Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 5 marca 2018 r.w sprawie patronów koordynatorów oraz patronów praktyk

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury   (Dz. U. z 2017 r. poz. 146 i 1139) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa szczegółowy tryb wyznaczania patronów koordynatorów oraz patronów praktyk dla aplikantów odbywających aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, zwane dalej „aplikacją”, a także zakres obowiązków patronów koordynatorów oraz patronów praktyk oraz sposób sprawowania patronatu.

§ 2.

1.

Nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem aplikacji Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej „Krajową Szkołą”, wyznacza aplikantowi aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej, zwanemu dalej „aplikantem”, patrona koordynatora.

2.

Patron koordynator może jednocześnie sprawować patronat nad nie więcej niż 10 aplikantami.

§ 3.

1.

Dyrektor Krajowej Szkoły przekazuje patronowi koordynatorowi listę aplikantów, nad którymi powierzono mu sprawowanie patronatu, wraz z programem aplikacji.

2.

Nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem każdej z praktyk, zaś w szczególnie uzasadnionych przypadkach w krótszym terminie, wskazanym przez Dyrektora Krajowej Szkoły, patron koordynator przedstawia Dyrektorowi Krajowej Szkoły kandydatów na patronów praktyk dla poszczególnych aplikantów.

§ 4.

1.

Nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem praktyki, zaś w szczególnie uzasadnionych przypadkach w krótszym terminie, Dyrektor Krajowej Szkoły wyznacza aplikantowi patrona praktyki.

2.

Patron praktyki może jednocześnie sprawować patronat nad nie więcej niż 5 aplikantami.

§ 5.

1.

Nie później niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem każdej z praktyk Dyrektor Krajowej Szkoły przedstawia patronowi koordynatorowi informację o patronach praktyk wyznaczonych aplikantom, nad którymi powierzono mu sprawowanie patronatu, szczegółowe zalecenia dotyczące przebiegu praktyki, zwane dalej „zaleceniami”, w których wskazuje zakres tematyczny i cel praktyki, oraz dołącza formularz opinii wraz z formularzem oceny przebiegu praktyki. Zalecenia oraz formularze patron koordynator przekazuje niezwłocznie wyznaczonym patronom praktyk.

2.

W przypadku praktyk w jednostkach innych niż sąd lub prokuratura patron koordynator przekazuje zalecenia kierownikowi tej jednostki.

§ 6.

1.

Przed rozpoczęciem praktyki patron praktyki omawia z aplikantem jej planowany przebieg.

2.

W trakcie praktyki patron praktyki udziela aplikantowi wskazówek niezbędnych do wykonania zleconych czynności, a następnie omawia z aplikantem wykonane przez niego czynności.

§ 7.

Patron koordynator omawia z patronami praktyk i aplikantami budzące wątpliwości zagadnienia dotyczące przebiegu praktyki.

§ 8.

1.

Sposób realizacji zaleceń dotyczących przebiegu praktyki podlega kontroli patrona koordynatora, który może w szczególności zapoznać się z treścią powierzonych aplikantowi zadań oraz sposobem ich wykonywania.

2.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie przebiegu praktyki patron koordynator informuje o tym niezwłocznie Dyrektora Krajowej Szkoły, który podejmuje stosowne działania w celu usunięcia nieprawidłowości, w tym może wyznaczyć aplikantowi innego patrona praktyki.

§ 9.

W dniu zakończenia praktyki patron praktyki sporządza pisemną opinię wraz z oceną przebiegu praktyki i przekazuje ją patronowi koordynatorowi. Patron koordynator niezwłocznie przekazuje opinię wraz z oceną Dyrektorowi Krajowej Szkoły i aplikantowi. W przypadku praktyk w jednostkach innych niż sąd lub prokuratura patron koordynator przekazuje Dyrektorowi Krajowej Szkoły uzyskaną z tych jednostek informację o przebiegu praktyki wraz z wystawioną na jej podstawie oceną.
1)
Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 sierpnia 2009 r. w sprawie wyznaczania patronów koordynatorów oraz patronów poszczególnych praktyk i staży (Dz. U. z 2013 r. poz. 442), które utraciło moc z dniem 21 sierpnia 2015 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694, z 2016 r. poz. 633 oraz z 2017 r. poz. 1139).