Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracjiz dnia 18 stycznia 2019 r.w sprawie należności przysługujących policjantowi oddelegowanemu do instytucji zagranicznej 1)Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).

Treść rozporządzenia

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1)

wysokość, tryb przyznawania i wypłacania policjantowi oddelegowanemu do instytucji zagranicznej, zwanemu dalej „oddelegowanym”:

a)

należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej,

b)

zwrotu kosztów przewozu rzeczy osobistego użytku i przedmiotów gospodarstwa domowego,

c)

ryczałtu na pokrycie kosztów utrzymania,

d)

zwrotu kosztów leczenia;

2)

właściwość przełożonych w sprawach, o których mowa w pkt 1;

3)

sposób i zakres składania informacji przełożonemu w związku z oddelegowaniem do instytucji zagranicznej.

§ 2.

Oddelegowany otrzymuje należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej w wysokości i trybie określonym w przepisach w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia.

§ 3.

Koszty, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, zwraca się do wysokości kosztu frachtu bagażu o wadze 150 kg, ustalonego według stawek Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) obowiązujących w dniu przewozu.

§ 4.

1.

Oddelegowanemu przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania stanowiący równowartość:

1)

w pierwszym miesiącu pełnienia służby poza granicami państwa - 100%,

2)

w następnych miesiącach pełnienia służby poza granicami państwa - 60%
- diet na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków oraz limitów na pokrycie kosztów noclegu, określonych na podstawie przepisów w sprawie przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia.

2.

Kwotę należnego ryczałtu pomniejsza się o kwotę otrzymanego przez oddelegowanego od instytucji zagranicznej lub instytucji finansującej świadczenia pieniężnego na pokrycie kosztów utrzymania.

3.

Ryczałt wypłaca się z góry, w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca służby poza granicami państwa, na rachunek bankowy w kraju, wskazany przez oddelegowanego.

§ 5.

1.

Koszty, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. d, w zakresie świadczeń niezbędnych w postaci:

1)

leczenia szpitalnego oraz zabiegów leczniczych, porad, badań lekarskich i diagnostycznych z tym związanych, zwraca się w 100%, do wysokości stanowiącej równowartość 1000 euro rocznie;

2)

innych, niż świadczenia, o których mowa w pkt 1, świadczeń leczniczych oraz zakupu leków zleconych przez lekarza, zwraca się w 50%, do wysokości stanowiącej równowartość 100 euro miesięcznie.

2.

W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w razie konieczności natychmiastowej interwencji lekarskiej w szpitalu, Komendant Główny Policji może wyrazić zgodę na zwrot poniesionych kosztów leczenia i innych świadczeń zdrowotnych przekraczających kwoty określone w ust. 1.

§ 6.

Przełożonym właściwym w sprawach, o których mowa w § 1 pkt 1, jest Komendant Główny Policji.

§ 7.

1.

Świadczenia i należności, o których mowa w § 1 pkt 1, Komenda Główna Policji wypłaca na rachunek bankowy w kraju, wskazany przez oddelegowanego.

2.

Zwrotu kosztów, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b i d, dokonuje się na wniosek policjanta, w walucie kraju właściwej dla rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej, określonej na podstawie przepisów, o których mowa w § 4 ust. 1, w terminie 14 dni od dnia złożenia dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Na wniosek oddelegowanego zwrot może być dokonany w walucie polskiej, z zastosowaniem średniego kursu właściwej waluty, obowiązującego w Narodowym Banku Polskim w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc wpłaty.

§ 8.

1.

Informacja składana przełożonemu w związku z oddelegowaniem do instytucji zagranicznej zawiera rodzaj i wysokość świadczeń pieniężnych otrzymywanych od instytucji zagranicznej lub instytucji finansującej, mogących mieć wpływ na prawo do świadczeń, o których mowa w § 1 pkt 1, lub na ich wysokość.

2.

Informację składa się przełożonemu na piśmie.

§ 9.

Świadczenia i należności należne, a niewypłacone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, przyznaje się i wypłaca w wysokości i w trybie określonym w przepisach dotychczasowych.
1)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2017 r. poz. 2405, z 2018 r. poz. 106, 138, 416, 650, 730, 1039, 1544, 1669, 2077, 2102, 2245 i 2399 oraz z 2019 r. poz. 15, 53 i 81.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 czerwca 2011 r. w sprawie oddelegowania policjantów do wykonywania zadań służbowych poza Policją w kraju i za granicą (Dz. U. poz. 847 oraz z 2014 r. poz. 1241).