Rozporządzenie Ministra Zdrowiaz dnia 3 grudnia 2019 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy 1)Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2269).

Spis treści

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 13 ust. 8 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym   (Dz. U. z 2019 r. poz. 993 i 1590) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy   (Dz. U. poz. 408 oraz z 2019 r. poz. 2091) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w § 3 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne kursu prowadzi lekarz systemu, pielęgniarka systemu albo ratownik medyczny posiadający aktualną wiedzę i umiejętności z zakresu objętego ramowym programem kursu oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w jednostkach systemu, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zwanej dalej „ustawą”.
 ”
 ;

2)

w § 4 w ust. 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

2)

posiada zaświadczenie, którego termin ważności upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia egzaminu, o którym mowa w ust. 1, oraz jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, lub pełni w nich służbę, lub jest ich członkiem.
 ”
 ;

3)

w § 8:

a)

ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1.

Egzamin jest przeprowadzany przez komisję składającą się z trzech osób:

1)

konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej, właściwego ze względu na siedzibę podmiotu prowadzącego kurs lub wskazanego przez niego lekarza systemu, ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu, którzy posiadają co najmniej 5-letnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne - jako przewodniczącego;

2)

lekarza, pielęgniarki systemu, ratownika medycznego lub ratownika;

3)

osoby, o której mowa w § 3 ust. 1.
 ”
 ,

b)

dodaje się ust. 4-6 w brzmieniu:
„ 

4.

Przewodniczący komisji sporządza protokół z egzaminu, który zawiera:

1)

datę i miejsce przeprowadzenia egzaminu;

2)

imiona i nazwiska oraz funkcje członków komisji;

3)

imiona i nazwiska osób przystępujących do egzaminu wraz ze wskazaniem, czy odbyły wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne objęte programem kursu, czy posiadają zaświadczenie, którego termin ważności upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia egzaminu;

4)

wykaz ocen z części teoretycznej i praktycznej;

5)

podpisy członków komisji.

5.

Przewodniczący komisji przekazuje protokół kierownikowi podmiotu prowadzącego kurs w terminie 7 dni od dnia egzaminu.

6.

Kierownik podmiotu prowadzącego kurs:

1)

uzupełnia protokół o część zawierającą listę zaświadczeń obejmującą imiona i nazwiska osób, którym wydano zaświadczenia, oraz numery tych zaświadczeń;

2)

przekazuje protokół wojewodzie, który zatwierdził program kursu, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
 ”
 ;

4)

w § 9:

a)

po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„ 

1a.

Osobie, która złożyła egzamin z wynikiem pozytywnym, kierownik podmiotu przeprowadzającego kurs wydaje zaświadczenie.
 ”
 ,

b)

ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
„ 

2.

Zaświadczenia są ważne przez okres 3 lat od dnia ich wydania.

3.

Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
 ”
 ,

c)

dodaje się ust. 4 w brzmieniu:
„ 

4.

Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1a, stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
 ”
 ;

5)

po § 10 dodaje się § 10a w brzmieniu:
„ 

§ 10a.

Protokół z egzaminu oraz dokumentacja, o której mowa w załączniku nr 1 w części I „Założenia organizacyjno-programowe” w tytule „Warunki realizacji kursu” w ust. 6, jest przechowywana przez podmiot prowadzący kurs przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym został przeprowadzony egzamin.
 ”
 ;

6)

w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części I „Założenia organizacyjno-programowe” w tytule „Warunki realizacji kursu”:

a)

w ust. 1 w pkt 3 uchyla się lit. n,

b)

ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„ 

6.

Podmiot prowadzący kurs posiada:

1)

imienną listę osób prowadzących zajęcia w ramach poszczególnych modułów nauczania wraz z ich podpisami potwierdzającymi przeprowadzenie poszczególnych zajęć;

2)

imienną listę uczestników kursu wraz z ich podpisami potwierdzającymi osobiste uczestnictwo w poszczególnych modułach zajęć;

3)

dokumentację zaliczenia poszczególnych tematów przez uczestników kursu wraz z podpisami prowadzących zajęcia poświadczającymi poszczególne zaliczenia;

4)

dokumentację egzaminacyjną, która zawiera oceny z części teoretycznej i praktycznej oraz oceny cząstkowe z poszczególnych zadań części praktycznej, dla poszczególnych kursantów poświadczone czytelnym podpisem wszystkich członków komisji egzaminacyjnej wraz z numerem wydanego zaświadczenia.
 ”
 ;

7)

dodaje się załącznik nr 3 w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

§ 2.

Do kursów, których program został zatwierdzony przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się wymagania określone w przepisach dotychczasowych.

§ 3.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1)
Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2269).

Załącznik   -   Zaświadczenie o uzyskaniu tytułu ratownika (wzór)