Rozporządzenie Rady Ministrówz dnia 30 grudnia 2019 r.w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw ekonomii społecznej i solidarnej

Treść rozporządzenia

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów   (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1.

Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw ekonomii społecznej i solidarnej, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.

2.

Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

§ 2.

Do zadań Pełnomocnika należy:

1)

projektowanie rozwiązań służących reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz realizacji usług społecznych;

2)

tworzenie ram strategicznych, programowych i prawnych sprzyjających rozwojowi ekonomii społecznej i solidarnej;

3)

podejmowanie działań mających na celu zwiększenie udziału podmiotów ekonomii społecznej i solidarnej w realizacji zadań publicznych, w tym usług społecznych oraz stosowanie społecznych aspektów w zamówieniach publicznych;

4)

opiniowanie projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych w zakresie ich wpływu na rozwój ekonomii społecznej i solidarnej;

5)

upowszechnianie, promocja i edukacja w obszarze ekonomii społecznej i solidarnej.

§ 3.

1.

Pełnomocnik wykonuje zadania, współdziałając z organami administracji rządowej, które są obowiązane do udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów, niezbędnych do realizacji jego zadań.

2.

Pełnomocnik może występować do właściwych organów administracji rządowej, wskazując problemy należące do obszaru jego zadań, z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy lub zajęcie stanowiska.

3.

Pełnomocnik w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań może współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.

§ 4.

Pełnomocnik może powoływać zespoły eksperckie i doradcze w zakresie powierzonych mu zadań.

§ 5.

Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów:

1)

analizy, oceny i wnioski wiążące się z zakresem jego działania;

2)

okresowe sprawozdania ze swojej działalności.

§ 6.

Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów o wszystkich zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.

§ 7.

Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

§ 8.

Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 44, której dysponentem jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

§ 9.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.