Ustawaz dnia 31 stycznia 2019 r.o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy

Art. 1.

W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy   (Dz. U. z 2018 r. poz. 754, 1000 i 1349) wprowadza się następujące zmiany:

1)

w art. 5 pkt 13 otrzymuje brzmienie:
„ 

13)

obwodowej komisji wyborczej - należy przez to rozumieć odpowiednio obwodową komisję wyborczą, o której mowa w art. 181a § 1 pkt 1, lub obwodową komisję wyborczą ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie albo obwodową komisję wyborczą ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie, o których mowa w art. 181a § 1 pkt 2.
 ”
 ;

2)

w art. 11 w § 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1)

skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, z tym że w przypadku wyborów, o których mowa w § 1 pkt 6, skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
 ”
 ;

3)

art. 13b otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 13b.

Jeżeli w lokalu, w którym w okresie 5 lat poprzedzających dzień wyborów przeprowadzano głosowanie, w dniu wyboru nie przeprowadza się głosowania lub ma w nim siedzibę obwodowa komisja wyborcza właściwa dla obwodu głosowania o zmienionych granicach, w dniu wyborów wójt umieszcza w miejscu łatwo dostępnym przy wejściu do tego lokalu, informację komisarza wyborczego, umożliwiającą wyborcom dotarcie do właściwego lokalu wyborczego.
 ”
 ;

4)

w art. 20 w § 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:
„ 
Decyzję o wpisaniu lub o odmowie wpisania do rejestru wyborców osoby, o której mowa w art. 19, wydaje wójt, w terminie 5 dni od dnia wniesienia wniosku.
 ”
 ;

5)

w art. 28 § 5 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 5.

We wniosku, o którym mowa w § 1, podaje się dane wymienione w art. 26 § 7 i 8 oraz adres, pod którym czasowo się przebywa.
 ”
 ;

6)

art. 31 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 31.

O dopisaniu lub wpisaniu do spisu wyborców osób, o których mowa w art. 28, art. 29 § 1 i art. 30 § 1 i 3, niezwłocznie zawiadamia się urząd gminy właściwy ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania lub ostatniego zameldowania na pobyt stały, a w przypadku osób stale zamieszkałych za granicą - konsula właściwego ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania za granicą.
 ”
 ;

7)

w art. 35 § 3 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 3.

Przepis art. 32 § 1 stosuje się odpowiednio do wyborców, o których mowa w § 1, z tym że zaświadczenie wydaje konsul, który sporządził spis wyborców.
 ”
 ;

8)

w art. 70 po § 1b dodaje się § 1c w brzmieniu:
„ 

§ 1c.

Przepisów § 1a zdanie pierwsze i § 1b nie stosuje się w wyborach, o których mowa w art. 181a § 1 pkt 1.
 ”
 ;

9)

w art. 78 § 4 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 4.

Wyniki głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich są przekazywane okręgowej komisji wyborczej właściwej dla dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy.
 ”
 ;

10)

w art. 97 § 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 2.

Jeżeli zawiadomienie wykazuje wady, właściwy organ wyborczy, w terminie 3 dni od dnia doręczenia zawiadomienia wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w terminie 3 dni od daty podania do publicznej wiadomości informacji o wadach zawiadomienia. W przypadku nieusunięcia wad w terminie właściwy organ wyborczy odmawia przyjęcia zawiadomienia. Postanowienie o odmowie przyjęcia zawiadomienia, wraz z uzasadnieniem, podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości oraz doręcza się pełnomocnikowi wyborczemu.
 ”
 ;

11)

w art. 153 po § 1 dodaje się § 1a w brzmieniu:
„ 

§ 1a.

Przepisy § 1 nie mają zastosowania do komisarzy wyborczych pełniących z urzędu funkcje przewodniczących okręgowych lub rejonowych komisji wyborczych albo ich członków.
 ”
 ;

12)

w art. 156 w § 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:
„ 
Obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze gminy, powiatu lub województwa, zapewnia odpowiednio wójt, starosta lub marszałek województwa.
 ”
 ;

13)

w art. 160 w § 1:

a)

pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„ 

3)

powoływanie okręgowych i rejonowych komisji wyborczych oraz rozwiązywanie okręgowych i rejonowych komisji wyborczych po wykonaniu ich ustawowych zadań;
 ”
 ,

b)

po pkt 3 dodaje się pkt 3a w brzmieniu:
„ 

3a)

rozwiązywanie w wyborach do Sejmu i Senatu, wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej, wyborach do Parlamentu Europejskiego obwodowych komisji wyborczych po wykonaniu ich ustawowych zadań;
 ”
 ;

14)

w art. 161 dodaje się § 5-7 w brzmieniu:
„ 

§ 5.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w sprawach niecierpiących zwłoki, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Państwowej Komisji Wyborczej albo sekretarza Państwowej Komisji Wyborczej, może zdecydować o podjęciu uchwały przez Państwową Komisję Wyborczą w trybie obiegowym. Do uchwał podejmowanych w trybie obiegowym stosuje się odpowiednio przepis § 4.

