.06.1999, str. 57, Dz. Urz. UE L 236 z 23.09.2003, str. 33, Dz. Urz. UE L 10 z 16.01.2004, str. 29, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 344, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 356 i Dz. Urz. UE L 127 z 29.04.2014, str. 129);

2)

świadectwa zgodności WE albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu;

3)

dokumentu, o którym mowa w art. 79 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy, wydanego w innym państwie członkowskim, jeżeli organ rejestrujący posiada tłumaczenie analogicznego dokumentu z tego państwa.

§ 8.

1.

Rejestrując pojazd, z zastrzeżeniem § 19 ust. 2, organ rejestrujący wydaje:

1)

dowód rejestracyjny;

2)

zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne;

3)

nalepkę kontrolną;

4)

kartę pojazdu, o której mowa w art. 77 ust. 3 ustawy.

2.

Wzór dowodu rejestracyjnego oraz oznaczenia kodów zastosowanych w tym wzorze są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

3.

Wzór nalepki kontrolnej jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

§ 9.

1.

W przypadku gdy pojazd posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z wzorem określonym w rozporządzeniu z wyróżnikiem:

1)

powiatu właściwym dla organu rejestrującego dokonującego rejestracji,

2)

województwa i z pojemnością rejestracyjną właściwą dla organu rejestrującego dokonującego rejestracji, w przypadku tablic rejestracyjnych, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b
- organ rejestrujący dokonuje jedynie legalizacji tych tablic.

2.

Organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, zamiast zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych zwyczajnych wydaje zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne indywidualne, o których mowa w § 34 ust. 1.

3.

Nalepki kontrolnej nie wydaje się dla pojazdów, o których mowa w art. 73 ust. 4 ustawy.

4.

W przypadku, o którym mowa w ust. 1, i jednoczesnym dokonaniu zwrotu dodatkowej tablicy rejestracyjnej, o której mowa w § 10, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje temu właścicielowi zwróconą dodatkową tablicę rejestracyjną, dokonując jedynie jej legalizacji.

§ 10.

1.

Dodatkową zalegalizowaną tablicę rejestracyjną wydaje się dla pojazdu samochodowego, z wyłączeniem motocykla.

2.

Na wniosek właściciela pojazdu organ rejestrujący właściwy dla miejsca rejestracji pojazdu wydaje do oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną dodatkową tablicę rejestracyjną o tym samym numerze rejestracyjnym co numer rejestracyjny tego pojazdu.

3.

Pojazd samochodowy, dla którego właściciel pojazdu wnioskuje o dodatkową tablicę rejestracyjną do oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną, powinien posiadać tablice rejestracyjne zgodne z wzorem określonym w rozporządzeniu z:

1)

wyróżnikiem powiatu właściwym dla organu rejestrującego, który zarejestrował pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2)

wyróżnikiem województwa i pojemnością rejestracyjną właściwą dla organu rejestrującego, który zarejestrował pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy pojazd samochodowy posiada tablice rejestracyjne, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b.

4.

Dodatkową zalegalizowaną tablicę rejestracyjną, na wniosek właściciela pojazdu, organ rejestrujący wydaje:

1)

po dokonaniu czasowej rejestracji pojazdu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 1 ustawy, lub przy wydaniu dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd samochodowy jest rejestrowany przez ten organ, albo

2)

po zarejestrowaniu pojazdu przez ten organ.

5.

W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, właściciel pojazdu, składając wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej, podaje w nim informację o numerze rejestracyjnym pojazdu, o którym mowa w ust. 1, oraz jego numerze VIN albo numerze nadwozia, podwozia lub ramy, a odbierając tę tablicę przedstawia dowód rejestracyjny w celu umieszczenia w nim przez organ rejestrujący dodatkowego znaku legalizacyjnego oraz wpisania adnotacji, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 75c pkt 2 ustawy.

§ 11.

1.

Organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje zaświadczenie potwierdzające dane zawarte w utraconym dowodzie rejestracyjnym lub utraconej karcie pojazdu dla pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia, po złożeniu przez właściciela oświadczenia o ich utracie.

2.

Organ rejestrujący wydaje decyzję o rejestracji pojazdu:

1)

na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia;

2)

o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy, na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.

§ 12.

Jeżeli w dokumentach dołączonych do wniosku o rejestrację są zawarte zastrzeżenia wynikające z prawa celnego, organ rejestrujący jest obowiązany zamieścić te zastrzeżenia w dowodzie rejestracyjnym i pozwoleniu czasowym.

§ 13.

1.

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje wtórnik dowodu rejestracyjnego po:

1)

złożeniu przez właściciela oświadczenia o utracie dowodu rejestracyjnego;

2)

sprawdzeniu terminu następnego badania technicznego pojazdu w centralnej ewidencji pojazdów, o której mowa w art. 80a ustawy, a w przypadku braku informacji w tej ewidencji, po przedstawieniu przez właściciela pojazdu wyciągu z rejestru badań technicznych pojazdów prowadzonego przez stację kontroli pojazdów, określającego termin następnego badania technicznego pojazdu.

2.

W przypadku zniszczenia dowodu rejestracyjnego w stopniu powodującym jego nieczytelność, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje wtórnik dowodu rejestracyjnego po:

1)

oddaniu dotychczasowego zniszczonego dowodu rejestracyjnego;

2)

sprawdzeniu terminu następnego badania technicznego pojazdu w dowodzie rejestracyjnym; jeżeli nie jest on możliwy do odczytania - po sprawdzeniu go w centralnej ewidencji pojazdów, o której mowa w art. 80a ustawy, a w przypadku braku informacji w tej ewidencji, po przedstawieniu przez właściciela pojazdu wyciągu z rejestru badań technicznych pojazdów prowadzonego przez stację kontroli pojazdów, określającego termin następnego badania technicznego pojazdu.

3.

Przy odbiorze wtórnika dowodu rejestracyjnego właściciel pojazdu przedstawia organowi rejestrującemu kartę pojazdu, jeżeli była wydana, w celu umieszczenia w niej przez organ rejestrujący adnotacji urzędowej o wydanym wtórniku dowodu rejestracyjnego.

4.

Przepisów ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 2 nie stosuje się w przypadku, gdy organ rejestrujący posiada informacje o terminie następnego badania technicznego pojazdu lub właściciel pojazdu przedstawi zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

5.

Do czasu wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego, nie dłużej niż na 30 dni, w celu, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje pozwolenie czasowe.

6.

Przepis ust. 5 stosuje się również w przypadku wydawania dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejny wpis terminu badania technicznego pojazdu.

7.

Przepisy wydane na podstawie art. 75c pkt 2 ustawy stosuje się odpowiednio.

§ 14.

W przypadku utraty albo uszkodzenia nalepki kontrolnej organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, zawierający numer rejestracyjny pojazdu oraz jego numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy, po złożeniu przez właściciela pojazdu oświadczenia o utracie albo uszkodzeniu nalepki kontrolnej wydaje wtórnik nalepki.

§ 15.

1.

W przypadku kradzieży tablic (tablicy) rejestracyjnych, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje nowy dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne z nowym numerem rejestracyjnym oraz nalepkę kontrolną po:

1)

oddaniu dotychczasowego dowodu rejestracyjnego;

2)

przedstawieniu karty pojazdu, jeżeli była wydana;

3)

przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez właściwy organ Policji potwierdzającego zgłoszenie kradzieży tablic (tablicy) rejestracyjnych.

2.

W przypadku zgubienia tablic (tablicy) rejestracyjnych, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje nowy dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne z nowym numerem rejestracyjnym oraz nalepkę kontrolną po:

1)

oddaniu dotychczasowego dowodu rejestracyjnego;

2)

przedstawieniu karty pojazdu, jeżeli była wydana;

3)

złożeniu przez właściciela oświadczenia o zgubieniu tablic (tablicy) rejestracyjnych.

3.

W przypadku zniszczenia tablic (tablicy) rejestracyjnych, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje nowy dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne z nowym numerem rejestracyjnym oraz nalepkę kontrolną po:

1)

oddaniu dotychczasowego dowodu rejestracyjnego i tablic (tablicy) rejestracyjnych;

2)

przedstawieniu karty pojazdu, jeżeli była wydana.

4.

Do czasu wydania nowego dowodu rejestracyjnego, nie dłużej niż na 30 dni, w celu, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje pozwolenie czasowe oraz zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.

5.

W przypadkach, o których mowa w ust. 1-3, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, może wydać zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego (wtórnik) po przedstawieniu dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeżeli była wydana.

6.

Do czasu wydania wtórnika, nie dłużej niż na 30 dni, w celu, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy, organ rejestrujący wydaje, na wniosek właściciela pojazdu, pozwolenie czasowe oraz zalegalizowane tymczasowe tablice (tablicę) rejestracyjne.

7.

