Rozporządzenie Ministra Finansówz dnia 23 grudnia 2019 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie zgłoszeń celnych 1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej ‒ finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne   (Dz. U. z 2019 r. poz. 1169 i 2070) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 8 września 2016 r. w sprawie zgłoszeń celnych   (Dz. U. z 2018 r. poz. 2262) w § 14 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2-4 w brzmieniu:
„ 

2.

Zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu przesyłek przewożonych przez operatorów pocztowych innych niż operator wyznaczony, zawierających towary zwolnione z należności celnych przywozowych na podstawie art. 23 i art. 24 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych i nieobjęte zwolnieniem z podatku w trybie przepisów odrębnych, których łączna wartość w jednej przesyłce nie przekracza równowartości 150 euro, może być dokonane zbiorczo na jednym zgłoszeniu celnym, o ile są spełnione łącznie następujące wymogi:

1)

odbiorcami przesyłek są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej;

2)

osoba składająca zgłoszenie działa jako przedstawiciel pośredni, o którym mowa w art. 18 unijnego kodeksu celnego;

3)

wartość sprzedanych towarów jest wyrażona w tej samej walucie;

4)

towary podlegają stawce podatku w tej samej wysokości;

5)

osoba składająca zgłoszenie prowadzi ewidencję, o której mowa w ust. 3, i udostępnia ją zgodnie z ust. 4.

3.

Zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 2, jest składane na podstawie danych zawartych w ewidencji prowadzonej w postaci elektronicznej obejmujących:

1)

nazwę i adres nadawcy przesyłki oraz jego numer identyfikacyjny, o ile ten numer jest znany prowadzącemu ewidencję;

2)

imię i nazwisko oraz adres odbiorcy przesyłki oraz jego numer identyfikacyjny, o ile ten numer jest znany prowadzącemu ewidencję;

3)

kod CN oraz opis towaru;

4)

ilość towaru;

5)

wartość towaru w walucie sprzedaży oraz kod tej waluty;

6)

wartość towaru w walucie polskiej;

7)

kwoty podwyższające lub obniżające wartość towaru;

8)

stawkę podatku od towarów i usług oraz wysokość tego podatku;

9)

numer zamówienia lub numer transakcji;

10)

numer przesyłki;

11)

inne dane, które prowadzący ewidencję uzna za mające wpływ na prawidłowe określenie należności celnych i podatkowych od zgłaszanych towarów.

4.

Ewidencja, o której mowa w ust. 3, jest zatwierdzana przez organ celny, do którego jest składane zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 2, na wniosek osoby, o której mowa w ust. 2 pkt 5, przed złożeniem po raz pierwszy takiego zgłoszenia oraz udostępniana wraz z tym zgłoszeniem organowi celnemu, do którego jest ono składane, w części dotyczącej przesyłek objętych tym zgłoszeniem.
 ”
 .

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej ‒ finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).