§ 6.

Członek Państwowej Komisji Wyborczej może złożyć sprzeciw wobec podjęcia uchwały w trybie obiegowym w terminie wyznaczonym do podjęcia uchwały.

§ 7.

Uchwałę uznaje się za podjętą w trybie obiegowym, jeżeli w wyznaczonym przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej terminie spełnione zostały przesłanki, o których mowa w § 4, i żaden z członków Państwowej Komisji Wyborczej nie złożył sprzeciwu wobec podjęcia uchwały w trybie obiegowym. W przypadku gdy w wyznaczonym terminie członek Państwowej Komisji Wyborczej złoży sprzeciw, projekt uchwały rozpatruje się na najbliższym posiedzeniu Państwowej Komisji Wyborczej.
 ”
 ;

15)

w art. 166:

a)

§ 5 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 5.

Nie mogą być komisarzami wyborczymi kandydaci w wyborach, pełnomocnicy wyborczy, pełnomocnicy finansowi, mężowie zaufania, urzędnicy wyborczy, członkowie komisji wyborczej, z zastrzeżeniem art. 153 § 1a.
 ”
 ,

b)

w § 6 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:
„ 
Komisarzom wyborczym przysługuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości wynagrodzenia członka Państwowej Komisji Wyborczej, z zastrzeżeniem § 10.
 ”
 ,

c)

w § 10 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:
„ 
Za okres czasowej niemożności pełnienia funkcji komisarzowi wyborczemu wynagrodzenie nie przysługuje.
 ”
 ;

16)

w art. 167 w § 1 pkt 3a otrzymuje brzmienie:
„ 

3a)

powoływanie obwodowych komisji wyborczych oraz w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego rozwiązywanie obwodowych komisji wyborczych po wykonaniu ich ustawowych zadań;
 ”
 ;

17)

w art. 170 w § 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:
„ 
W skład okręgowej komisji wyborczej wchodzi od 4 do 10 sędziów oraz z urzędu, jako jej przewodniczący, komisarz wyborczy.
 ”
 ;

18)

w art. 172 w § 1 pkt 6 otrzymuje brzmienie:
„ 

6)

zapewnienie wykonania zadań wyborczych we współdziałaniu z wojewodą, urzędnikami wyborczymi i organami jednostek samorządu terytorialnego;
 ”
 ;

19)

w art. 174 w § 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:
„ 
W skład rejonowej komisji wyborczej wchodzi 4 sędziów oraz z urzędu, jako jej przewodniczący, komisarz wyborczy.
 ”
 ;

20)

w art. 175 w § 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„ 

3)

zapewnienie wykonania zadań wyborczych we współdziałaniu z urzędnikami wyborczymi i organami jednostek samorządu terytorialnego;
 ”
 ;

21)

art. 181a otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 181a.

§ 1.

W każdym obwodzie głosowania powołuje się:

1)

obwodową komisję wyborczą - w wyborach do Sejmu i do Senatu, w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej, w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w wyborach uzupełniających do Senatu, a także w przeprowadzanych w toku kadencji wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego, z wyłączeniem wyborów ponownych do organów tych jednostek;

2)

obwodową komisję wyborczą ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie i obwodową komisję wyborczą ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie - w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzanych w związku z zakończeniem kadencji rad oraz w wyborach ponownych do organów tych jednostek.

§ 2.

W przypadku wyborów, o których mowa w § 1 pkt 1, zadania przewidziane w kodeksie dla obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie i obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie wykonuje obwodowa komisja wyborcza, o której mowa w § 1 pkt 1.
 ”
 ;

22)

w art. 182:

a)

po § 1 dodaje się § 1a w brzmieniu:
„ 

§ 1a.