W przypadku kradzieży, zgubienia albo zniszczenia dodatkowej tablicy rejestracyjnej, o której mowa w § 10, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje wtórnik tej tablicy, po złożeniu przez właściciela pojazdu oświadczenia, że dodatkowa tablica rejestracyjna została skradziona, zgubiona albo zniszczona.

8.

Właściciel pojazdu we wniosku, o którym mowa w ust. 7, podaje informację o numerze rejestracyjnym pojazdu oraz jego numerze VIN albo numerze nadwozia, podwozia lub ramy. Odbierając wtórnik dodatkowej zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej, właściciel pojazdu przedstawia dowód rejestracyjny w celu umieszczenia w nim przez organ rejestrujący adnotacji, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 75c pkt 2 ustawy.

9.

W przypadku, o którym mowa w ust. 7, nie stosuje się przepisu ust. 6.

10.

Właściciel pojazdu po przedstawieniu dowodu rejestracyjnego może dokonać zwrotu dodatkowej tablicy rejestracyjnej, o której mowa w § 10, albo jej wtórnika organowi rejestrującemu, który wydał tę tablicę.

§ 16.

1.

Jeżeli pojazd jest przedmiotem współwłasności, wniosek, o którym mowa w § 10, § 13 ust. 1-6, § 14 oraz § 15 ust. 1-8, może złożyć oraz może dokonać zwrotu, o którym mowa w § 15 ust. 10, każdy ze współwłaścicieli, przedkładając pełnomocnictwo albo oświadczenie, że działa za zgodą większości współwłaścicieli.

2.

W przypadku zawiadomienia o zbyciu pojazdu będącego przedmiotem współwłasności, zawiadomienie może złożyć każdy ze współwłaścicieli, przedkładając pełnomocnictwo albo oświadczenie, że działa za zgodą większości współwłaścicieli.

§ 17.

1.

W przypadku zawiadomienia o nabyciu pojazdu zarejestrowanego, organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu. Przepisy § 2 i § 19 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

2.

W przypadku zawiadomienia o zbyciu pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel pojazdu do zawiadomienia dołącza kopię dokumentu, na podstawie którego nastąpiło zbycie pojazdu.

3.

W przypadku zbycia pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 4 ustawy, zbywca pojazdu zwraca wojewodzie mazowieckiemu tablice rejestracyjne dyplomatyczne, którymi był oznaczony pojazd. Wojewoda wydaje zbywcy pojazdu zaświadczenie potwierdzające dokonanie zwrotu tych tablic, które zastępuje tablice rejestracyjne, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4. Wydane zaświadczenie zbywca pojazdu przekazuje nabywcy pojazdu.

§ 18.

1.

W przypadku zawiadomienia o zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym, wynikającej:

1)

ze zmiany adresu miejsca zamieszkania właściciela pojazdu powodującej zmianę właściwości miejscowej organu rejestrującego, organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu dokonuje rejestracji pojazdu;

2)

ze zmiany adresu miejsca zamieszkania właściciela pojazdu niepowodującej zmiany właściwości miejscowej organu rejestrującego, organ rejestrujący wydaje nowy dowód rejestracyjny oraz dokonuje legalizacji tablic (tablicy) rejestracyjnych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 75c pkt 2 ustawy;

3)

z wymiany podwozia lub ramy w pojeździe zarejestrowanym, do zawiadomienia dołącza się:

a)

dowód własności podwozia lub ramy,

b)

dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli podwozie lub rama zostały sprowadzone z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej,

c)

dowód rejestracyjny pojazdu lub zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce rejestracji pojazdu, z którego pochodzi podwozie lub rama, jeżeli to podwozie lub rama pochodzi z pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4)

z wprowadzenia w pojeździe zarejestrowanym zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, do zawiadomienia dołącza się:

a)

dokument potwierdzający, że dokonane zmiany konstrukcyjne zmieniające rodzaj pojazdu zostały wykonane przez przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 66 ust. 4 pkt 6 lit. b ustawy,

b)

zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu potwierdzające, że dokonane zmiany są zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy.

2.

W przypadku zawiadomienia o zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym, przepisy § 2-7 stosuje się odpowiednio.

3.

W przypadku zawiadomienia o zmianie danych pojazdu zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym, zaistniałej w wyniku wprowadzenia zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów, pojazd podlega badaniu technicznemu. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku tego badania potwierdzające, że dokonane zmiany są zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 66 ust. 5 i 5a ustawy, jest podstawą do wydania dowodu rejestracyjnego z nowymi danymi pojazdu.

4.

W przypadku zawiadomienia o dokonaniu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem, do zawiadomienia dołącza się:

1)

wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem;

2)

fakturę albo rachunek za montaż tej instalacji;

3)

dowód rejestracyjny;

4)

kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

5.

W przypadku pojazdu nowego, fabrycznie wyposażonego w instalację przystosowującą dany typ pojazdu do zasilania gazem, organ rejestrujący jako potwierdzenie tego wyposażenia uznaje dokument, o którym mowa w art. 70s ust. 1 pkt 1 ustawy, w którym producent zamieścił informację o paliwie dla tego zasilania.

6.

W przypadku zgłoszenia przez właściciela pojazdu wniosku o zmianę danych technicznych pojazdu dotyczących mas i nacisków osi, zawartych w dowodzie rejestracyjnym, wynikającą ze zmiany właściwych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 i 5a ustawy, warunków technicznych, do wniosku dołącza się:

1)

dowód rejestracyjny;

2)

oświadczenie wystawione przez producenta lub przedstawiciela producenta potwierdzające, że pojazd był homologowany zgodnie z wnioskowanymi danymi technicznymi.

   Rozdział 3   

Czasowa rejestracja pojazdów

§ 19.

1.

W celu czasowej rejestracji pojazdu właściciel pojazdu składa do organu rejestrującego wniosek o czasową rejestrację pojazdu na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia, a w przypadku pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy, na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

2.

W przypadku czasowej rejestracji pojazdu z urzędu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 1 ustawy, są wymagane odpowiednio dokumenty takie jak dla wniosku o rejestrację pojazdu, z uwzględnieniem art. 74 ust. 2a i 2b ustawy.

3.

W przypadku czasowej rejestracji, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 ustawy:

1)

pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez zmiany w zakresie właściwości organu rejestrującego i właściciela pojazdu, właściciel pojazdu do wniosku o czasową rejestrację pojazdu dołącza dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2 i 5 ustawy; jeżeli dowód rejestracyjny nie potwierdza aktualnego terminu ważności badania technicznego pojazdu, do wniosku dołącza się dokument, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 4 ustawy;

2)

pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli nastąpiła zmiana właściciela pojazdu przed jego ponowną rejestracją, właściciel pojazdu do wniosku o czasową rejestrację pojazdu dołącza dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 2 i 5 ustawy;

3)

pojazdu wcześniej niezarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, właściciel pojazdu do wniosku o czasową rejestrację pojazdu dołącza odpowiednio dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-4, 6 lub 6a ustawy.

4.

Jeżeli czasowa rejestracja pojazdu jest dokonywana:

1)

w celu, o którym mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy, właściciel pojazdu zwraca organowi rejestrującemu tablice (tablicę) rejestracyjne pojazdu wcześniej zarejestrowanego;

2)

w związku z koniecznością przeprowadzenia badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy, właściciel pojazdu nie ma obowiązku przedłożenia dokumentu, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 4 ustawy.

§ 20.

1.

Organ rejestrujący wydaje decyzję o czasowej rejestracji pojazdu:

1)

na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia;

2)

o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy, na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.

2.

W przypadku czasowej rejestracji pojazdu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 1 ustawy, organ rejestrujący wydaje:

1)

pozwolenie czasowe;

2)

zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne;

3)

nalepkę kontrolną.

3.

W przypadku czasowej rejestracji pojazdu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 ustawy, organ rejestrujący wydaje:

1)

pozwolenie czasowe;

2)

zalegalizowane tymczasowe tablice (tablicę) rejestracyjne.

4.

W przypadku czasowej rejestracji pojazdu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy, na wniosek producenta pojazdu, organ rejestrujący wydaje:

1)

pozwolenie czasowe do wielokrotnego stosowania;

2)

zalegalizowane tymczasowe tablice (tablicę) rejestracyjne.

5.

W przypadku czasowej rejestracji pojazdu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 3 ustawy, organ rejestrujący wydaje:

1)

pozwolenie czasowe do wielokrotnego stosowania;

2)

zalegalizowane tymczasowe tablice (tablicę) rejestracyjne badawcze.

6.

Wzór pozwolenia czasowego oraz oznaczenia kodów zastosowanych w tym wzorze są określone w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

7.

Wzór pozwolenia czasowego do wielokrotnego stosowania jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.

   Rozdział 4   

Wyrejestrowanie pojazdów

§ 21.

1.

