Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 24 grudnia 2019 r.w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego

Spis treści

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami   (Dz. U. poz. 819, z 2018 r. poz. 2245 oraz z 2019 r. poz. 2217) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1)

terminy wnoszenia, wysokość i sposób obliczania wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego, o których mowa w art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, zwanych dalej „kosztami nadzoru”;

2)

sposób i terminy rozliczenia należności z tytułu wpłat na pokrycie kosztów nadzoru.

§ 2.

1.

Pośrednik kredytu hipotecznego ustala zaliczkę na poczet pokrycia kosztów nadzoru za dany rok kalendarzowy w wysokości stanowiącej iloczyn sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez pośrednika kredytu hipotecznego, w tym przez jego agentów, w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest wpłacana zaliczka, i stawki 0,2%.

2.

Pośrednik kredytu hipotecznego wpłaca zaliczkę do dnia 30 czerwca danego roku kalendarzowego przelewem na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

§ 3.

1.

Pośrednik kredytu hipotecznego, wpłacając zaliczkę, przekazuje Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego deklarację zawierającą:

1)

nazwę i numer identyfikacji podatkowej (NIP) podmiotu;

2)

numer wpisu do rejestru pośredników kredytowych;

3)

wskazanie sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez pośrednika kredytu hipotecznego, w tym przez jego agentów, w poprzednim roku kalendarzowym;

4)

wysokość zaliczki na poczet pokrycia kosztów nadzoru za dany rok kalendarzowy;

5)

kwotę zaliczki wpłaconej na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego;

6)

datę wpłaty, o której mowa w pkt 5.

2.

Deklaracja, o której mowa w ust. 1, jest składana w postaci dokumentu elektronicznego przez system teleinformatyczny udostępniony nieodpłatnie za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

3.

Deklarację, o której mowa w ust. 1, sporządza się na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 4.

1.

Wysokość wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od pośrednika kredytu hipotecznego za dany rok kalendarzowy, zwanej dalej „należną wpłatą”, oblicza się według wzoru:
\( KPKH_n = PP_{n - 1} \times S \)
gdzie:
KPKH n - oznacza należną wpłatę,
PPn-1 - oznacza sumę przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez pośrednika kredytu hipotecznego, w tym przez jego agentów, w poprzednim roku kalendarzowym,
S - oznacza stawkę obowiązującą w danym roku kalendarzowym, obliczaną zgodnie z ust. 2 i 4.

2.

Stawkę (S) oblicza się według wzoru:
\( S = {K \over {SPP_{n - 1} }} \times 100\% \)
gdzie:
K - oznacza koszty nadzoru do pokrycia w danym roku kalendarzowym, obliczane zgodnie z ust. 3,
SPP n-1- oznacza sumę przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez wszystkich pośredników kredytu hipotecznego, w tym przez ich agentów, w poprzednim roku kalendarzowym.

3.

Koszty nadzoru do pokrycia w danym roku kalendarzowym (K) oblicza się według wzoru:
\( K = PK_n - (PK_{n - 1} - WK_{n - 1} ) \)
gdzie:
PKn- oznacza planowane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym   (Dz. U. z 2019 r. poz. 298, 326, 730, 875, 1571 i 2217), zwanej dalej „ustawą o nadzorze”, ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na dany rok kalendarzowy, w części przypadającej na koszty nadzoru,
PKn-1- oznacza planowane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy o nadzorze, ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na poprzedni rok kalendarzowy, w części przypadającej na koszty nadzoru,
WKn-1- oznacza wykonane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy o nadzorze, ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na poprzedni rok kalendarzowy, w części przypadającej na koszty nadzoru.

4.

W przypadku gdy wysokość stawki obliczona zgodnie z ust. 2 przekracza 0,3%, do obliczenia należnej wpłaty przyjmuje się stawkę w wysokości 0,3%.

§ 5.

Do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego:

1)

wysokość stawki obowiązującej w danym roku kalendarzowym;

2)

sumę przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez wszystkich pośredników kredytu hipotecznego, w tym przez ich agentów, w poprzednim roku kalendarzowym;

3)

wysokość kosztów nadzoru do pokrycia w danym roku kalendarzowym, ze wskazaniem wartości poszczególnych zmiennych, o których mowa w § 4 ust. 3.

§ 6.

1.

Do dnia 31 października danego roku kalendarzowego pośrednik kredytu hipotecznego przekazuje Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego deklarację o wysokości należnej wpłaty zawierającą:

1)

nazwę i numer identyfikacji podatkowej (NIP) podmiotu;

2)

numer wpisu do rejestru pośredników kredytowych;

3)

wysokość należnej wpłaty, ze wskazaniem kwoty stanowiącej podstawę jej obliczenia;

4)

kwotę zaliczki wpłaconej na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego;

5)

kwotę niedopłaty albo kwotę nadpłaty wraz z numerem rachunku bankowego, na który powinna zostać zwrócona nadpłata;

6)

kwotę wpłaty dokonanej na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w przypadku wystąpienia niedopłaty, o której mowa w § 8 ust. 1;

7)

datę wpłaty, o której mowa w pkt 6.

2.

Deklaracja, o której mowa w ust. 1, jest składana w postaci dokumentu elektronicznego przez system teleinformatyczny udostępniony nieodpłatnie za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

3.

Deklarację, o której mowa w ust. 1, sporządza się na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 7.

1.

Nadpłata powstaje, w przypadku gdy wysokość należnej wpłaty jest niższa niż kwota zaliczki wpłaconej przez danego pośrednika kredytu hipotecznego.

2.

Kwota nadpłaty jest zwracana na wskazany przez pośrednika kredytu hipotecznego rachunek bankowy, w terminie 30 dni od dnia złożenia deklaracji, o której mowa w § 6 ust. 1.

§ 8.

1.

Niedopłata powstaje, w przypadku gdy wysokość należnej wpłaty jest wyższa niż kwota zaliczki wpłaconej przez danego pośrednika kredytu hipotecznego.

2.

W przypadku powstania niedopłaty pośrednik kredytu hipotecznego dokonuje wpłaty należności przelewem na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia komunikatu, o którym mowa w § 5.

§ 9.

Pośrednik kredytu hipotecznego podejmujący działalność pierwszą zaliczkę wpłaca za rok kalendarzowy następujący po roku, w którym rozpoczął działalność.

§ 10.

1.

Do rozliczenia kosztów nadzoru za 2019 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

2.

Wysokość należnej wpłaty za 2020 r. pomniejsza się o kwotę należności wpłaconej w 2020 r. zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia uchylanego w § 11 z tytułu niedopłaty, o której mowa w § 9 ust. 1 tego rozporządzenia.

§ 11.

Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 października 2017 r. w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego   (Dz. U. poz. 1914).

§ 12.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Załącznik nr 1   -   Deklaracja pośrednika kredytu hipotecznego o zaliczce wpłaconej na poczet pokrycia kosztów nadzoru (wzór)

Załącznik nr 2   -   Deklaracja wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od pośrednika kredytu hipotecznego (wzór)