W skład każdej obwodowej komisji wyborczej powołuje się:

1)

7 osób w obwodach głosowania do 1000 mieszkańców;

2)

9 osób w obwodach głosowania od 1001 do 2000 mieszkańców;

3)

11 osób w obwodach głosowania od 2001 do 3000 mieszkańców;

4)

13 osób w obwodach głosowania powyżej 3000 mieszkańców.
 ”
 ,

b)

§ 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 2.

Obwodową komisję wyborczą powołuje się spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby:

1)

w liczbie nie mniejszej niż 2/3 ustawowego składu komisji - po jednej osobie zgłoszonej przez każdego z pełnomocników wyborczych reprezentujących komitety wyborcze utworzone przez partie polityczne bądź koalicje partii politycznych, z których list odpowiednio w ostatnich wyborach: wybrano radnych do sejmiku województwa, z tym że kandydatów można zgłaszać tylko na obszarze województwa, na terenie którego komitet wyborczy wprowadził w ostatnich wyborach radnych do sejmiku województwa, albo wybrano posłów do Sejmu; jeżeli liczba takich komitetów wyborczych jest mniejsza niż 2/3 ustawowego składu komisji, prawo wskazania dodatkowej osoby mają pełnomocnicy komitetów wyborczych, o których mowa w pkt 2,

2)

po jednej osobie zgłoszonej przez każdego z pełnomocników wyborczych reprezentujących pozostałe komitety wyborcze
- z zastrzeżeniem § 7.
 ”
 ,

c)

§ 3-5 otrzymują brzmienie:
„ 

§ 3.

W skład obwodowych komisji wyborczych, w odrębnych obwodach głosowania powołuje się 5 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby.

§ 4.

Osoba będąca kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej:

1)

musi mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia;

2)

może zostać zgłoszona do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkuje.

§ 5.

Zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych dokonuje się najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów.
 ”
 ,

d)

§ 7 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 7.

Gdyby liczba członków komisji powołanych na podstawie § 2:

1)

okazała się mniejsza niż ustawowy skład liczbowy komisji - pozostałych kandydatów do składu komisji wyłania się w drodze publicznego losowania spośród osób zgłoszonych przez wszystkich pełnomocników wyborczych; każdy z nich może zgłosić do losowania tyle osób, ile brakuje do ustawowego składu liczbowego komisji;

2)

miała być większa niż ustawowy skład liczbowy komisji - kandydatów do składu komisji, w liczbie stanowiącej różnicę między ustawowym składem liczbowym komisji a liczbą członków powoływanych na podstawie § 2 pkt 1, wyłania się w drodze publicznego losowania spośród osób zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych, o których mowa w § 2 pkt 2; każdy z nich może zgłosić do losowania tylko jedną osobę.
 ”
 ,

e)

§ 8a otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 8a.

W przypadku niedokonania zgłoszenia kandydatów do składu komisji, w sytuacji, o której mowa w § 7 pkt 1, minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej wynosi 5 członków.
 ”
 ,

f)

po § 8a dodaje się § 8b i 8c w brzmieniu:
„ 

§ 8b.

Komisarz wyborczy:

1)

uzupełnia skład komisji - jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej,

2)

może uzupełnić skład komisji - jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż ustawowy skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej
- spośród wyborców spełniających warunek, o którym mowa w § 4. Przepis § 6 stosuje się odpowiednio.

§ 8c.

Wyborcy, o których mowa w § 8b, mogą zgłaszać swoje kandydatury komisarzowi wyborczemu.
 ”
 ;

23)

w art. 183 w § 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

1)

od 4 do 12 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby;
 ”
 ;

24)

w art. 184:

a)

w § 1 pkt 2a otrzymuje brzmienie:
„ 

2a)

wyrażenia przez osobę będącą w stosunku do członka komisji małżonkiem, wstępnym, zstępnym, rodzeństwem, małżonkiem wstępnego, zstępnego lub przysposobionego albo pozostającą z nim w stosunku przysposobienia zgody na kandydowanie w:

a)

wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej,

b)

wyborach wójta - w przypadku obwodowej komisji wyborczej powołanej na obszarze gminy, w której kandyduje ta osoba,

c)

wyborach innych niż wybory, o których mowa w lit. a i b - w przypadku obwodowej komisji wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego, w którym kandyduje ta osoba;
 ”
 ,

b)

§ 2 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 2.