W celu wyrejestrowania pojazdu właściciel pojazdu składa do organu rejestrującego właściwego ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu wniosek o wyrejestrowanie pojazdu na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia, a w przypadku pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy, na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia, do którego dołącza:

1)

w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 1 ustawy - dokument, o którym mowa w tym przepisie, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, oraz tablice (tablicę) rejestracyjne;

2)

w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 2 ustawy - dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań oraz zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu albo postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu wystawione przez właściwy organ;

3)

w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 3 ustawy - dokument potwierdzający zbycie pojazdu za granicę i oświadczenie o zbyciu pojazdu za granicę lub kopię dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu za granicą;

4)

w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 4 ustawy - dokument potwierdzający zniszczenie (kasację) pojazdu za granicą, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, i tablice (tablicę) rejestracyjne;

5)

w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy - dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, tablice (tablicę) rejestracyjne oraz dokument potwierdzający wniesienie opłaty, o której mowa w art. 79 ust. 5 ustawy;

6)

w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 6 ustawy - dokument, o którym mowa w tym przepisie, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, oraz tablice (tablicę) rejestracyjne;

7)

dokument potwierdzający wycofanie pojazdu z obrotu, w przypadku, o którym mowa w art. 70g ust. 2 ustawy, albo dokument potwierdzający odkupienie pojazdu wycofanego z obrotu, w przypadku, o którym mowa w art. 70g ust. 3 ustawy, albo kopię decyzji administracyjnej, o której mowa w art. 70g ust. 4 ustawy, poświadczoną przez organ, który wydał tę decyzję.

2.

W celu wyrejestrowania pojazdu czasowo wycofanego z ruchu do wniosku o jego wyrejestrowanie, zamiast dowodu rejestracyjnego, właściciel pojazdu dołącza decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, o której mowa w art. 78a ust. 1 ustawy.

3.

W przypadku określonym w art. 79 ust. 3a ustawy, organ rejestrujący dokonuje wyrejestrowania pojazdu z urzędu, jeżeli pojazd nie został wcześniej wyrejestrowany.

4.

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, jeżeli była wydana, lub tablic (tablicy) rejestracyjnych, właściciel pojazdu składa oświadczenie o ich utracie.

5.

W przypadku nieprzedłożenia przez właściciela pojazdu dokumentu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 albo 6, organ rejestrujący, po upływie 30 dni od dnia otrzymania zaświadczenia od przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu, dokonuje wyrejestrowania pojazdu z urzędu.

6.

W przypadku złożenia wniosku o wyrejestrowanie pojazdu właściciel pojazdu dokonuje także zwrotu dodatkowej tablicy rejestracyjnej, o której mowa w § 10, albo jej wtórnika, chyba że dokonał wcześniej ich zwrotu, albo składa oświadczenie o ich utracie.

7.

Organ rejestrujący wydaje decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu:

1)

na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia;

2)

o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy, na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia;

3)

z urzędu na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia;

4)

o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy, z urzędu na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 11 do rozporządzenia.

   Rozdział 5   

Rejestracja, czasowa rejestracja i wyrejestrowanie pojazdów środkami komunikacji elektronicznej

§ 22.

Organ rejestrujący obsługuje wnioski w sprawie rejestracji, czasowej rejestracji albo wyrejestrowania pojazdu wnoszone środkami komunikacji elektronicznej z zachowaniem warunków określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego   (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257).

§ 23.

Organ rejestrujący, obsługując wnioski, o których mowa w § 22, udostępnia:

1)

elektroniczną skrzynkę podawczą;

2)

informacje o:

a)

wymaganych dokumentach dołączanych do wniosków,

b)

podstawach prawnych i wymaganych opłatach związanych z wnioskami,

c)

numerze konta, na które mogą być wnoszone wymagane przepisami opłaty związane z wnioskami,

d)

formacie i wymaganej jakości zapewniającej odpowiednią czytelność elektronicznych kopii dokumentów dołączanych do wniosków.

§ 24.

Oprogramowanie elektronicznej skrzynki podawczej lub systemu teleinformatycznego rejestracji może zapewnić przekazywanie danych zawartych we wniosku wnoszonym środkami komunikacji elektronicznej do systemu teleinformatycznego rejestracji.

§ 25.

Do wniosku wnoszonego środkami komunikacji elektronicznej właściciel pojazdu dołącza, zgodnie z informacją podaną przez organ rejestrujący:

1)

dokumenty wymagane przepisami ustawy i niniejszego rozporządzenia albo ich elektroniczne kopie;

2)

zdjęcia tablic (tablicy) rejestracyjnych;

3)

potwierdzenie elektroniczne dokonania przelewu wymaganych opłat albo elektroniczną kopię dowodu wpłaty tych opłat.

   Rozdział 6   

Tablice rejestracyjne

§ 26.

Do oznaczania pojazdów stosuje się następujące wzory tablic rejestracyjnych:

1)

zwyczajne - do oznaczania wszystkich pojazdów, z zastrzeżeniem pkt 2-6;

2)

indywidualne - do oznaczania pojazdów samochodowych;

3)

zabytkowe - do oznaczania pojazdów zabytkowych;

4)

tymczasowe - do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych;

5)

tymczasowe badawcze - do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych w celu przeprowadzania badań homologacyjnych przez jednostkę upoważnioną lub w celu przeprowadzania badań pojazdów, ich wyposażenia lub części przez jednostkę badawczą producenta;

6)

dyplomatyczne - do oznaczania pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, a także ich personelu.

§ 27.

1.

Tablice rejestracyjne ze względu na rozmiary dzielą się na:

1)

samochodowe:

a)

jednorzędowe i dwurzędowe - do oznaczania wszystkich rodzajów pojazdów, z wyjątkiem motocykli, ciągników rolniczych, motorowerów i pojazdów rodzaju „samochodowy inny” (kategorii L6e i L7e),

b)

jednorzędowe zmniejszone - do oznaczania pojazdów silnikowych posiadających zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej, z wyłączeniem motocykli, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych wchodzących w skład kolejki turystycznej i pojazdów rodzaju „samochodowy inny”;

2)

motocyklowe (dwurzędowe) - do oznaczania motocykli, ciągników rolniczych oraz pojazdów rodzaju „samochodowy inny” (kategorii L6e i L7e);

3)

motorowerowe (dwurzędowe) - do oznaczania motorowerów.

2.

Dla ciągnika rolniczego mogą być stosowane tablice rejestracyjne samochodowe, jeżeli ciągnik rolniczy posiada odpowiadające takiej tablicy miejsce konstrukcyjnie przeznaczone do jej umieszczenia.

3.

Dla pojazdu wchodzącego w skład kolejki turystycznej, w zależności od miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych, mogą być stosowane, ze względu na rozmiar, tablice rejestracyjne samochodowe lub motocyklowe.

4.

Dla pojazdu rodzaju „samochodowy inny” będącego pojazdem trzykołowym lub czterokołowym, wyposażonym w nadwozie, mogą być stosowane tablice rejestracyjne samochodowe, jeżeli pojazd ten posiada odpowiadające tym tablicom miejsce konstrukcyjnie przeznaczone do ich umieszczenia.

5.

Dla motoroweru zgłoszonego do rejestracji jako pojazd zabytkowy może być stosowana tablica rejestracyjna motorowerowa albo tablica rejestracyjna motocyklowa zabytkowa, jeżeli motorower posiada odpowiadające tej tablicy miejsce konstrukcyjnie przeznaczone do jej umieszczenia.

6.

Dla oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną stosuje się dodatkową tablicę rejestracyjną, o której mowa w § 10, jednorzędową albo dwurzędową umieszczoną na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym.

§ 28.

1.

Numer rejestracyjny pojazdu stanowią litery i cyfry (cyfra) umieszczone na tablicy rejestracyjnej.

2.

Każdemu pojazdowi przypisuje się jeden numer rejestracyjny.

3.

Na tablicy rejestracyjnej zwyczajnej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu.

4.

Na tablicy rejestracyjnej zwyczajnej będącej tablicą rejestracyjną samochodową jednorzędową zmniejszoną jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa i wyróżnika pojazdu.

5.

Na tablicy rejestracyjnej indywidualnej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa i indywidualnego wyróżnika pojazdu.

6.

Na tablicy rejestracyjnej zabytkowej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na żółtym tle, składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu, oraz symbol pojazdu zabytkowego.

7.

Na tablicy rejestracyjnej tymczasowej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czerwonej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa oraz wyróżnika pojazdu.

8.

Na tablicy rejestracyjnej tymczasowej badawczej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czerwonej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika pojazdu oraz wyróżnika określającego przeznaczenie tablicy.

9.

Na tablicy rejestracyjnej dyplomatycznej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy białej na niebieskim tle, składający się z wyróżnika województwa i wyróżnika pojazdu.

§ 29.

1.

W skrajnej lewej części tablicy rejestracyjnej umieszcza się dodatkowo, na niebieskim tle, symbol Unii Europejskiej składający się z 12 pięcioramiennych gwiazdek barwy żółtej, ułożonych na obwodzie okręgu, oraz znak z literami „PL” barwy białej. Wymóg ten nie dotyczy tablic (tablicy) rejestracyjnych dyplomatycznych.

2.

Na tablicach (tablicy) rejestracyjnych w miejscu do tego przeznaczonym znajduje się znak legalizacyjny zgodny z wzorem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 75c pkt 2 ustawy.

§ 30.

Na tablicach (tablicy) rejestracyjnych nie mogą być umieszczane inne oznaczenia niż te, o których mowa w § 28 i 29 oraz 34.

§ 31.

1.

Numery rejestracyjne są tworzone ze zbioru następujących 25 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y i Z oraz cyfr od 0 do 9.

2.

Poszczególne litery i cyfry numeru rejestracyjnego pełnią następujące funkcje:

1)

na tablicach rejestracyjnych zwyczajnych samochodowych - pierwsza litera stanowi wyróżnik województwa, druga lub druga i trzecia litera stanowią wyróżnik powiatu, następne cyfry lub cyfry i litera lub litery stanowią wyróżnik pojazdu tworzony kolejno w układzie:

a)

dla powiatów z wyróżnikiem jednoliterowym:
  •   -  
    pięć cyfr w przedziale od 00001 do 99999,
  •   -  
    cztery cyfry w przedziale od 0001 do 9999 i litera,
  •   -  
    trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 i dwie litery,
  •   -  
    cyfra w przedziale od 1 do 9, litera i trzy cyfry w przedziale od 001 do 999,
  •   -  
    cyfra w przedziale od 1 do 9, dwie litery i dwie cyfry w przedziale od 01 do 99,

b)

dla powiatów z wyróżnikiem dwuliterowym:
  •   -  
    litera i trzy cyfry w przedziale od 001 do 999,
  •   -  
    dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i dwie litery,
  •   -  
    cyfra w przedziale od 1 do 9, litera i dwie cyfry w przedziale od 01 do 99,
  •   -  
    dwie cyfry w przedziale od 01 do 99, litera i cyfra w przedziale od 1 do 9,
  •   -  
    cyfra w przedziale od 1 do 9, dwie litery i cyfra w przedziale od 1 do 9,
  •   -  
    dwie litery i dwie cyfry w przedziale od 01 do 99,
  •   -  
    pięć cyfr w przedziale od 00001 do 99999,
  •   -  
    cztery cyfry w przedziale od 0001 do 9999 i litera,
  •   -  
    trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 i dwie litery;

2)

na tablicach rejestracyjnych zwyczajnych samochodowych jednorzędowych zmniejszonych oraz na tablicach rejestracyjnych tymczasowych dla pojazdu posiadającego zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej, dla powiatów z wyróżnikiem jednoliterowym i dwuliterowym pierwsza litera stanowi wyróżnik województwa, następne cyfry lub cyfry i litera, lub litery stanowią wyróżnik pojazdu tworzony kolejno w układzie:

a)

trzy cyfry w przedziale od 001 do 999,

b)

dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i litera,

c)

cyfra w przedziale od 1 do 9, litera i cyfra w przedziale od 1 do 9,

d)

litera i dwie cyfry w przedziale od 01 do 99,

e)

cyfra w przedziale od 1 do 9 i dwie litery,

f)

dwie litery i cyfra w przedziale od 1 do 9,

g)

litera, cyfra w przedziale od 1 do 9 i litera;

3)

na tablicach rejestracyjnych zwyczajnych motocyklowych i motorowerowych - pierwsza litera stanowi wyróżnik województwa, druga lub druga i trzecia litera stanowią wyróżnik powiatu, następne cyfry lub cyfry i litera, lub litery stanowią wyróżnik pojazdu tworzony kolejno w układzie:

a)

dla powiatów z wyróżnikiem jednoliterowym:
  •   -  
    cztery cyfry w przedziale od 0001 do 9999,
  •   -  
    trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 i litera,
  •   -  
    dwie cyfry w przedziale od 01 do 99, litera i cyfra w przedziale od 1 do 9,
  •   -  
    cyfra w przedziale od 1 do 9, litera i dwie cyfry w przedziale od 01 do 99,
  •   -  
    litera i trzy cyfry w przedziale od 001 do 999,
  •   -  
    dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i dwie litery,
  •   -  
    cyfra w przedziale od 1 do 9, dwie litery i cyfra w przedziale od 1 do 9,
  •   -  
    dwie litery i dwie cyfry w przedziale od 01 do 99,

b)

dla powiatów z wyróżnikiem dwuliterowym:
  •   -  
    litera i trzy cyfry w przedziale od 001 do 999,
  •   -  
    dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i dwie litery,
  •   -  
    cyfra w przedziale od 1 do 9, litera i dwie cyfry w przedziale od 01 do 99,
  •   -  
    dwie cyfry w przedziale od 01 do 99, litera i cyfra w przedziale od 1 do 9,
  •   -  
    cyfra w przedziale od 1 do 9, dwie litery i cyfra w przedziale od 1 do 9,
  •   -  
    dwie litery i dwie cyfry w przedziale od 01 do 99,
  •   -  
    litera, dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i litera,
  •   -  
    litera, cyfra w przedziale od 1 do 9 i dwie litery;

4)

na tablicach rejestracyjnych indywidualnych - litera i cyfra stanowią wyróżnik województwa, zaś kolejne litery w liczbie od 3 do 5 stanowią wyróżnik indywidualny pojazdu, w którym nie więcej niż dwie ostatnie litery można zastąpić liczbą;

5)

na tablicach rejestracyjnych zabytkowych - pierwsza litera stanowi wyróżnik województwa, druga lub druga i trzecia litera stanowią wyróżnik powiatu, następne cyfry lub cyfry i litera stanowią wyróżnik pojazdu tworzony kolejno w układzie:

a)

dla powiatów z wyróżnikiem jednoliterowym:
  •   -  
    dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i litera,
  •   -  
    trzy cyfry w przedziale od 001 do 999,

b)

dla powiatów z wyróżnikiem dwuliterowym:
  •   -  
    cyfra w przedziale od 1 do 9 i litera,
  •   -  
    dwie cyfry w przedziale od 01 do 99,
  •   -  
    litera i cyfra w przedziale od 1 do 9;

6)

na tablicach rejestracyjnych tymczasowych - litera i cyfra stanowią wyróżnik województwa, zaś cztery cyfry w przedziale od 0001 do 9999 stanowią wyróżnik pojazdu, który po wyczerpaniu wskazanej pojemności tworzy się w układzie trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 i litera;

7)

na tablicach rejestracyjnych tymczasowych badawczych - litera i cyfra stanowią wyróżnik województwa, zaś trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 stanowią wyróżnik pojazdu, następnie litera B, która jest literą stałą, stanowi wyróżnik określający przeznaczenie tablicy;

8)

na tablicach rejestracyjnych dyplomatycznych - pierwsza litera stanowi wyróżnik województwa, zaś sześć cyfr w przedziale od 000001 do 999999 stanowi wyróżnik pojazdu.

3.

Organ rejestrujący może wydać dla pojazdu posiadającego zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej:

1)

w przypadku czasowej rejestracji, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 ustawy - tablice rejestracyjne tymczasowe,

2)

w przypadku rejestracji - tablice rejestracyjne zwyczajne samochodowe jednorzędowe zmniejszone
- o tym samym numerze rejestracyjnym.

§ 32.

1.

Wyróżnik pojazdu, z zastrzeżeniem § 34 ust. 2, określa organ rejestrujący, posługując się zestawem cyfr i liter stanowiących pojemność rejestracyjną, z wyłączeniem liter B, D, I, O i Z.

2.

Wyróżniki województw i powiatów dla tablic rejestracyjnych są określone w załączniku nr 12 do rozporządzenia.

3.

W przypadku połączenia powiatów, dla których określono wyróżniki dla tablic rejestracyjnych w załączniku nr 12 do rozporządzenia, na tablicach rejestracyjnych stosuje się dotychczasowe wyróżniki tych powiatów.

4.

W przypadku podziału powiatu, dla którego określono wyróżniki dla tablic rejestracyjnych, właściwe po tym podziale organy rejestrujące, do czasu określenia nowych wyróżników, stosują dotychczasowe wyróżniki, po uzgodnieniu przez te organy podziału niewykorzystanych pojemności rejestracyjnych.

§ 33.

Właściwy miejscowo dla siedziby sejmiku województwa prezydent miasta na prawach powiatu:

1)

prowadzi ewidencję tablic rejestracyjnych indywidualnych, wydanych na obszarze województwa, z uwzględnieniem § 28 ust. 2;

2)

wyznacza w ramach województwa dla każdego organu rejestrującego pojemność rejestracyjną tablic rejestracyjnych:

a)

tymczasowych i tymczasowych badawczych oraz

b)

samochodowych jednorzędowych zmniejszonych i tymczasowych dla pojazdu posiadającego zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej.

§ 34.

1.

Organ rejestrujący wydaje tablice (tablicę) rejestracyjne indywidualne, jeżeli z informacji uzyskanej z ewidencji, o której mowa w § 33 pkt 1, wynika, że identyczne tablice (tablica) rejestracyjne nie zostały wydane dla innego pojazdu zarejestrowanego na terenie województwa.