Komisarz wyborczy odwołuje członka obwodowej komisji wyborczej w przypadku nieuczestniczenia w pracach komisji bez usprawiedliwienia lub podejmowania działań sprzecznych z prawem lub w przypadku niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków przez członka komisji.
 ”
 ;

25)

w art. 191b:

a)

w § 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„ 
Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba zatrudniona w urzędzie gminy, gminnej jednostce organizacyjnej lub osobie prawnej, w gminie, w której miałaby wykonywać swoją funkcję.
 ”
 ,

b)

uchyla się § 2;

26)

w art. 191ca skreśla się wyrazy „lub § 2”;

27)

w art. 191d w § 1 w pkt 4 skreśla się wyrazy „§ 2 zdanie pierwsze,”;

28)

w art. 195 w § 2 uchyla się pkt 2;

29)

w art. 205 w § 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„ 
Skargę wnosi się w terminie 2 dni od daty podania do publicznej wiadomości postanowienia o odmowie przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.
 ”
 ;

30)

w art. 213 w § 3 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„ 
Udostępnienie i rozpieczętowanie pakietów może nastąpić wyłącznie na potrzeby Państwowej Komisji Wyborczej lub postępowania przed sądami i organami prokuratury, w obecności członka okręgowej komisji wyborczej; o terminie czynności zawiadamia się niezwłocznie osobę zgłaszającą listę.
 ”
 ;

31)

art. 218 otrzymuje brzmienie:
„ 

Art. 218.

§ 1.

Postanowienie okręgowej komisji wyborczej, o którym mowa w art. 215 § 3-5, art. 216 § 2 i art. 217 § 2, wraz z uzasadnieniem, podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości oraz doręcza się osobie zgłaszającej listę.

§ 2.

Od postanowień, o których mowa w § 1, osobie zgłaszającej listę przysługuje prawo odwołania do Państwowej Komisji Wyborczej w terminie 2 dni od daty podania do publicznej wiadomości postanowienia. Państwowa Komisja Wyborcza rozpoznaje sprawę i wydaje postanowienie, podając je niezwłocznie do publicznej wiadomości oraz doręczając je wnoszącym odwołanie oraz okręgowej komisji wyborczej.

§ 3.

Na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej przysługuje prawo wniesienia skargi do Sądu Najwyższego w terminie 2 dni od daty podania tego postanowienia do publicznej wiadomości. Sąd Najwyższy rozpatruje skargę w składzie 3 sędziów, w postępowaniu nieprocesowym, i wydaje orzeczenie w sprawie skargi w terminie 2 dni. Od orzeczenia Sądu Najwyższego nie przysługuje środek prawny. Orzeczenie doręcza się osobie zgłaszającej listę, Państwowej Komisji Wyborczej oraz okręgowej komisji wyborczej.

§ 4.

Jeżeli Państwowa Komisja Wyborcza lub Sąd Najwyższy uzna odpowiednio odwołanie lub skargę za zasadne, okręgowa komisja wyborcza niezwłocznie rejestruje listę kandydatów w zakresie wskazanym w postanowieniu Państwowej Komisji Wyborczej lub orzeczeniu Sądu Najwyższego.
 ”
 ;

32)

w art. 244 § 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 1.

Sąd Najwyższy, na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów, rozstrzyga o ważności wyborów oraz o ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest. W postępowaniu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym   (Dz. U. z 2018 r. poz. 5, z późn. zm.1)Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2018 r. poz. 650, 771, 847, 848, 1045, 1443 i 2507 oraz z 2019 r. poz. 125.).
 ”
 ;

33)

w art. 247 w § 3 po wyrazach „pełnionej funkcji” dodaje się wyrazy „, z zastrzeżeniem art. 383 § 2a i art. 492 § 2a”;

34)

w art. 279 w § 3 po wyrazach „pełnionej funkcji” dodaje się wyrazy „, z zastrzeżeniem art. 383 § 2a i art. 492 § 2a”;

35)

w art. 300 w § 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„ 
Skargę wnosi się w terminie 2 dni od daty podania do publicznej wiadomości postanowienia o odmowie przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.
 ”
 ;

36)

w art. 304:

a)

w § 4 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:
„ 
Jeżeli zgłoszenie wykazuje wady, Państwowa Komisja Wyborcza niezwłocznie wzywa pełnomocnika wyborczego do usunięcia wskazanych wad zgłoszenia w terminie 3 dni od daty podania do publicznej wiadomości informacji o wadach zgłoszenia.
 ”
 ,

b)

§ 5 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 5.

Postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej, o którym mowa w § 3 i 4, wraz z uzasadnieniem, podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości oraz doręcza się pełnomocnikowi wyborczemu.
 ”
 ,

c)

w § 6 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„ 
Skargę wnosi się w terminie 2 dni od daty podania do publicznej wiadomości postanowienia o odmowie rejestracji kandydata.
 ”
 ;

37)

w art. 364 w § 2 po wyrazach „pełnionej funkcji” dodaje się wyrazy „, z zastrzeżeniem art. 383 § 2a i art. 492 § 2a”;

38)

w art. 383:

a)

w § 1 pkt 6 otrzymuje brzmienie:
„ 

6)

wyboru na wójta, posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego;
 ”
 ,

b)

§ 2a otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 2a.

Wygaśnięcie mandatu radnego z dniem wystąpienia przyczyny, o której mowa w § 1 pkt 1, 4 i 6, stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Postanowienie komisarza wyborczego ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje się do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej. Przepisów art. 247 § 3, art. 279 § 3 oraz art. 364 § 2 nie stosuje się.
 ”
 ;

39)

w art. 404 w § 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„ 
Skargę wnosi się w terminie 2 dni od daty podania do publicznej wiadomości postanowienia Państwowej Komisji Wyborczej o odmowie przyjęcia zawiadomienia.
 ”
 ;

40)

w art. 405 w § 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„ 
Odwołanie wnosi się w terminie 2 dni od daty podania do publicznej wiadomości postanowienia komisarza wyborczego o odmowie przyjęcia zawiadomienia.
 ”
 ;

41)

w art. 432:

a)

§ 1 otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 1.

Uchwały gminnej komisji wyborczej, o których mowa w art. 430 oraz art. 431, wraz z uzasadnieniem, podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości oraz doręcza się osobie zgłaszającej listę. Od uchwały osobie zgłaszającej listę przysługuje prawo wniesienia odwołania do komisarza wyborczego w terminie 2 dni od daty jej podania do publicznej wiadomości, który rozpatruje odwołanie w terminie 2 dni i wydaje postanowienie w sprawie odwołania.
 ”
 ,

b)

w § 2 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:
„ 
Na postanowienie komisarza wyborczego uznające odwołanie za nieuzasadnione osobie zgłaszającej listę przysługuje prawo wniesienia skargi do Państwowej Komisji Wyborczej w terminie 2 dni od daty podania do publicznej wiadomości postanowienia komisarza wyborczego.
 ”
 ;

42)

w art. 492:

a)

w § 1 po pkt 5 dodaje się pkt 5a w brzmieniu:
„ 

5a)

wyboru na posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego;
 ”
 ,

b)

§ 2a otrzymuje brzmienie:
„ 

§ 2a.

Wygaśnięcie mandatu wójta z dniem wystąpienia przyczyny, o której mowa w § 1 pkt 3 i 5 - w zakresie powodów wskazanych w art. 27 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, oraz pkt 5a-7, stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Postanowienie komisarza wyborczego ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje się do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej. Przepisów art. 247 § 3, art. 279 § 3 oraz art. 364 § 2 nie stosuje się.
 ”
 ;

43)

w załączniku nr 1 do ustawy:

a)

w części dotyczącej okręgu wyborczego nr 26 wyrazy „Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: GDYNIA” zastępuje się wyrazami „Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: SŁUPSK”,

b)

w części dotyczącej okręgu wyborczego nr 29 wyrazy „Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: GLIWICE” zastępuje się wyrazami „Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: KATOWICE”,

c)

w części dotyczącej okręgu wyborczego nr 30 wyrazy „Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: RYBNIK” zastępuje się wyrazami „Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: BIELSKO-BIAŁA”,

d)

w części dotyczącej okręgu wyborczego nr 32 wyrazy „Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: SOSNOWIEC” zastępuje się wyrazami „Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: KATOWICE”.

Art. 2.

Przepisy art. 97 § 2, art. 205 § 1 i art. 218 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą mają zastosowanie po raz pierwszy do wyborów do Sejmu i Senatu zarządzonych po wejściu w życie niniejszej ustawy.

Art. 3.

Do wyborów zarządzonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym.

Art. 4.

Przepis art. 11 § 2 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą nie dotyczy skazania prawomocnym wyrokiem przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy osób pełniących w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy funkcji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na karę inną niż pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Art. 5.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2018 r. poz. 650, 771, 847, 848, 1045, 1443 i 2507 oraz z 2019 r. poz. 125.