2.

Wyróżnik indywidualny pojazdu określa zainteresowany właściciel pojazdu.

3.

Wyróżnik indywidualny powinien stanowić wyraz, skrót lub określenie, niezawierające treści obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego w rozumieniu tego wyrazu, skrótu lub określenia w języku polskim albo obcym.

§ 35.

1.

Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.

2.

W przypadku pojazdów kategorii L2e, L5e, L6e i L7e, tablicę rejestracyjną umieszcza się również z przodu, jeżeli pojazdy te posiadają miejsce konstrukcyjnie do tego przeznaczone.

3.

W przypadkach uzasadnionych konstrukcją ciągnika rolniczego, tablicę rejestracyjną umieszcza się z przodu tego pojazdu.

4.

Z przodu pojazdu umieszcza się wyłącznie tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową, z wyjątkiem pojazdów, o których mowa w ust. 2 i 3.

5.

Z tyłu pojazdu umieszcza się tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową albo dwurzędową w zależności od miejsca konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

6.

Z tyłu przyczepy motocyklowej umieszcza się tablicę rejestracyjną motocyklową przeniesioną z motocykla, który ciągnie przyczepę.

7.

Jeżeli pojazd nie posiada specjalnego miejsca do umocowania tablic rejestracyjnych, to przednią i tylną tablicę rejestracyjną umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy rejestracyjnej - po lewej stronie pojazdu.

8.

W przypadku ciągnika rolniczego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, i pojazdu wolnobieżnego, wchodzących w skład kolejki turystycznej, tablice rejestracyjne umieszcza się z przodu i z tyłu albo tylko z tyłu, w zależności od położenia miejsca konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. W przypadku przyczepy dostosowanej do przewozu osób, wchodzącej w skład kolejki turystycznej, tablice umieszcza się tylko z tyłu.

9.

W przypadku zamontowania na pojeździe samochodowym bagażnika, zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną, dodatkową zalegalizowaną tablicę rejestracyjną, o której mowa w § 10, umieszcza się na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym.

§ 36.

Utrzymywanie tablic rejestracyjnych i innych oznaczeń pojazdów w należytym stanie oraz zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem.

§ 37.

Szczegółowe wymagania techniczne dla tablic rejestracyjnych oraz zakres i sposób ich badania, a także wzory tablic rejestracyjnych, umieszczanych na nich znaków i symboli oraz ich opis są określone w załączniku nr 13 do rozporządzenia.

   Rozdział 7   

Inne oznaczenia pojazdów

§ 38.

1.

W przypadku gdy organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje decyzję o nadaniu cech identyfikacyjnych zgodnie z art. 66a ustawy, stacja kontroli pojazdów wydaje zaświadczenie potwierdzające umieszczenie numeru nadwozia, podwozia lub ramy.

2.

Wzory cech identyfikacyjnych pojazdu: numer VIN oraz numer nadwozia, podwozia i ramy, a także ich opis, są określone w załączniku nr 14 do rozporządzenia.

§ 39.

1.

Organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje, w drodze decyzji, zgodę na wykonanie i umieszczenie tabliczki znamionowej zastępczej, zwanej dalej „tabliczką zastępczą”, w przypadku:

1)

braku, utraty lub zniszczenia tabliczki znamionowej;

2)

utraty aktualności treści tabliczki znamionowej w zakresie określenia cech identyfikacyjnych pojazdu.

2.

W przypadkach określonych w ust. 1, stacja kontroli pojazdów wydaje zaświadczenie potwierdzające wykonanie i umieszczenie tabliczki zastępczej.

§ 40.

1.

Pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, oznacza się nalepką kontrolną, na której jest umieszczony numer rejestracyjny pojazdu.

2.

Właściciel pojazdu umieszcza nalepkę kontrolną wewnątrz pojazdu w prawym dolnym rogu przedniej szyby.

§ 41.

1.

Na samochodzie ciężarowym samowyładowczym oraz przyczepie samowyładowczej umieszcza się numery rejestracyjne odpowiadające numerom rejestracyjnym na tablicach rejestracyjnych przez ich namalowanie na tyle burty skrzyni ładunkowej białą lub czarną farbą kontrastową w stosunku do tła burty. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, które z tyłu nie mają burty w postaci płaszczyzny.

2.

Numery namalowane na tyle burty skrzyni ładunkowej powinny mieć taki sam układ i zbliżony kształt liter i cyfr jak numery na tablicy rejestracyjnej samochodowej jednorzędowej. Długość rzędu namalowanych numerów powinna wynosić 140-150 cm, wysokość 25 cm, a grubość kreski - 4,5 cm.

§ 42.

1.

Autobus, o którym mowa w art. 20 ust. 4 ustawy, oraz pojazd, w stosunku do którego organ rejestrujący ustalił na podstawie art. 21 ust. 4 ustawy indywidualną dopuszczalną prędkość jazdy, oznacza się na tyle nadwozia tarczą określającą tę prędkość.

2.

Autobus przystosowany do zasilania gazem powinien być oznaczony z przodu i z tyłu nadwozia oraz z prawego boku pojazdu w pobliżu drzwi wejściowych nalepką z symbolem „LPG” lub „CNG”.

§ 43.

1.

Na pojeździe zarejestrowanym w Rzeczypospolitej Polskiej, który ma być używany w ruchu międzynarodowym, umieszcza się z tyłu na nadwoziu pojazdu znak z literami „PL”.

2.

Znak „PL” może być umieszczony na tylnej szybie samochodu w prawym dolnym rogu, pod warunkiem że będzie zapewniona wystarczająca widoczność znaku i czytelność liter.

3.

Na pojeździe należącym do przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa obcego umieszcza się znak z literami „CD”, a na pojeździe urzędu konsularnego - znak z literami „CC”. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

§ 44.

1.

Na pojeździe do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego umieszcza się tablicę, o której mowa w art. 55 ust. 1 ustawy, z przodu i z tyłu pojazdu lub zespołu pojazdów, na wysokości od 60 cm do 180 cm od powierzchni jezdni.

2.

Na samochodzie osobowym i czterokołowcu wyposażonym w nadwozie tablicę, o której mowa w art. 55 ust. 1 ustawy, umieszcza się pionowo na dachu prostopadle do osi podłużnej pojazdu.

3.

Na motocyklu, motorowerze i czterokołowcu tablicę, o której mowa w art. 55 ust. 1 ustawy, umieszcza się z tyłu pojazdu.

§ 45.

Na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do lat 18 tablicę, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy, umieszcza się z przodu i z tyłu pojazdu, możliwie blisko lewej płaszczyzny obrysu, na wysokości od 60 cm do 180 cm od powierzchni jezdni.

§ 46.

1.

Na autobusie szkolnym przeznaczonym do przewozu dzieci do szkoły umieszcza się z przodu i z tyłu tablicę „AUTOBUS SZKOLNY”.

2.

Autobus szkolny, o którym mowa w ust. 1, dodatkowo oznacza się z przodu i z tyłu tablicami ze znakiem „STOP”, które powinny być widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego po jego uruchomieniu, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy.

§ 47.

1.

Na pojeździe przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych umieszcza się tablicę, o której mowa w art. 58 ust. 1 ustawy, z przodu i z tyłu pojazdu, możliwie blisko lewej płaszczyzny obrysu, na wysokości od 60 cm do 180 cm od powierzchni jezdni.

2.

Na pojeździe, o którym w art. 8 ustawy, może być umieszczona nalepka barwy białej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy czarnej, na przedniej szybie pojazdu w jej prawym górnym rogu.

§ 48.

1.

Nalepkę, o której mowa w art. 91 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami   (Dz. U. z 2017 r. poz. 978), umieszcza się na przedniej i tylnej szybie pojazdu, w prawym górnym rogu.

2.

W przypadku pojazdu samochodowego konstrukcyjnie nieposiadającego szyby tylnej lub przedniej, nalepkę, o której mowa w ust. 1, umieszcza się odpowiednio z tyłu lub z przodu na nadwoziu pojazdu.

3.

W przypadku oznaczenia pojazdu nalepką, o której mowa w ust. 1, i nalepką, o której mowa w § 47 ust. 2, nalepki te na przedniej szybie pojazdu umieszcza się obok siebie.

§ 49.

Wzory oznaczeń pojazdów, o których mowa w § 42-48, oraz ich opis są określone w załączniku nr 15 do rozporządzenia.

   Rozdział 8   

Przepisy epizodyczne i przejściowe oraz przepis końcowy

§ 50.

1.

Do dnia 31 maja 2018 r. organ rejestrujący może zamawiać tablice (tablicę) rejestracyjne z czcionką niebędącą czcionką zwężoną określoną w przepisach dotychczasowych oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami liter i cyfr określonymi w załączniku nr 16 do niniejszego rozporządzenia.

2.

Do dnia 30 czerwca 2018 r. mogą być produkowane tablice rejestracyjne, o których mowa w ust. 1, oraz ich wtórniki.

3.

Tablice rejestracyjne, o których mowa w ust. 1, oraz ich wtórniki organ rejestrujący wydaje do czasu wyczerpania ich zapasów.

4.

W przypadku tablic (tablicy) rejestracyjnych zgodnych z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych oraz tablic rejestracyjnych, o których mowa w ust. 1, po dniu 30 czerwca 2018 r. wtórniki tych tablic produkuje się i wydaje zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia, odpowiednio:

1)

w komplecie albo

2)

jako pojedynczą tablicę rejestracyjną, jeżeli dla oznaczenia pojazdu albo bagażnika wydana była wcześniej jedna tablica rejestracyjna.

§ 51.

1.

Dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność.

2.

Pozwolenia czasowe, w tym pozwolenia czasowe do wielokrotnego stosowania, oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

3.

Tablice (tablica) rejestracyjne zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych oraz tablice rejestracyjne, o których mowa w § 50, a także ich wtórniki, zachowują ważność.

§ 52.

1.

Do wniosków złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

2.

Organ rejestrujący wydaje dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zamówione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz wyprodukowane:

1)

przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - zgodnie z wzorem określonym w przepisach dotychczasowych;

2)

po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - zgodnie z wzorem określonym w przepisach niniejszego rozporządzenia.

3.

Blankiety pozwoleń czasowych, w tym blankiety pozwoleń czasowych do wielokrotnego stosowania, oraz ich wtórniki, zamówione oraz wyprodukowane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z wzorem określonym w przepisach dotychczasowych, organ rejestrujący stosuje do czasu wyczerpania zapasu blankietów tych pozwoleń.

4.

Organ rejestrujący stosuje blankiety pozwoleń czasowych, w tym blankiety pozwoleń czasowych do wielokrotnego stosowania, oraz ich wtórniki, zamówione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz wyprodukowane po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z wzorem określonym w przepisach niniejszego rozporządzenia.

§ 53.

Na wniosek właściciela pojazdu organ rejestrujący wymienia dowód rejestracyjny lub tablice (tablicę) rejestracyjne, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, na dowód rejestracyjny lub tablice (tablicę) rejestracyjne, zgodne z wzorami określonymi w przepisach niniejszego rozporządzenia, dokonując legalizacji tych tablic, oraz - w stosownych przypadkach - wydaje nalepkę kontrolną.

§ 54.

Przepisu § 2 ust. 9 nie stosuje się do pojazdu, który posiada tabliczkę znamionową zastępczą lub nadane i nabite cechy identyfikacyjne na podstawie przepisów dotychczasowych.

§ 55.

Ewidencja tablic rejestracyjnych indywidualnych, o której mowa w przepisach dotychczasowych, staje się ewidencją tablic rejestracyjnych indywidualnych, o której mowa w przepisach niniejszego rozporządzenia.

§ 56.

Badania tablic rejestracyjnych przeprowadzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zachowują ważność.

§ 57.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., z wyjątkiem:

1)

§ 48, który wchodzi w życie z dniem 4 czerwca 2018 r.;
1)
Minister Infrastruktury i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. poz. 1907 i 2094 oraz z 2017 r. poz. 1076).
2)
Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Rady 1999/37/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów (Dz. Urz. WE L 138 z 01.06.1999, str. 57).
3)
Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 25 sierpnia 2017 r. pod numerem 2017/408/PL zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
4)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2016 r. poz. 1038), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2281 oraz z 2016 r. poz. 2001).

Załącznik nr 1   -   Wzór wniosku o rejestrację, czasową rejestrację albo wyrejestrowanie pojazdu (format A5 lub A4)

Załącznik nr 2   -   Wzór wniosku o rejestrację, czaso ą rejestrację albo wyrejestrowanie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym

Załącznik nr 3   -   Wzór dowodu rejestracyjnego oraz oznaczenia kodów zastosowanych w tym wzorze (wymiary 105 x 218 mm)

Załącznik nr 4   -   Wzór nalepki kontrolnej

Załącznik nr 5   -   Wzór zaświadczenia potwierdzającego dane zawarte w utraconym dowodzie rejestracyjnym lub utraconej karcie pojazdu dla pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Załącznik nr 6   -   Wzór decyzji o rejestracji, czasowej rejestracj i albo wyrejestrowaniu pojazdu (format A5 lub A4)

Załącznik nr 7   -   Wzór decyzji o rejestracji, czasowej rejestracji albo wyrejestrowaniu pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym

Załącznik nr 8   -   Wzór pozwolenia czasowego oraz oznaczenia kodów zastosowanych w tym wzorze (wymiary 73 x 105 mm)

Załącznik nr 9   -   Wzór pozwolenia czasowego do wielokrotnego stosowania

Załącznik nr 10   -   Wzór decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu z urzędu

Załącznik nr 11   -   Wzór decyzji o wyrejestrowaniu z urzędu pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 2a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym

Załącznik nr 12   -   Wyróżniki województw i powiatów dla tablic rejestracyjnych


Lp.
Województwo
Powiat
Wyróżnik na tablice
zwyczajne, zabytkowe
i dyplomatyczne
Wyróżnik na
tablice
tymczasowe
i indywidualne
Wyróżnik województwa
Wyróżnik powiatu
 
1
2
3
4
5
6
1
DOLNOŚLĄSKIE
 
D
 
D0-D9
   
Jelenia Góra
D
J
 
   
Legnica
D
L
 
   
Wałbrzych
D
B
 
   
Wrocław
D
W, X
 
   
Bolesławiecki
D
BL
 
   
Dzierżoniowski
D
DZ
 
   
Głogowski
D
GL
 
   
Górowski
D
GR
 
   
Jaworski
D
JA
 
   
Jeleniogórski
D
JE
 
   
Kamiennogórski
D
KA
 
   
Kłodzki
D
KL
 
   
Legnicki
D
LE
 
   
Lubański
D
LB
 
   
Lubiński
D
LU
 
   
Lwówecki
D
LW
 
   
Milicki
D
MI
 
   
Oleśnicki
D
OL
 
   
Oławski
D
OA
 
   
Polkowicki
D
PL
 
   
Strzeliński
D
ST
 
   
Sredzki
D
SR
 
   
Świdnicki
D
SW
 
   
Trzebnicki
D
TR
 
   
Wałbrzyski
D
BA
 
   
Wołowski
D
WL
 
   
Wrocławski
D
WR
 
   
Ząbkowicki
D
ZA
 
   
Zgorzelecki
D
ZG
 
   
Złotoryjski
D
ZL
 
2
KUJAWSKO--POMORSKIE
 
C
 
C0-C9
   
Bydgoszcz
C
B
 
   
Grudziądz
C
G
 
   
Toruń
C
T
 
   
Włocławek
C
W
 
   
Aleksandrowski
C
AL
 
   
Brodnicki
C
BR
 
   
Bydgoski
C
BY
 
   
Chełmiński
C
CH
 
   
Golubsko-dobrzyński
C
GD
 
   
Grudziądzki
C
GR
 
   
Inowrocławski
C
IN
 
   
Lipnowski
C
LI
 
   
Mogileński
C
MG
 
   
Nakielski
C
NA
 
   
Radziejowski
C
RA
 
   
Rypiński
C
RY
 
   
Sępoleński
C
SE
 
   
Świecki
C
SW
 
   
Toruński
C
TR
 
   
Tucholski
C
TU
 
   
Wąbrzeski
C
WA
 
   
Włocławski
C
WL
 
   
Żniński
C
ZN
 
3
LUBELSKIE
 
L
 
L0-L9
   
Biała Podlaska
L
B
 
   
Chełm
L
C
 
   
Lublin
L
U
 
   
Zamość
L
Z
 
   
Bialski
L
BI
 
   
Biłgorajski
L
BL
 
   
Chełmski
L
CH
 
   
Hrubieszowski
L
HR
 
   
Janowski
L
JA
 
   
Krasnostawski
L
KS
 
   
Kraśnicki
L
KR
 
   
Lubartowski
L
LB
 
   
Lubelski
L
UB
 
   
Łęczyński
L
LE
 
   
Łukowski
L
LU
 
   
Opolski
L
OP
 
   
Parczewski
L
PA
 
   
Puławski
L
PU
 
   
Radzyński
L
RA
 
   
Rycki
L
RY
 
   
Świdnicki
L
SW
 
   
Tomaszowski
L
TM
 
   
Włodawski
L
WL
 
   
Zamojski
L
ZA
 
4
LUBUSKIE
 
F
 
F0-F9
   
Gorzów Wielkopolski
F
G
 
   
Zielona Góra
F
Z
 
   
Gorzowski
F
GW
 
   
Krośnieński
F
KR
 
   
Międzyrzecki
F
MI
 
   
Nowosolski
F
NW
 
   
Słubicki
F
SL
 
   
Strzelecko-drezdenecki
F
SD
 
   
Sulęciński
F
SU
 
   
Swiebodziński
F
SW
 
   
Wschowski
F
WS
 
   
Zielonogórski
F
ZI
 
   
Żagański
F
ZG
 
   
Żarski
F
ZA
 
5
ŁÓDZKIE
 
E
 
E0-E9
   
Łódź
E
L,D
 
   
Piotrków Trybunalski
E
P
 
   
Skierniewice
E
S
 
   
Brzeziński
E
BR
 
   
Bełchatowski
E
BE
 
   
Kutnowski
E
KU
 
   
Łaski
E
LA
 
   
Łęczycki
E
LE
 
   
Łowicki
E
LC
 
   
Łódzki wschodni
E
LW
 
   
Opoczyński
E
OP
 
   
Pabianicki
E
PA
 
   
Pajęczański
E
PJ
 
   
Piotrkowski
E
PI
 
   
Poddębicki
E
PD
 
   
Radomszczański
E
RA
 
   
Rawski
E
RW
 
   
Sieradzki
E
SI
 
   
Skierniewicki
E
SK
 
   
Tomaszowski
E
TM
 
   
Wieluński
E
WI
 
   
Wieruszowski
E
WE
 
   
Zduńskowolski
E
ZD
 
   
Zgierski
E
ZG
 
6
MAŁOPOLSKIE
 
K
 
K0-K9
   
Kraków
K
R,K
 
   
Nowy Sącz
K
N
 
   
Tarnów
K
T
 
   
Bocheński
K
BC,BA
 
   
Brzeski
K
BR
 
   
Chrzanowski
K
CH
 
   
Dąbrowski
K
DA
 
   
Gorlicki
K
GR
 
   
Krakowski
K
RA
 
   
Limanowski
K
LI
 
   
Miechowski
K
MI
 
   
Myślenicki
K
MY
 
   
Nowosądecki
K
NS
 
   
Nowotarski
K
NT
 
   
Olkuski
K
OL
 
   
Oświęcimski
K
OS
 
   
Proszowicki
K
PR
 
   
Suski
K
su
 
   
Tarnowski
K
TA
 
   
Tatrzański
K
TT
 
   
Wadowicki
K
WA
 
   
Wielicki
K
WI
 
7
MAZOWIECKIE
 
W
 
W0-W9
   
Ostrołęka
W
O
 
   
Płock
W
P
 
   
Radom
W
R
 
   
Siedlce
W
S
 
   
Białobrzeski
W
BR
 
   
Ciechanowski
W
CI
 
   
Garwoliński
W
G
 
   
Gostyniński
W
GS
 
   
Grodziski
W
GM
 
   
Grójecki
W
GR
 
   
Kozienicki
W
KZ
 
   
Legionowski
W
L
 
   
Lipski
W
LI
 
   
Łosicki
W
LS
 
   
Makowski
W
MA
 
   
Miński
W
M
 
   
Mławski
W
ML
 
   
Nowodworski
W
ND
 
   
Ostrołęcki
W
OS
 
   
Ostrowski
W
OR
 
   
Otwocki
W
OT
 
   
Piaseczyński
W
PI
 
   
Płocki
W
PL
 
   
Płoński
W
PN
 
   
Pruszkowski
W
PR, PP, PS
 
   
Przasnyski
W
PZ
 
   
Przysuski
W
PY
 
   
Pułtuski
W
PU
 
   
Radomski
W
RA
 
   
Siedlecki
W
SI
 
   
Sierpecki
W
SE
 
   
Sochaczewski
W
SC
 
   
Sokołowski
W
SK
 
   
Szydłowiecki
W
SZ
 
   
M.St. Warszawa
W
A, B, D, E, F, H, I, J, K, N, T, U, W, X, Y
 
   
Warszawski zachodni
W
Z
 
   
Węgrowski
W
WE
 
   
Wołomiński
W
WL, V
 
   
Wyszkowski
W
WY
 
   
Zwoleński
W
ZW
 
   
Zuromiński
W
ZU
 
   
Żyrardowski
W
ZY
 
8
OPOLSKIE
 
O
 
O0-O9
   
Opole
O
P
 
   
Brzeski
O
B
 
   
Głubczycki
O
GL
 
   
Kędzierzyńsko-kozielski
O
K
 
   
Kluczborski
O
KL
 
   
Krapkowicki
O
KR
 
   
Namysłowski
O
NA
 
   
Nyski
O
NY
 
   
Oleski
O
OL
 
   
Opolski
O
PO
 
   
Prudnicki
O
PR
 
   
Strzelecki
O
ST
 
9
PODKARPACKIE
 
R
 
R0-R9
   
Krosno
R
K
 
   
Przemyśl
R
P
 
   
Rzeszów
R
Z
 
   
Tarnobrzeg
R
T
 
   
Bieszczadzki
R
BI
 
   
Brzozowski
R
BR
 
   
Dębicki
R
DE
 
   
Jarosławski
R
JA
 
   
Jasielski
R
JS
 
   
Kolbuszowski
R
KL
 
   
Krośnieński
R
KR
 
   
Leski
R
LS
 
   
Leżajski
R
LE
 
   
Lubaczowski
R
LU
 
   
Łańcucki
R
LA
 
   
Mielecki
R
MI
 
   
Niżański
R
NI
 
   
Przemyski
R
PR
 
   
Przeworski
R
PZ
 
   
Ropczycko--sędziszowski
R
RS
 
   
Rzeszowski
R
ZE
 
   
Sanocki
R
SA
 
   
Stalowowolski
R
ST
 
   
Strzyżowski
R
SR
 
   
Tarnobrzeski
R
TA
 
10
PODLASKIE
 
B
 
B0-B9
   
Białystok
B
I
 
   
Łomża
B
L
 
   
Suwałki
B
S
 
   
Augustowski
B
AU
 
   
Białostocki
B
IA
 
   
Bielski
B
BI
 
   
Grajewski
B
GR
 
   
Hajnowski
B
HA
 
   
Kolneński
B
KL
 
   
Łomżyński
B
LM
 
   
Moniecki
B
MN
 
   
Sejneński
B
SE
 
   
Siemiatycki
B
SI
 
   
Sokólski
B
SK
 
   
Suwalski
B
SU
 
   
Wysokomazowiecki
B
WM
 
   
Zambrowski
B
ZA
 
11
POMORSKIE
 
G
 
G0-G9
   
Gdańsk
G
D
 
   
Gdynia
G
A
 
   
Słupsk
G
S
 
   
Sopot
G
SP
 
   
Bytowski
G
BY
 
   
Chojnicki
G
CH
 
   
Człuchowski
G
CZ
 
   
Gdański
G
DA
 
   
Kartuski
G
KA
 
   
Kościerski
G
KS
 
   
Kwidzyński
G
KW
 
   
Lęborski
G
LE
 
   
Malborski
G
MB
 
   
Nowodworski
G
ND
 
   
Pucki
G
PU
 
   
Słupski
G
SL
 
   
Starogardzki
G
ST
 
   
Sztumski
G
SZ
 
   
Tczewski
G
TC
 
   
Wejherowski
G
WE,WO
 
12
ŚLĄSKIE
 
S
 
S0-S9
   
Bielsko-Biała
S
B
 
   
Bytom
S
Y
 
   
Chorzów
S
H
 
   
Częstochowa
S
C
 
   
Dąbrowa Górnicza
S
D
 
   
Gliwice
S
G
 
   
Jastrzębie-Zdrój
S
JZ
 
   
Jaworzno
S
J
 
   
Katowice
S
K
 
   
Mysłowice
S
M
 
   
Piekary Śląskie
S
PI
 
   
Ruda Śląska
S
RS,L
 
   
Rybnik
S
R
 
   
Siemianowice Śląskie
S
I
 
   
Sosnowiec
S
0
 
   
Świętochłowice
S
W
 
   
Tychy
S
T
 
   
Zabrze
S
Z
 
   
Żory
S
ZO
 
   
Będziński
S
BE
 
   
Bielski
S
BI
 
   
Cieszyński
S
CI
 
   
Częstochowski
S
CZ
 
   
Gliwicki
S
GL
 
   
Kłobucki
S
KL
 
   
Lubliniecki
S
LU
 
   
Mikołowski
S
MI
 
   
Myszkowski
S
MY
 
   
Pszczyński
S
PS
 
   
Raciborski
S
RC
 
   
Rybnicki
S
RB
 
   
Tarnogórski
S
TA
 
   
Bieruńsko - lędziński
S
BL
 
   
Wodzisławski
S
WD, WZ
 
   
Zawierciański
S
ZA
 
   
Żywiecki
S
ZY
 
13
ŚWIĘTOKRZYSKIE
 
T
 
T0-T9
   
Kielce
T
K
 
   
Buski
T
BU
 
   
Jędrzejowski
T
JE
 
   
Kazimierski
T
KA
 
   
Kielecki
T
KI
 
   
Konecki
T
KN
 
   
Opatowski
T
OP
 
   
Ostrowiecki
T
OS
 
   
Pińczowski
T
PI
 
   
Sandomierski
T
SA
 
   
Skarżyski
T
SK
 
   
Starachowicki
T
ST
 
   
Staszowski
T
SZ
 
   
Włoszczowski
T
LW
 
14
WARMINSKO-MAZURSKIE
 
N
 
N0-N9
   
Elbląg
N
E
 
   
Olsztyn
N
0
 
   
Bartoszycki
N
BA
 
   
Braniewski
N
BR
 
   
Działdowski
N
DZ
 
   
Elbląski
N
EB
 
   
Ełcki
N
EL
 
   
Giżycki
N
GI
 
   
Iławski
N
IL
 
   
Kętrzyński
N
KE
 
   
Lidzbarski
N
LI
 
   
Mrągowski
N
MR
 
   
Nidzicki
N
NI
 
   
Nowomiejski
N
NM
 
   
Olecki
N
OE
 
   
Gołdapski
N
GO
 
   
Olsztyński
N
OL
 
   
Ostródzki
N
OS
 
   
Piski
N
PI
 
   
Szczycieński
N
SZ
 
   
Węgorzewski
N
WE
 
15
WIELKOPOLSKIE
 
P
 
P0-P9
   
Kalisz
P
K, A
 
   
Konin
P
KO,N
 
   
Leszno
P
L
 
   
Poznań
P
0,Y
 
   
Chodzieski
P
CH
 
   
Czarnkowsko--trzcianecki
P
CT
 
   
Gnieźnieński
P
GN
 
   
Gostyński
P
GS
 
   
Grodziski
P
GO
 
   
Jarociński
P
JA
 
   
Kaliski
P
KA
 
   
Kępiński
P
KE
 
   
Kolski
P
KL
 
   
Koniński
P
KN
 
   
Kościański
P
KS
 
   
Krotoszyński
P
KR
 
   
Leszczyński
P
LE
 
   
Międzychodzki
P
MI
 
   
Nowotomyski
P
NT
 
   
Obornicki
P
OB
 
   
Ostrowski
P
OS
 
   
Ostrzeszowski
P
OT
 
   
Pilski
P
P
 
   
Pleszewski
P
PL
 
   
Poznański
P
OZ, Z
 
   
Rawicki
P
RA
 
   
Słupecki
P
SL
 
   
Szamotulski
P
SZ
 
   
Sredzki
P
SR
 
   
Sremski
P
SE
 
   
Turecki
P
TU
 
   
Wągrowiecki
P
WA
 
   
Wolsztyński
P
WL
 
   
Wrzesiński
P
WR
 
   
Złotowski
P
ZL
 
16
ZACHODNIOPOMORSKIE
 
Z
 
Z0-Z9
   
Koszalin
Z
K
 
   
Szczecin
Z
S,Z
 
   
Świnoujście
Z
SW
 
   
Białogardzki
Z
BI
 
   
Choszczeński
Z
CH
 
   
Drawski
Z
DR
 
   
Goleniowski
Z
GL
 
   
Gryficki
Z
GY
 
   
Gryfiński
Z
GR
 
   
Kamieński
Z
KA
 
   
Kołobrzeski
Z
KL
 
   
Koszaliński
Z
KO
 
   
Łobeski
Z
LO
 
   
Myśliborski
Z
MY
 
   
Policki
Z
PL
 
   
Pyrzycki
Z
PY
 
   
Sławieński
Z
SL
 
   
Stargardzki
Z
ST
 
   
Szczecinecki
Z
SZ
 
   
Swidwiński
Z
SD
 
   
Wałecki
Z
WA
 
           

Załącznik nr 13   -   Szczegółowe wymagania techniczne dla tablic rejestracyjnych oraz zakres i sposób ich badania, a także wzory tablic rejestracyjnych umieszczanych na nich znaków i symboli oraz ich opis

Załącznik nr 14   -   Wzory cech identyfikacyjnych oraz ich opis

1.

Numer VIN to nadana przez producenta kombinacja znaków przeznaczona do oznaczenia danego pojazdu. Jego celem jest zapewnienie, aby pojazd mógł być na jego podstawie jednoznacznie zidentyfikowany w ciągu 30 lat przez producenta lub przedstawiciela producenta, bez potrzeby żądania dalszych danych. Numer identyfikacyjny pojazdu powinien spełniać następujące wymagania:

1)

powinien mieć strukturę zgodną z Polską Normą PN-92S02060, która odpowiada normie ISO 3779: 1983, a w przypadku producenta motocykli lub motorowerów produkujących poniżej 500 sztuk pojazdów rocznie trzeci znak w pierwszym członie powinien być cyfrą 9, przy czym właściwa identyfikacja producenta powinna być wtedy zapewniona przy użyciu 3, 4 i 5 znaku w członie trzecim oznakowania;

2)

powinien być umieszczony na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym po prawej stronie pojazdu, a także na tabliczce znamionowej;

3)

powinien zawierać się w jednym wierszu; wyjątkowo, z przyczyn technicznych, może zawierać się w dwóch wierszach, jednak w takim przypadku nie może być przerw wewnątrz drugiego i trzeciego członu tego numeru; nie może być także pustych miejsc pomiędzy znakami; jakiekolwiek niewykorzystane pole w trzecim członie powinno być zapełnione przez cyfrę 0 w celu zapewnienia wymaganej liczby 8 znaków; początek i koniec każdego z wierszy powinien być oznaczony symbolem, który nie jest cyfrą arabską, dużą literą rzymską i nie spowoduje pomyłki z pozostałymi znakami; jeżeli dwa człony znajdują się w jednym wierszu, to zaleca się także umieszczanie takiego symbolu pomiędzy nimi;

4)

powinien być umieszczony w widocznym i łatwo dostępnym miejscu za pomocą wybicia lub wyciskania w taki sposób, aby nie uległ zatarciu lub zniszczeniu.

2.

Numer nadwozia, podwozia lub ramy to nadana przez producenta lub organ rejestrujący kombinacja znaków przeznaczona do oznaczenia danego pojazdu. Jego celem jest zapewnienie, aby dany pojazd mógł być jednoznacznie zidentyfikowany.

3.

Numer nadwozia, podwozia lub ramy nadawany przez organ rejestrujący powinien spełniać następujące wymagania:

1)

numer składa się z dwunastu znaków i obejmuje trzy człony:

a)

człon pierwszy (3 znaki) - kod organu rejestrującego (literowy wyróżnik województwa i powiatu, przy dwóch literach, ostatni znak uzupełnia litera X),

b)

człon drugi (3 znaki) - numer upoważnienia stacji do wykonywania badań technicznych (przy numerze dwucyfrowym uzupełniony na pierwszej pozycji cyfrą zero),

c)

człon trzeci (6 znaków) - sześciocyfrowy kolejny numer porządkowy, w którym pierwsze dwie cyfry stanowią ostatnie dwie cyfry roku nadania numeru.
Sposób tworzenia numeru nadwozia, podwozia lub ramy przedstawia poniższy schemat:

numer upoważnienia stacji do wykonywania badań technicznych pojazdów (trzycyfrowy)
XXX000000000

3 znaki - literowy kod organu rejestrującego (wyróżnik literowy województwa i powiatu)

numer porządkowy (sześciocyfrowy)
   

2)

powinien być umieszczony na nadwoziu, podwoziu lub ramie po prawej stronie pojazdu, a także na tabliczce znamionowej;

3)

powinien zawierać się w jednym wierszu jako ciąg znaków bez miejsc przerwy pomiędzy członami numeru;

4)

powinien być umieszczony w widocznym i łatwo dostępnym miejscu za pomocą wybicia lub wyciskania w taki sposób, aby nie uległ zatarciu lub zniszczeniu.

4.

Numer nadwozia, podwozia lub ramy nadawany przez producenta, jeżeli w drodze odrębnych przepisów zwolniony jest on ze stosowania numeru VIN, jest określoną przez
niego kombinacją cyfr i liter stanowiącą ciąg znaków w liczbie od 7 do 9. Numer powinien zawierać dwa człony:

1)

człon pierwszy (3 znaki) - oznaczenie charakterystyczne, określone przez producenta pojazdu;

2)

człon drugi (do 6 znaków) - numer porządkowy wyprodukowanego pojazdu, w którym pierwsze dwie cyfry stanowią ostatnie dwie cyfry roku nadania i umieszczenia numeru.

5.

Dla znaków określonych w numerach, o których mowa w pkt 1-4, powinny być stosowane wielkie litery alfabetu łacińskiego i cyfry arabskie. Minimalna wysokość liter i cyfr numerów powinna wynosić 7 mm, a w przypadku motocykli i motorowerów - 4 mm. W numerze VIN zabrania się stosowania liter: I, O oraz Q, myślnika, gwiazdki (*) oraz innych znaków specjalnych, o których mowa w pkt 1 ppkt 3.

Załącznik nr 15   -   Wzory innych oznaczeń jazdów oraz ich opis

Załącznik nr 16   -   Wzory liter i cyfr do tablic rejestracyjnych z czcionką niebędącą czcionką zwężoną oraz ich opis